Zámek Hluboká I Czech Republic

Ahoooj cestovatelé!

Co by to bylo za report z Jižních Čech, kdybych nenapsala pár řádků o zámku Hluboká. Podle mého názoru je to u nás nejkrásnější zámek (i když trochu kýčovitý), na který by každý Čech měl alespoň jednou zavítat. Já tu byla podruhé, ale poprvé jako malá, takže jsem si prdlačku pamatovala.

Základy zámku sahají až do 15.století, nicméně ve století devatenáctém byl stržen a postaven znovu v gotickém stylu, podle hradu Windsor v Anglii. Dnes je zámek Hluboká obklopený neuvěřitelnými zahradami, zeleným parkem a různými altánky. Dá se zaplatit prohlídka a dostat se do 52-metrové věže, ale bohužel jsem vevnitř nebyla, protože jsme přišly pozdě. Prohlídky jsou i v létě tuším jen do 5.

A co vy? Už jstze tu byli?:)

E.

Heyyyyyy travelers!

What kind of a report from South Bohemia would it be, if I didn’t write a few lines about the castle Hluboka. In my opinion, it’s the most beautiful chateau in the Czech Republic (maybe a bit kitschy tho), to which every Czech should pay a visit at least once. It was my second time here, but I was a little girl when I was here for the first time, so I don’t remember anything. 

The foundations of the castle date back to the 15th century, but it was demolished and rebuilt in the Gothic style in the nineteenth century. It was inspired by the famous Windsor Castle in England. Today it is surrounded by incredible gardens, a green park and various pergolas. You can pay a tour and get to the 52-meter tower. I got there late in the afternoon, so tours were not possible anymore.  The last one is around 5pm I think.

And what about you guys? Have they been in the chateau Hluboka yet? :)

E.

 

Spread The Love!Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrShare on StumbleUponShare on Reddit

  1 comment for “Zámek Hluboká I Czech Republic

  1. August 5, 2019 at 20:30

    Krásný Eliško. My se na Hlubokou chystáme, ale máme to asi 3 hodiny a Alpy 4.5 hodiny, takže je ti jasný, jak to vždycky dopadne :D.

Leave a Reply

Or

Your email address will not be published.