Weekend in Budapest

Ahoooooj!

Právě jsme se s Martinem vrátili z Budapeště, kam jsme vyrazili úplně spontánně. Z “hej nepojedem někam na víkend?” se vyklubalo “dobrý den, kontrola jízdenek” a my jsme se ocitli v pátek v 7:00 ráno na vlakovém nádraží v Budapešti.

Hey guys! 

Me & Martin just returned from Budapest, where we spent two pretty spontaneous days. It went from “Hey, how about we go somewhere for the weekend?” to “hello, can I see your tickets?” super fast and so we arrived at the train station in Budapest on Friday at 7AM. 

Bookli jsme apartmán v úplném centru (jmenoval se Ebony Apartments, našli jsme ho na Bookingu a doporučuju všema deseti!) a hned po příjezdu vyrazili na snídani. Měla jsem od vás spoustu tipů na skvělé kavárny, restaurace a bary, takže jsme je všechny prolezli a vyzkoušeli.

We booked an apartment in downtown (it was called Ebony Apartments, we found it on Booking.com and I recommend it!) and right after we got rid of our stuff, we headed for some breakfast. I got so many tips from you guys for cafes, restaurants and bars, so we tried them all! 

Jako první jsme zavítali do kavárny STIKA, kterou mi doporučovalo spoustu lidí. Měli jsme jí asi 4 minuty pěšky od našeho apartmánu, takže nebylo co řešit. Asi dvacet minut jsme čekali na stůl, ale já měla takový hlad, že jsem odmítala hledat jinou kavárnu. Minutu před tím, než jsem umřela, jsme ho konečně dostali a já si dala vejce benedikt se slaninou a na ně budu vzpomínat ještě dlouho, jak byly výborný. (Martinovi bylo strašně blbě, takže proto vidíte jenom jeden talíř:D)

First we tried STIKA café, which was recommended by a lot of people and it was about 4 minutes by foot from our apartment, so there wasn’t even a discussion. We waited for about twenty minutes for a table, but I was so hungry that I refused to look for another cafe. Just before I almost died, we got it and I ordered eggs Benedict with bacon and oh boy, they were so worth the wait. (Martin was kinda feeling sick, so that’s why you can see only one plate, he didn’t eat)

Po (mojí) snídani jsme se vydali na nějaký ten sightseeing, protože v Budapešti je toho hodně co vidět. Jako první jsme prozkoumali SYNAGOGU, která nebyla o nic méně dechberoucí, než moje snídaně. Za vstup do ní se platí.

After (my) breakfast, we started the sightseeing, since there is plenty to see in Budapest, we didn’t want to waste a minute. We first explored the SYNAGOG, which was no less breathtaking than my breakfast. You have to pay for the entrance, but it’s totally worth it. 

Po synagoze jsme zamířili na místní MARKET CITY HALL, kde jsem se chtěla dorazit, ale bohužel jsme nenašli nic, co by moje nenasytné chutě uspokojilo. Trhu dominovalo maso, klobásy, ovoce a zelenina a já trochu doufala v nějaké speciální dobroty.

Then we headed to MARKET CITY HALL, where I thought I’d buy something else to eat, but unfortunately we didn’t find anything, that would satisfy my cravings. There was a lot of meat, sausages, fruit and vegetables and to be honest I kinda hoped for some special Hungarian sweets. 

Od trhu jsme se vydali k mostu SZABADSÁG HÍD, u kterého jsme strávili snad hodinu, jak se nám líbil. Dokonce jsme i vylezli na jeho konstrukci, protože jsme viděli dva pány, jak tam taky lezou (“a když někdo skočí z okna, tak ty taky skočíš?” #FacepalmEliško).

From the market, we headed for the SZABADSÁG HÍD bridge, where we spent about an hour. That’s how much we liked it. We even climbed to its construction because we saw two guys doing the same thing (“and when someone jumps out of a window, you jump too?” #FacepalmEliska).


Od mostu je to už kousek na CITADELLU, ze které je snad ten nejhezčí výhled na celou Budapešť. Lepší, než z hradu, takže ten skoro kolmý krpál nahoru za to stojí!

 

CITADELLA is just across that bridge, and I gotta say that from up there, the view is pretty spectular. It’s much better than from the castle, so a few drops of sweat on that hill definitely pays off. 


Ten kopec nás tak strašně zmohl, že hned jak jsme sešli dolů, zavítali jsme do další doporučované kavárny s názvem SZAMOS, kde jsme zhltli oběd (tentokrát už i Martin). Tady moc dopručuju malinovou limonádu a jakýsi kokosový dezert za vitrínkou, který jsem si pořídila s sebou na později, ale snědla ho po ani ne dvaceti krokách od kavarány.

That hill wore us out, so we went to another recommended café called SZAMOS, where we had lunch (this time Martin had lunch too haha). If you’re here, you gotta try the raspberry lemonade and some sort of coconut dessert they have at the cashier desk. I bought it later, but ate it after two minutes. 

Po obědě se Martinovi udělalo zase špatně (což prý nebylo obědem, ale tím, že jsem ho ve vlaku otrávila), tak jsme se rozhodli, že půjdeme na chvilku zpátky do apartmánu a dáme si dvacet. Já navíc měla namožený nohy jako čert a při každým kroku mě bodlo tisíc jehel do hamstringů, takže jsem tenhle nápad uvítala.

Vzali jsme to přes BUDAPEST EYE, na které jsme narazili úplnou náhodou a SZEN ISTVÁN BASILICA (neboli baziliku svatého Štěpána), kterou jsme ale v seznamu už měli.

After lunch, Martin started feeling sick again (which according to him was not because of lunch, but because I poisoned him on the train haha) so we decided to go back to the apartment and take a nap. Besides that, my legs were super-sore, so my hamstrings were crying with every step, so I was really glad we got this idea. We took it through the BUDAPEST EYE, which we came across by accident and SZEN ISTVÁN BASILICA (or St. Stephen’s Basilica), which we did have on the list. 

Když jsme došli na pokoj, oba jsme padli jak když nás do vody hodí a místo dvacet minut jsme prospali tři a půl hodiny. Když jsme se probrali, venku už byla tma, takže nám nezbývalo nic jiného, než obejít místní podniky a udělat takovou malou tour de bar.

Jako první jsme se vydali do ST. ANDREA SKY BAR, kde jsme vyzkoušeli ty nejpodivnější drinky na světě. Ten výhled za to ale stál. Druhý bar v pořadí se jmenoval SZIMPLA KERT a je to snad nejslavnější bar v celé Budapešti. Nenechte se odradit obrovskou frontou u vstupu, odsýpá vážně rychle, a pokud nevypadáte, že je vám 18, tak si nezapomeňte občanku, u vstupu to kontrolují.

A proč je Szimpla Kert tak spešl? No, nejde to ani popsat, ale jestli na mě dáte a půjdete se na tenhle zázrak podívat, tak nebudete litovat, veřte mi. Já ho samozřejmě googlovala už dopředu a fotky mě moc nepřesvědčily, ale vzhledem k tomu, že mi ho doporučilo asi 50 lidí, tak jsme tomu šanci dali a nakonec se z toho vyklubal nejlepší a nejzajímavější bar, ve kterým jsem kdy byla. A mají výborný mojita:)

When we got to the apartment, we both fell asleep immediately and instead of twenty minutes we slept for three and a half hours. When we woke up, it was already dark outside, so there was no more sightseeing to do, so we decided to explore local pubs and bars.

We first went to ST. ANDREA SKY BAR, where we tried the strangest drinks in the world. But the view from up there was worth it. The second bar was called SZIMPLA KERT and it is probably the most famous bar in Budapest. Don’t freak out if there’s a huge line at the entrance, it goes seriously fast, and if you don’t look like you’re 18+ yrs old, don’t forget the ID, they check it at the entrance. 

And why is Szimpla Kert so special? Well, I can’t even describe it, you just have to see it and if you do, you won’t regret it, trust me. Of course, I did google it before going there and the photos didn’t really convince me, but given that it was recommended by more than 50 people, we gave it a chance and it actually turned out to be the best and most interesting bar I ever been to. And they have great mojitos!:)

V průběhu večera jsme zavítali ještě do PHARMA BAR, LIEBLING a především WARM-UP BAR, kde nemají žádné menu a drink vám namíchají podle toho, co máte rádi.

Then we tried PHARMA BAR, LIEBLING and also WARM-UP BAR, where they don’t have regular menus, but you tell them what ingredients & tastes you like and they make you a surprise. 

A po cestě domů jsme objevili tohle! :D

And on the way home we found this!! Hahaha

No co si budeme povídat, na pokoj jsme se dostali až kolem půl páté ráno, takže brzké vstávání se rozhodně nekonalo.

Na snídani jsme chtěli jít do VINTAGE GARDEN, ale měli plno na tři dny dopředu, takže jsme se vydali k parku VÁROSLIGET s nadějí, že něco najdeme po cestě. Do parku jsme se dostali kolem půl dvanácté, hladoví jako psi, takže jsme si dali rovnou oběd. Martin si dal nějakou maďarskou street-foodovou specialitu, co vypadala jako gyros, ale místo masa v něm byly klobásy. Já měla ten nejhnusnější burger pod sluncem. Jestli někdy půjdete do tohodle parku, tak si nikdy nedávejte burger u stánku na začátku pouťových stánků u hradu.

A proč se vůbec zmiňuju o nějakém parku? On tohle není jen tak obyčejný park. Přímo v srdci tohodle parku totiž najdete různé hradky, hrádky, opevnění a brány, které nápadně připomínají DisneyWorld. No posuďte sami!

Well, we didn’t get to the apartment until about 5:30 in the morning, so the early breakfast was definitely not going to happen. 

For breakfast we wanted to go to VINTAGE GARDEN, but they were full for another three days, so we went to VAROSLIGET Park hoping to find something to eat on the way. We got to the park at about 11:30AM, starving, so we just skipped breakfast and got some lunch. Martin bought a Hungarian street-food speciality that looked like a gyros, but instead of meat there were sausages in it. I had the worst burger in the world, so guys if you ever go to this park, never buy a burger at a stand at the beginning of the fairgrounds near the castle.

And why am I mentioning this random park? Because this is not just such an ordinary park. Right in the heart of this place you will find various castles, cute buildings and gates that reminded me of DisneyWorld. 

Hned u parku leží i HEROES’ SQUARE, které taky rozhodně stojí za vidění. Z náměstí jsme se vydali metrem zpátky do centra, protože jednak se nám nechtělo v tom ukrutným vedru šlapat zase po svých zpátky, ale zároveň i jízda starým metrem je docela zážitek.

Right across the bridge you can find HEROES’ SQUARE, which is worth it as well. From this square we took a metro back to downtown, because first we were too lazy to walk and second it’s quite an experience to ride with those old trains. 

Koupili jsme jízdenku za 300 HUF a dojeli zpátky do centra, na zastávku, která byla nejblíž hradu.

We bought a ticket from 300 HUF and went to the closest stop to the castle. 

Pod hradem měli nějakou sešlost majitelé komodorů, takže těchhle roztomilejch psů tam bylo asi padesát na jednom místě. Za mě jednoznačně nejlepší zážitek z celé Budapeště! :D

There was some kind of a meeting of commodore dogs owners, so these cool dogs were all over the place. The best thing ever! 

Nahoru na HRAD jsme lanovkou nejeli, protože tam byla strašná fronta. Vyšlápli jsme si to teda pěšky a odměnou za takový úsilí v asi 779953 stupních (rozuměj asi 21°C) nám byl výhled na město a rozsáhlý hradní komplex, který nám trval asi dvě hodiny, než jsme ho celý prošli.

We didn’t take the cable car up to the CASTLE because the line looked horrible. Another hill conquered by foot, for which we were rewarded with another wonderful view. It took us almost two hours to explore the whole castle complex – it’s huge!


Kousek od hradu stojí CHRÁM SV. MATYÁŠE (Mátyás-templom) a RYBÁŘSKÁ BAŠTA (Halászbástya), která nás zase dostala do kolen. Tahle neogotická o-b-r-o-v-s-k-á stavba je po nedávné rekonstrukci a vážně je na co se dívat. Navíc v hradbách rybářské bašty je kavárna se snad nejlepším výhledem na světě. (bylo ale samouřejmě plno).

Right next to the castle there is ST. MATYAS CHURCH (Mátyás-templom) and FISHERMAN’S BASTION Halászbástya), which left us totally speechless. This huge neo-gothic building was recently reconstructed, and it is really something. In addition, in the walls of the fishing bastion, there’s a cafe with one of the best views (but of course it was full).

Po další hodině strávené na Baště jsme seběhli zpátky dolů na večeři. Takovýhle burger seženete v CAFE BRUNCH BUDAPEST, ale mezi ty nejlepší rozhodně nepatřil, nehledě na to, že mi dvakrát spletli objednávku a já měla fakt hlad:D

After another hour spent at the bastion, we stopped for some dinner. You can get this burger in CAFE BRUNCH BUDAPEST, but it wasn’t the best one in my life, not speaking about the waiter messing my order two times. I was really hungry, haha.

Po celém dni chození po městě jsme byli fakt utahaný, tak jsem se rozhodli si na dvě hodiny půjčit kolo (v přepočtu za asi 300 Kč/2 kola/2 hodiny) a zbytek věcí objet na kole. Na to jsme využili appku DONKEY REPUBLIC, přes kterou je půčení kola strašně jednoduchý.

Dojeli jsme k PARLAMENTU a pokračovali dál po pobřeží až k dalšímu mostu. Tam mě málem srazilo auto (:D), takže jsme se radši vrátili do ne tak rušných ulic.

After two days of walking around the city we were really tired, so we decided to rent a bike for two hours (about 300 CZK/2 bikes/2 hours) and to see the rest of the things by bicycle. We used the DONKEY REPUBLIC app, through which the bike rental is incredibly simple.

We went to the PARLIAMENT and continued along the river to the next bridge. I almost got hit by a car (:D), so we rode back to not so busy streets.

Dvě hodiny utekly jako voda, západ slunce byl jak jinak než nezapomenutelnej a my jsme si jako poslední aktivitu před odjezdem chtěli dát drink na střeše 360° BARU, ale bohužel mají kvůli rekonstrukci zavřeno, takže jsme zapluli na zahrádku nějakého random podniku a zakončili výlet Aperolem.

Two hours felt like five minutes, the sunset was unforgettable and we were going to end this trip by a drink on the roof of the 360° BAR, but unfortunately they are now closed due to reconstruction, so we got into a random bar on a street and ended this trip with an Aperol. 

Každopádně všem moc děkuju za tipy na všelijaké podniky, Budapešť byla LEGENDÁRNÍ! Určitě se tam brzy vrátím! <3

E.

Anyways, thank you all for great tips, Budapest was LEGENDARY and I can’t wait to be back! <3 

E.

Spread The Love!Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrShare on StumbleUponShare on Reddit

  4 comments for “Weekend in Budapest

 1. Viki
  May 9, 2018 at 18:13

  perfektný článok :) a krásne fotky..budapest mám kúsok, takže sa teším, keď tvoje tipy využijem :)

  My Supercalifragilisticexpialidocious Diary | Live Better, Love Harder & Cure Hangovers

 2. Alice
  May 9, 2018 at 16:12

  “a když někdo skočí z okna, tak ty taky skočíš?” :-)))))))

 3. May 6, 2018 at 04:34

Leave a Reply

Or

Your email address will not be published.