Warm & Cozy

Ahoooj!

Tak venku je teda pořádná zima a mě napadlo vytvořit ještě takový kraťoučký inspo-list z věcí, které vám nesmí přes zimu doma chybět.

Mně samotné je pořád zima, ať si obleču co si obleču, rozlišuju jen jestli je mi velká zima, nebo malá zima, takže já třeba nedám dopustit na svetry. Svetry zbožňuju a občas nosím i dva (pokud se mi vejdou pod kabát) – sice pak vypadám jako kdybych přijela z Himalájí, ale aspoň je mi jen malá zima, haha:)

V oblibě mám i Timberlandy, které jsou jedny z mála bot, ve kterých je opravdu teplo a opravdu nepromoknou. Zbožňuju taky roláky a bez čepice a rukavic v zimě ani ránu! Super zkušenost mám z umělými kožichy, nevím, jestli to není jen placebo, ale v nich je mi taky jen malá zima:) No a nesmí samozřejmě chybět ani termoska s horkým čajem nebo ranní kávou!:)

A co nesmí v zimě chybět vám? Taky je vám zima snad ve všem?:)

E.

Hey guys!

So it’s getting pretty cold outside now and I thought I could create a little inspo-list, which would include stuff you can’t be missing during the winter time. 

The thing is, I’m always cold no matter what I wear. I only distinguish whether I’m super-cold or little-cold, so I would never go out without a warm sweater. I love sweaters and sometimes I even wear two of them (if they fit under the coat) – although I look like I just came from the Himalayas, I’m just little-cold, haha:) 

My favorite shoes for the winter are Timberlands, which are the only shoes, in which it’s really warm and they’re really waterproof. I also love turtlenecks and I would never forget my beanie and gloves either. I have a great experience with faux fur coats, I’m not sure, if it’s just a placebo, but I’m just little-cold in those, haha:) Well, and I can’t be missing a tumbler with hot tea or morning coffee!:) 

And what couldn’t you guys live without? Are you cold no matter what you wear in the winter as well?:) 

E.

unknown-21. link HERE!    2. link HERE!    3. link HERE!    4. link HERE!    5. link HERE!     6. link HERE!     7. link HERE!     8. link HERE!     9. link HERE!     10. link HERE!

Spread The Love!Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrShare on StumbleUponShare on Reddit

Post navigation

  1 comment for “Warm & Cozy

  1. Ian
    November 22, 2016 at 00:49

    I think you can’t beat a Gortex coat. Keeps out the wind and cold. Yet is breathable so if you do get warm it let’s the heat pass through. Sorted.

Leave a Reply

Or

Your email address will not be published.