University of Economics

Ahoj!

Protože jsem právě dokončila školu, tak bych ráda napsala článek, který by se ohlížel za těmi léty strávenými na VŠE a zkusila zesumarizovat všechny moje dojmy a zkušenosti, které by mohly pomoci vám, kteří se teprve na vysokou školu chystají.

Takže vezmu to od začátku. Po maturitě jsem absolutně netušila, co chci jednou dělat a v té době jsem neměla ani blog ani Instagram, takže moje budoucnost byla dost rozmazaná. Všichni mi vždycky říkali, že ekonomka je univerzální a s tou můžu dělat cokoliv. Protože jsem se strašně bála, že se na žádnou vejšku nedostanu, podala jsem si přihlášku snad na 10 různých škol a mimo jiné i na všechny fakulty VŠE.

Vzali mě na všechny fakulty VŠE a na pár dalších škol, včetně matfyzu. Nakonec jsem to zredukovala na dvě fakulty VŠE – podnikohospodářská a mezinárodních vztahů a začala jsem chodit na obě, protože jsem prostě nebyla schopná si vybrat jen jednu.

Po prvním semestru jsem se rozhodla mezinárodních vztahů zanechat a věnovat se plně jenom podnikohospodářské a dodnes vím, že to bylo to nejlepší rozhodnutí, co jsem mohla udělat.

Na bakaláři jsem začala dost cestovat a upřímně ani nevím jak, ale na cvikách i přednáškách mi to všechno docela procházelo. Na přednášky jsem přestala chodit někdy ve druháku a mojí (ne)docházka na cvika se vždycky nějak vyřešila. Co si budem povídat, pak mi ty přednášky chyběly u testů a zkoušek a o to víc jsem se musela doma drtit a když ostatním stačil týden na zkoušku, já doma v knihách ležela týdny tři.

Za celé bakalářské studium jsem neudělala tři zkoušky – účetnictví, informatiku a mikroekonomii, takže jsem je opakovala. To byla pro mě noční můra. Spousta lidí se na VŠE bojí matiky, která je asi náročná, ale já měla docela dril z osmiletého gymplu, kde do nás hustili matiku horem dolem a tím pádem jsem v ní byla celkem jistá. Takže nedokážu moc posoudit, jestli ta na VŠE byla těžká nebo jednoduchá.

Bakalář utekl jako voda a já už přesně za tři roky, tedy v řádném termínu, nastupovala na inženýrské studium. Tam jsem ale chodila už doopravdy jako do holubníku. Jen když přišly vedlejší specializace ve druháku, nějak mě to začalo bavit, protože jsem k té mojí – podnikání – měla hodně blízko, a tak jsem do školy chodila o něco častěji.

Inženýr mi trval tři roky místo dvou, nicméně poslední rok jsem dělala jen státnice a diplomku a do školy už nechodila. Krizovka přišla ovšem u posledních státnic, které jsem dělala třikrát, ale to není v tuhle chvíli podstatné.

Kdybych to měla shrnout, VŠE mi dala všechno, co do života kdy budu potřebovat, tedy ovšem kromě postupu vyplňování daňového přiznání. To mě nikdo nenaučil a dodnes to prostě neumím, hihi:)

Takže, pokud jste na tom stejně jako já a nemáte nalinkovaný život jako právník nebo doktor, VŠE víc než doporučuju. Je to právem uznávaná nejlepší ekonomická univerzita v ČR :)

Tak a teď se asi ptejte, protože jsem si víc než jistá, že jsem na polovinu věcí zapomněla:))

E.

Hello guys!

Because I just graduated from university, I’d like to write an article that would summarize the years spent at University of Economics and I’m gonna try to conclude all my impressions and experiences that could help the ones, who are just deciding about college.

So I’ll take it from the beginning. After GCSE exams on secondary school, I had no clue what I wanted to do once, and back then I didn’t even have my blog or Instagram, so my future was pretty blurry. Everyone has always told me that the University of Economics is universal and I can do anything after this college. Because I was terribly scared that they wouldn’t accept me anywhere, I filled an application for 10 different schools, including all the faculties of VŠE.

They accepted me to all the faculties of VŠE and a few other schools. Finally, I reduced it to two faculties of VŠE – faculty of business administration and faculty of international relations – and started styding both of these because I wasn’t able to choose just one.

After the first semester, I decided to give up international relations and devoted myself to business administation. Now I know it was the best decision I could make.

I have begun to travel a lot while studying my bachelors degree, and I don’t even know how I did it, but I was able to pass pretty much everything even without going there. I quit attending lectures in my second year and I only attended seminars, but not all of them. Well to be honest, I was kinda missing the lectures when it came to exams & tests, and I had to study much more. When everyone else studied for a week, I was stuck in a library for three weeks.

I didn’t pass three exams on bachelor’s – accounting, informatics and microeconomics, so I had to repeat them. These three subjects were a nightmare for me. Seems like everyone is afraid of math, which is probably difficult, but I had a pretty good eight-year drill on highschool, where our teacher wanted us to be ready and apparently she did a great job even though we hated her for that. So I can’t really judge if the VŠE math was hard or simple.

The bachelor went by so fast, and in exactly three years, I was starting my master’s. I didn’t really participate in the lessons because I had tons of stuff to do, so I went to school even a little less often.

The master’s took me three years instead of two, but the only thing I did the last year were the state exams and a thesis. However, the crisis has come up with the last state exam (out of three). I passed it after two attempts but that’s not important at this point. 

If I had to summarize…. The University of Economics gave me everything I needed in life, except how to fill a taxt form. Nobody taught me that and I’m not able to do it myself, haha :)

So, if you feel the same as I did back then and you don’t have your life lined as a lawyer or a doctor, I really recommend VŠE. It’s really the best economic university in the Czech Republic :)

So now it’s your turn guys, ask me anything because I’m sure I didn’t say everything I wanted. 

E.


Spread The Love!Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrShare on StumbleUponShare on Reddit

  11 comments for “University of Economics

 1. zoxer
  October 30, 2018 at 11:10

  Velká gratulace Eliško!

 2. Míša
  October 26, 2018 at 00:23

  Na první fakultě máme předmět, ve kterém je součástí závěrečného testu vyplňování daňového přiznání. Takže to škola naučí, ale asi jen první fakultu 😅

 3. Anonymous
  October 22, 2018 at 19:45

  Jen by me zajimalo,k cemu vam ten titul bude. Zatim mi vase “pracovni ” napln pripada jako kombinace vytriskam z reklam a blbosti lidi co nejvic a uziju si,. Vzdyt je to sileny,takhle se zivit. Taky by bylo dobre se podivat na zebricek VS. . Travit cas misto ve skole na cestach ci ivecnym zvecnovanim sama sebe ci maminky,to je fakt bomba skola.

  • October 22, 2018 at 20:25

   Dělám co mě baví a to, že to i vydělává je fajn, ale není to účel mého blogu. Snažím se lidi inspirovat, ne jim cpát reklamu. A ráda bych zdůraznila to, že reklama tvoří na mém blogu a sociálních sítích zhruba každý patnáctý příspěvek. Živím se samozřejmě i jinak a mám spoustu dalších projektů, takže jestli vám vadí můj způsob obživy, tak si mě prosím nevšímejte :) Díky.

 4. Anonymous
  October 17, 2018 at 19:20

  VŠE je prý nejtěžší pražský gympl, vy jste to popsala podobně:-)

  • October 19, 2018 at 20:10

   A v čem je prosím VŠE gympl? To by mě teda zajímalo :D

 5. Terka
  October 11, 2018 at 14:18

  Vse rozhodne neni nejlepsi ekonomie v CR :)

 6. Anonymous
  October 11, 2018 at 12:44

  Ahoj:), mohla bych se zeptat, proč jsi si vybrala podnikohospodářskou fakultu a ne fakultu mezinárodních vztahů?

 7. Víťa Slavík
  October 11, 2018 at 12:41

  Super Eliško, gratuluju. Trochu mě vyděsilo, že si dala státnice až na potřetí. Jsem taky z VŠE fisu a mám před státnicema na bakaláři, tak chápej moje obavy :) Přeju, ať se ti daří i nadále

 8. Lucia
  October 11, 2018 at 10:53

  Gratulujem 😉, a teraz co po skole?

 9. Veru
  October 11, 2018 at 07:09

  Moc Ti gratuluji! Je skvělé, že jsi současně se studiem mohla i takhle cestovat. A je jedno kolikrát jsi dělala státnice, hlavně, že jsi to dokázala a máš titul. :) Moc ti to slušelo, paní inženýrko!

Leave a Reply

Or

Your email address will not be published.