Třeboň I Czech Republic

Ahoooj!

Tak já myslím, že Německa, Itálie a Rakouska bylo pro zatím dost. Pojďme se zase na chvíli vrátit domů do Čech:)) V minulém článku jste si přečetl něco o zámku Červená Lhota, nicméně ikona jižních Čech je i Třeboň.

A proč je toto malé městečko tak navštěvované turisty? Jsou tu obrovské lázně, kam se jezdí spousta lidí rekreovat (včetně mojí mamky, což byl vlastně důvod mojí návštěvy).

Třeboň leží u rybníka Svět a nedaleko rybníka Rožmberk a pyšní se největším rybářstvím v Evropě, takže pokud se na jihu Čech někdy ukážete, nezapomeňte zajít do prakticky jakékoliv restaurace a dát si nějakou rybí pochoutku. Za mě je nejlepší restaurace Šupinka a jejich kapčí hranolky, které jsem tu měla snad každý den.

Můžete tady najít i slavnou Schwarzenberskou hrobku, která je schovaná v lese a není úplně lehké jí najít, pokud o ní nevíte. Fantastické je i Masarykovou náměstí, kde si můžete koupit třeba teplou lázeňskou oplatku. Zámecké zahrady taky stojí za procházku.

E.

Hey guys! 

So I think we’ve had enough of Germany, Italy and Austria now. Let’s go back to my home country and explore it a little bit more. In the previous article you read about Cervena Lhota Chateau, but Trebon is also the icon of Southern Bohemia. 

And why is this small town so popular with tourists? There are huge spas where lots of people go for recreation (including my mom, which was actually the reason for my visit).

Trebon is right next to the pond called Svet and very close to the pond called Rožmberk. This city is known for the  largest fishing farm in Europe, so if you ever show up in Southern Bohemia, don’t forget to go to any restaurant and have some fish dish. In my opinion the best restaurant is called Supinka, where they serve their awesome carp fries. Those are a must-try. 

You can find the famous Schwarzenberg tomb here, which is hidden in the woods and is not easy to find if you don’t know about it. The Masaryk Square is also fantastic – you can buy a hot biscuit, typical for Czech spa places. The castle gardens are also worth a walk.

E.


 

 

Spread The Love!Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrShare on StumbleUponShare on Reddit

Leave a Reply

Or

Your email address will not be published.