Highlights of Tokyo I Japan

senjo_ji

Ahooooj!

Jaký dojem na mě Japonsko nechalo, jsem psala už minulém článku. Tenhle už bude trochu specifičtější a bude se věnovat Tokyu a tomu, co se v tomhle megaměstě dá podniknout.

Já jsem v Tokyu strávila 2 dny a bylo to fakt málo. I kdyby tu člověk strávil dva týdny, tak neobejde všechny shrines a temples. Jsou jich tam totiž tisíce. Takže je potřeba udělat selekci těch nejlepších, nejfotogeničtějších a největších. Japonská architektura nezahrnuje jenom tradiční styl, ale najdete tu i moderní nebo brutalistické poklady, které stojí za fotku.

My jsme v rámci tréninku na Eco-Challenge projeli Tokyo na kole, takže za dva dny jsme našlapali přes 100 kilometrů. První den jsme se motali po centru a druhý vyjeli trochu dál. Na konci článku najdete dvě mapy i s názvy míst, které napoví, kudy jsme se toulali a kde byly fotky v tomhle článku pořízené. Spoustu věcí jsme ale nestihli, takže tu bohužel nenajdete všechno.

Highlights

Kdybych měla vybrat jen pár highlightů, tak na prvním místě bude jednozmačně Senso-Ji, kde taky bylo nejvíc turistů, takže doporučuju si přivstat, nebo vyrazit večer, když tahle buddhistický chrám svítí. Za zmínku stojí i Imperial Palace, kde pobývá hlava státu. Do většiny památek je vstup zdarma.

Najíst se dá dobře ve čtvrti Omoide Yokocho, ale sushi tam nanajdete. Nicméně kdekoliv jsem měla sushi, bylo výborné, takže podle mě na něj můžete vyrazit prakticky kamkoliv. Co se týče slavné křižovatky Shibuya Crossing, tak ta se nejlépe pozoruje zeshora. My jsme vyjeli do nákupního centra Magnet, které najdete přímo nad křižovatkou. V nejvyšším patře je placená vyhlídka.

Kdyby vás cokoliv zajímalo, ptejte se! :)
E.

Hello everyone!

In the last article, I wrote about how I felt about Japan generally. This article will be a little more specific and will be dedicated to Tokyo and what can be done in this huge-ass city.

I spent 2 days in Tokyo and it was definitely not enough. Even if you spend two weeks here, you won’t be able to get through all the shrines and temples. There are thousands of them. So you need to select the best, most photogenic and biggest ones. Japanese architecture doesn’t only include traditional style, but also modern or even brutalist jewels that are worth a visit.

We basically explored Tokyo on bikes as part of our Eco-Challenge training, so we’ve done over 100 kilometers in two days. The first day we wandered around downtown and went a little further the second day. At the end of the article you’ll find two maps with names of the places we visited. But due to the limited time we skipped a lot of things, so unfortunately you won’t find everything here.

Highlights

If I had to pick only a few highlights, the first one would be Senso-Ji. It’s a very crowded Buddhist temple, so I’d recommend to get up very early or head out in the evening when it’s all lit up. Imperial Palace, the primary residence of the Emperor of Japan, is worth mentioning too. Most sights are free, including the palace and all the shrines & temples.

You can grab something to eat in the quarter called Omoide Yokocho, but you won’t find sushi there. However, every single time I had sushi, it was great, so I think you can go pretty much anywhere, from fancy restaurants to street bistros, and won’t regret it.

When it comes to the the famous Shibuya Crossing, you can see it from the top. We went to the Magnet shopping center, which is located directly above the intersection. There is a paid viewing platform on the top floor. 

If you have any questions, feel free to ask, I’d be thrilled to answer!:) 
E.

senjo_ji

senjo_jisenjo_ji senjo_ji senjo_ji Omoide_YokochoOmoide_Yokocho Omoide_Yokochotokyo tokyo nakagin_capsule_tower soho_tokyo soho_tokyo soho_tokyo hie_shrine hie_shrine hie_shrine hie_shrineimperial_palace_tokyo imperial_palace_tokyo imperial_palace_tokyoimperial_palace_tokyo imperial_palace_tokyo imperial_palace_tokyo japantokyo tokyo_architecture tokyo_architecture tokyo_architecture tokyo_architecture shibuya_crossing shibuya_crossingjapan japan japan japanTokyo tokyo_architecture tokyo_architecture tokyo_at_night

 

 

 

 

 

 

 

 

Spread The Love!Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrShare on StumbleUponShare on Reddit

  2 comments for “Highlights of Tokyo I Japan

Leave a Reply

Or

Your email address will not be published.