The End of the Journey & Questions

Ahoj!

Tenhle článek na závěr, využiju k tomu, abych odpověděla na všechny vaše dotazy:)

(IN CASE ANYONE WAS INTERESTED IN ENGLISH VERSION, LET ME KNOW, I’LL TRANSLATE IT FOR YOU:)) 

Často jste se mě ptali, kolik jsem měla s sebou kufrů a kolik oblečení.

No opravdu toho moc nebylo:)) Musely jsme se vejít do jednoho 20 kg kufru a jednoho příručního zavazadla. To na skoro 2 měsíce není moc. Kromě drogerie jsem s sebou jsem měla pět triček, jedno s dlouhým rukávem, mikinu, softshelovou bundu, dvoje kraťasy, kalhoty, plavky a troje boty, takže z toho se opravdu ideální outfit neposkládá. Jedny kraťasy jsem dokonce musela věnovat mamce, která tak zhubla, že z těch svých doslova vypadávala. Ale když cestuji, tak je pro mě důležité, aby to bylo hlavně pohodlné. Většinu času jsem tak na nohou měla svoje fantastické trekové botky od Adidasu, které ale už nejspíš dosloužily. Podle mamčiných chytrých hodinek jsme totiž celkem nachodily 495 kilometrů a zvládly převýšení, které odpovídá 100 368 schodů :-o. Žádné nové oblečení jsem si z Austrálie ani NZ nepřivezla. Jednak by se mi nevešlo do kufru a jednak je tady opravdu draho.

FullSizeRender-8

Potom jste se mě ptali, jakým foťákem jsou fotky focené. Takže znova.:))) Používám svojí zrdcadlovku Canon D70, nicméně mnozí z vás si neuvědomují, že mnohem důležitější je objektiv. Někde jsem četla výrok jednoho slavného fotografa, který pronesl: “Říká se, že začátečníci řeší fotoaparáty, amatéři objektivy a profesionálové světlo.” a já s tím naprosto souhlasím. Není to vůbec o tom, jaký máte foťák, ale o správném použití objektivů, citu pro kompozici a hlavně o světle.
Na cestovní fotky tedy nejčastěji používám širokoúhlý objektiv Canon EF-S 10-22mm f/3,5-4,5 USM. Outfitové fotky jsou focené Canonem EF 50mm f/1.4 USM a na hodně velké vzdálenosti používám univerzální teleobjektiv Sigma 18-250 mm f/3,5-6,3 DC OS. Hodně širokoúhlé záběry a většinu selfies jsem cvakla pomocí GoPra Hero 4 Silver Edition. GoPrem jsou natáčená i všechna videa, ze kterých budu tradičně stříhat krátký film. Mám v počítači ale 209 GB videí, takže to ještě asi chvíli potrvá:))

537189_10201703437697209_1058178886_n

Snad nejčastěji jste se mě ptali, jak jsem se vlastně do Austrálie a na Zéland dostala.
Někteří z vás si myslí, že jsem tu studovala nebo pracovala, ale ve skutečnosti to byly dva měsíce čistého cestování. Nebylo to jednoduché zařídit. Jsem studentka, takže jsem musela zvládnout všechny zkoušky v předtermínu a předem se s profesory domluvit, jak doženu zmeškanou výuku na začátku dalšího semestru. Mám také skvělou práci, která mi umožnila na dva měsíce vypadnout. Musela jsem ale předem obstarat všechny svoje klienty a předat je dočasně jiným trenérům nebo jsem jim vypracovala individuální cvičební plány na celou dobu mojí nepřítomnosti. Mamka si na tuto cestu šetřila dovolenou 2 roky. Od návratu jsem se nezastavila. Takže to jde, ale určitě ne každý rok a je potřeba to plánovat delší dobu dopředu. Žádná spontánní akce – jak jsem zvyklá :-D
Austrálii a Zéland jsme měly v plánu už dlouho, ale pořád jsme nemohly najít ten správný okamžik a rozumné letenky. Celé se to pohnulo na začátku listopadu, kdy jsem seděla ve škole na přednášce a projížděla stránky s levnými letenkami. Najednou jsem objevila zpáteční letenku z Osla do Melbourne (s příletem do Londýna) za 16.000,-. Problém těchto akcí je ten, že za hodinu už můžou být letenky vyprodané, takže je potřeba jednat rychle. Normální cena letenek do Austrálie se pohybuje kolem 40.000 – 45.000, takže cena to byla opravdu skvělá. Neváhaly jsme ani vteřinu a hned dvě letenky koupily. Nikdy nezapomenu na to, jak jsem o hodině pod lavicí telefonovala se svojí mamkou a domlouvala detaily. Mamka vždycky o Austrálii snila a navíc je snad ta nejlepší parťačka na cestování (kromě Vojty ovšem:)). Máme skvělý vztah a rozumíme si i jako kamarádky, takže jsem se vůbec nebála toho, že bychom se pohádaly a zkazily si celou dovolenou.

Takže jsme koupily tyto dvě základní letenky, ke kterým jsme postupně přikupovávaly další. Z Prahy do Osla se dá sehnat letenka od 500,- a z Londýna do Prahy létá Wizz Air třeba i za 300,- (pokud máte jejich členství – já s nimi létám dost často, takže se členství za 900,- ročně určitě vyplatí). Rovnou jsme dokoupily i letenku z Melbourne do Aucklandu. Je ale opravdu potřeba sledovat weby jako jsou Honzovyletenky.cz nebo Cestujlevne.cz.

Takže myslím, že pokud to člověk zvládne, je určitě výhodnější, nevybírat destinaci a potom letenku, ale přesně naopak. Já na cesty vyrážím téměř vždy podle letenky. Na tom se dá nejvíc ušetřit, zvlášť na vzdálených destinacích. Kdyby v listopadu byly levné letenky do Maďarska, pravděpodobně bych teď byla válela v maďarských lázních a cpala se koloszváry töltött káposzta:))) Pravdou je, že často jsou levné letenky na úkol pohodlí, takže jsme měly 5 přestupů, s layoverem 19 hodin v Pekingu. Ale i to má svá pozitiva. Na tak dlouhé cestě byly přestupy vítanou změnou a čas v Pekingu jsme využily na návštěvu Zakázaného města nebo Velké čínské zdi.

Víza do Austrálie jsou zadarmo a získáte je přes internet. Na Zéland víza nepotřebujete. Itinerář jsme plánovaly přes dva měsíce, to nám dalo asi nejvíc zabrat. Nejdřív jsme z průvodců, různých cestovatelských blogů a jiných zdrojů udělaly seznam, co chceme vidět. Všechna tato místa jsme zanesly do mapy, zjistily, že to ani za půl roku nestihneme a tak jsme škrtaly a škrtaly.

Nakonec nejlevněji vycházelo si půjčit na Zélandu malé osobní auto a spát po levných hotelích. Byla to dobrá varianta i vzhledem k poměrně fyzicky náročnému programu, kdy teplá sprcha a voňavá postel byla odměnou za celodenní treky.

V Austrálii nám zas vyšlo levněji obytné auto (doporučuji půjčovnu JUCY), protože program byl volnější, ne tak náročný a byly jsme tak daleko flexibilnější.

Jídlo je poměrně významnou položkou v rozpočtu. Obě země jsou dost drahé, takže na obědy či večeře v restauracích jsme až na výjimky rezignovaly :-D. Jídlo jsme si kupovaly v samoobsluze, klidně i ve fastfoodech (je tam daleko větší výběr než u nás a není to špatné) nebo na tržnicích. Rozhodně jsme se neošidily. Vlastně to máme tak, že nám není líto dát peníze za zážitky, ale často ušetříme na ubytování (když dorazíte na hotel večer a ráno frčíte dál, nepotřebujete hotel s vířivkou a golfovým hřištěm) a jídle. Myslím si, že se umíme docela uskromnit. Naopak je tu extrémně levný benzín, takže při našem počtu najetých kilometrů (skoro 12.000 km!) nás to nezruinovalo:))
Neřeknu vám přesně, kolik peněz mě tahle dovča stála, ještě jsem to nestihla spočítat, ale je to vzhledem i k délce nejvíc, co jsem kdy za dovolenou zaplatila. Ale nelituju ani koruny. Obě země ve mně zanechaly takový nádherný dojem, že bych se sem ještě ráda vrátila. Nejen příroda, ale hlavně lidé a jejich životní styl mně doslova učaroval. Tak přátelské, pohodové, pozitivní a ohleduplné lidi jsem zatím nikde jinde nepotkala, a to už jsem courala leckde:)

12814101_1284611311555521_3122654409851542535_n 12715642_1270773649605954_6333134145139711536_n

Taky se mě často ptáte, kam pojedu příště. Asi vás budu muset zklamat, ale teď budu muset nějakou dobu zase chodit do školy a do práce, takže v příštích několika měsících budu v Praze:)

Takže slovy klasika: Doma budu, už jsem se narajzovala dost :-D

Tak snad jsem odpověděla na všechny důležité dotazy, kdybych na něco zapomněla, tak mi to napište do komentářů, ráda odpovím:)

Mějte se!

Spread The Love!Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrShare on StumbleUponShare on Reddit

  15 comments for “The End of the Journey & Questions

 1. Hana
  August 28, 2018 at 14:45

  Ahoj Eliško,

  ráda bych se zeptala jak to bylo s hady a pavouky a podobnými “zvířátky” :D Taky plánuji půjčit obytné auto a ráda bych věděla, jestli jste třeba měly hady v autě a podobně. Mám z nich trošku panickou hrůzu, tak ať vím, jak to tam je :)
  Díky a pokračuj v tom co děláš, miluji tvé fotky, videa, příspěvky na ig i tady.

  Hana

 2. Klára
  December 4, 2016 at 14:07

  Ahoj Eliško :) jak si po ty dva měsíce řešila praní prádla? :D člověk si může vzít, jak píšeš jen pár kousků… máš na to nějaký tip?

  • December 5, 2016 at 09:03

   Ahoj Klárko,
   v každém větším městě je veřejná laundry, takže tam;)

   • Klára
    January 7, 2017 at 23:01

    Myslela jsem si to :) děkuji za potvzení :) a také děkuji za spoustu inspirací!

 3. deniss
  May 10, 2016 at 18:49

  Eliško, kolik tě to stálo ? Je to naprosto úžasné! Já tam jdu ​​studovat na půl roku a chci jít cestovat také..
  Děkuji

 4. March 17, 2016 at 16:34

  Skvěle sepsáno, no musím se přiznat, že krom pár prvních postů jsem ten zbytek zatím nečetl. Chci si na to udělat čas a klid a projít si to celé, ale už se to blíží..
  Jinak fotky, videa..to je největší bolest po každém návratu.. Vybrat to nejlepší, dát to dohromady.. Videa sestříhat, přidat hudbu.. A pak někdy v budoucnu třeba ty fotky protřídit a promazat duplikáty a nezdary, protože ani externí disk není bezedný =D Sám to teď dost dobře poznávám, když každý měsíc někam vyrážíme..příští týden do Brightonu..

  Tak hodně zdaru, těším se!

  Michael
  MesHommes.com

 5. Ann
  March 15, 2016 at 15:49

  Wonderful blog??

  Could you please write an English variant of this post?)))

 6. Miška
  March 14, 2016 at 21:23

  Ahooj, jsi opravdu okouzlující a tak neuvěřitelně inspirativní! Tvé články mě vždycky donutí si slíbit, že v budoucnu až budu mít zaměstnání, budu taky cestovat.
  Chci se jen zeptat, kolik fotek tak z tohohle ,,výletu” máš?:)

  • March 14, 2016 at 21:30

   To mě moc těší! Děkuju <3
   Dohromady jsem nafotila něco přes 10.000, upravených jsem si v počítači nechala asi 1500 :)) plus cca 80GB videí:)))

 7. March 13, 2016 at 18:03

  Elis, někde jsem četla (nevim jestli tady nebo na IG), že už jsi díky této dovolené byla na všech kontinentech.. líbil by se mi nějaký srovnávací článek – co se ti na kterém líbilo nejvíc/nejmín/kam by ses chtěla vrátit/na který máš nej vzpomínky atd .. Myslím, že by to bylo hodně zajímavé :))

  • Kateline
   March 28, 2016 at 22:44

   Souhlas!!!

 8. March 13, 2016 at 17:24

  Eliško nádherný článek, já sama jsem také zažila měsíční cestovatelský výlet na Novém Zélandě od prosince do ledna a musím říct, že to byla opravdu dovolená snů! Z každého dne jsem psala zápis na svůj blog <3 http://eternitymoments0.blogspot.cz/search/label/Culture%26Traveling Nový Zéland je krásná země a moc doufám, že se tam ještě někdy vrátím!

 9. Anonymous
  March 13, 2016 at 13:03

  úžasný! všechny tvoje cestovatelský fotky miluju a někdy je mi líto, že jich v článku není víc. pokud by ses rozhodla udělat ještě nějaký “nášup” dalších fotek, tak bych se nezlobila :)

  a z jiného soudku bych měla otázku k jinému tématu, a to stravování. ocenila bych článek s tvými stravovacími návyky, popř. jestli máš nutričního poradce nebo jsi si sama poradcem, plus tvé názory na stravovací trendy (sacharidové vlny, veganství… )

  • March 13, 2016 at 13:08

   Super! To jsem ráda, že se ti fotky líbí!:) Zkusím ještě něco najít, nějaké momentky z telefonu třeba:)
   Dobře, o stravování nějaký článek sepíšu. Až se trošku zastabilizuju tady v Praze, tak by měl být vyjít každé pondělí Motivation Monday článek, kde budu psát o cvičení, jídle, atd., takže tam se všechno dočteš. Ještě mi to ale tak dva týdny potrvá:))

 10. March 13, 2016 at 11:04

  Nejkrasnejsi post ever :) Zodpovedela jsi mi uplne vsechno, co jsem chtela zvedave vedet :D Uzasna prace, skvele fotky, inspirace na jednicku! Dekuju Elisko :)

Leave a Reply

Or

Your email address will not be published.