Sunrise on Snezka

Ahoooooj!

Minulý týden jsem se vydala s mamkou na východ slunce na Sněžku. Byla to snad ta nejspontánnější akce, kterou jsem kdy podnikla, protože celý nápad vznikl doslova pár hodin před odjezdem. Vypadalo to totiž na pěkné počasí a dva a půl metru čerstvého sněhu. 

Z Prahy jsme vyrážely v 1:45 v noci. Mamka utahaná po celém dni v práci a já s namoženýma nohama po fitku. Po dvou hoďkách jsme už ocitly v srdci Krkonoš a ve 4:00 jsme zamykaly na Pomezních boudách  auto. Měly jsme s sebou jen mačky, čelovky a dvě proteinové tyčinky. Já jsem šla klasicky s desetikilovým batohem (dva foťáky & dron), mamka na lehko.

Už po pěti minutách jsme se dostaly do černočerné tmy a jediné světlo široko daleko byly naše čelovky. První část až na chatu Jelenka byla pohodová, nedalo se z ní sejít, protože byla projetá rolbou. Jakmile jsme ale vylezly z lesa nad chatou, stopa zmizela a my se musely orientovat jen podle přibližného směru, který jsme si pamatovaly z léta. Vyrazily jsme rovně nahoru. Mačky jsme ani nenasazovaly, protože sníh byl tak akorát Na hřebeni se začalo trochu rozednívat. Začal ale tak foukat vítr, že se nedaly ani sundat rukavice. Bylo sice “jen” -15°C, ale pocitově to kvůli silnému větru šlo až k takovým -25°C. Pomalu ale jistě mi začaly tuhnout nohy a prsty už jsem kvůli mrazu necítila.

Vědomí toho, že východ je už za pár minut, nás ale drželo při tempu a my konečně v 7:00 stály na vrcholu. Byly jsme tam první. Těsně po nás dorazilo pár Poláků z polské strany, pravděpodobně z Luční Boudy nebo Slezského Domu, kde spali. Vsadím se, že tam žádní další pražáci, kteří byli ještě o půlnoci v posteli, nebyli.

Východ slunce byl naprosto epický, jak jinak – no můžete sami posoudit:)))

Na vrcholu se nedalo vydržet déle než 15 minut, a ani pár dřepů to nezachránilo. Hnaly jsme dolu jak nejrychleji to šlo, abychom se zahřály a po deváté jsme dorazily k autu. Kdyby se nám chtělo, tak jsme v 11 v práci, ale my jsme se ještě zajely podívat na jedno místo, o kterém vám ale povím příště! :)

E.

Hello mountain lovers!

Last week I went with my mom to the mountains again. This time to catch a sunrise at Snezka, highest mountain of the Czech Republic. It was perhaps the most spontaneous thing I’ve ever done, because the idea came literally a few hours before leaving. The weather looked pretty cool and there were about two and a half meters of fresh snow.

We hit the road in Prague at 1:45 at night. My mom was tired from work  and my legs were sore as hell but it was soooo worth it. After two hours we were already in the heart of the Krkonose Mountains and at 4:00am we parked the car at Pomezní  boudy. We only had crampons, headlamps and two protein bars. I had my ten-kilogram backpack (two cameras & drone), my mom had just a light one. 

After five minutes, it already got so dark that the only light we could see were our headlamps. The first part to Jelenka hut was fine and easy, it was impossible to get lost because the path was visible. But as soon as we climbed out of the forest, the trail disappeared and we had to trust our instincts. Glad we still remembered the approximate direction from the summer. We started climbing straight up. When we got to the ridge, the sky was a bit brighter. But the wind began to blow so much that we couldn’t even take off the gloves. It was “only” -15°C, but it felt like -25°C due to strong wind. My feet were slowly getting cold, and I couldn’t feel my fingers anymore.

Knowing that the sunrise was starting in a few minutes, we kept the same killer pace. In another half an hour we were at the top. It was exactly 7:00am. We were the first ones there. A few Polish hikers came from the Polish side a few minutes later, probably from Luční Bouda or the Silesian House, where they spent the night. I bet no one else had such a crazy idea like we did. 

The sunrise was absolutely epic – you can judge yourself! :)))

However, it was impossible to stay on the summit for more than 15 minutes, and even a few squats didn’t help. We rushed down as fast as we could to get warm, and we came back to the car around nine. If we wanted to, we would have been back in Prague for work at 11, but we went to look at one more place, but more about that next time! :)

E.
Spread The Love!Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrShare on StumbleUponShare on Reddit

  4 comments for “Sunrise on Snezka

 1. Abdullah
  April 20, 2019 at 13:44
 2. March 9, 2019 at 09:37

  Krásný blog, krásné články s možností přípravy aktuality na lekci angličtiny, krásné fotky!

 3. March 9, 2019 at 09:18

  Krásný blog, krásné články s možností přípravy aktuality na lekci angličtiny, krásné fotky!

 4. Jan
  March 2, 2019 at 23:04

  Jako z pohadky

Leave a Reply

Or

Your email address will not be published.