St. Beatus Caves I Switzerland

st_beatus

Ahoooj!

Po minulém postu o tom, jak jsem byla zklamaná z Blausee, musím zase trochu zvýšit laťku něčím epickým. Blausee jsem zkritizovala z důvodu, že to byla absolutní turistická atrakce. St. Beatus je totální opak. Už jenom podle toho, že parkování je tu víceméně nedořešené a parkuje se na kraji hlavní silnice.

S výhledem na Thunersee můžete obdivovat jakýsi kamenný hrad ve skále. Vstup je do areálu hradu zdarma, pokud byste ale chtěli zavítat do jeskyní, vezměte si peněženku s sebou. Celý areál se dá projít za takových 15 minut, ale my jsme u St. Beatus strávili asi hodinu, protože nás tahle stavba nepřestávala fascinovat.

E.

Hey everyone! 

After the last post about how disappointed I was about Blausee, I have write about a more epic place. I criticized Blausee for being an absolute tourist attraction. St. Beatus is the opposite. The parking is the proof because it’s more or less unsolved and you actually have to park on the side of the main road, which is very busy.

Overlooking Thunersee, you can admire a kind of stone castle in a rockwall. The entrance to the castle grounds is free of charge, but if you would like to visit the caves, which are a part of this place, take your wallet with you. The whole area can be explored in about 15 minutes, but we spent at St. Beatus about an hour because this thing kept us fascinated.

E.

st_beatus st_beatus st_beatus st_beatus st_beatus st_beatus st_beatus st_beatus st_beatus

st_beatus st_beatus

 

 

Spread The Love!Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrShare on StumbleUponShare on Reddit

Leave a Reply

Or

Your email address will not be published.