Southeast Iceland & Skaftafell

GOPR1356

Ahooj!

doufám, že se vám první část našeho roadtripu líbila a tady je druhá (ale ne poslední)! :)

Od posledního místa v předchozím článku jsme razili dál po jižním pobřeží na východ, až k Reynisfjara. Tohle místo ukrývá fantastickou pláž s černým stěrkem, na které leží špičaté skalní útvary s názvem Reynisdrangar, které by byly jedním z nefotogeničtějších míst, kdyby nebylo těch tisíců lidí. Reynisfjara je dostupný přímo z parkoviště pod hlavní silnicí, kde parkovalo hned několik desítek autobusů s turisty, což nám lehce zkazilo zážitek.

Hey travellers! 

I hope you liked the first part of our roadtrip around Iceland, and here’s the second one (but not the last one)!:) 

From the last place in the previous article we headed further along the south coast, all the way to Reynisfjara. This place is famous for the incredible black beach, where you can also find the Reynisdrangar rock formations, which could have been one of the most photogenic places if there wasn’t so many people. Reynisfjara is accessible right from the parking lot, so obviously several buses with tourists from Reykjavík were parked here. That kind of ruined the beauty of this place. 

IMG_7522GOPR1253IMG_7429IMG_7555IMG_7477IMG_7464IMG_7529

Na pláži jsme strávili pár hodin a pak jsme vyrazili dál po pobřeží směrem na východ. Dostali jsme se až k lávovému poli Eldhraun, které mě neuchvátilo o nic méně, než černé pláže. Z popisků v průvodci jsem si představovala lávové pole jako obrovskou černou kamenitou poušť, kde není absolutně nic, ale když jsme k němu dorazili, úplně jsem oněmněla.

Eldhaun totiž není žádná vyprahlá sopečná poušť, ale nádherné kopečky, porostlé hustým mechem. Málem jsem chytila zajíce, když jsem se po něm prošla, protože se mi nohy do mechu zabořily po kolena. Vůbec by mi nevadilo tady přespat, kdyby nezačlo mrholit!:)

We spent several hours chilling by the beach and then got going further to the east. We got to the lava fields called Eldhraun, by which I was riveted even more than by the black beach. When reading about this place I imagined that lava fields would look like a desert full of black volcanic rocks, where there is absolutely nothing, but when we got closer, I was left speechless. 

Eldhraun is no parched volcanic desert, but beautiful little mounds, covered by moss. I almost fell down, when I first stepped on it, because my legs sank. I wouldn’t mind sleeping here at all if it hadn’t started drizzling!:) 

IMG_7578 IMG_7652 IMG_7628GOPR1268 IMG_7623 IMG_7602 IMG_7590

IMG_7656

Začalo se stmívat, a tak jsme si našli bezchybné místo jen pár set metrů od Fjaðrárgljúfur, kam jsme chtěli vyrazit hned ráno.

Když jsme se do kaňonu druhý den vydali, byli jsme rádi, že jsme spali hned vedle, protože tu takhle brzy nebyla ani noha a zájezdové autobusy s turisty s Reykjavíku se začaly valit až když jsme nasedali do auta a odjížděli. Stezka vedla po vrcholcích kaňonu, takže jsme celou dobu koukali dolů z obrovské výšky na malou říčku, která protékala mezi skálami. Na konci stezky nesměl chybět tradiční islandský vodopád.

Na cestě od kaňonu jsme se mohli všichni potrhat smíchy z místní turistické značky.

It was getting dark, so we found a perfect spot for pitching the tent just a few meters from Fjaðrárgljúfur, which we wanted to explore in the morning. 

When we set out in the canyon the next day, we were so glad that we slept right next to it, because there were no people this early yet and all the tourists started to arrive when we were leaving this place. The path went above the canyon, so we were looking down to a small river, flowing between the rocks. A typical waterfall couldn’t be missing at the end of this short path. 

On our way to the next destination, we couldn’t stop laughing because of the sign we saw. 


IMG_7661

IMG_7681

IMG_7675

IMG_7674

IMG_7688

 

Po tom, co jsme se uklidnili z našich puberťáckých výlevů ohledně značky, vyrazili jsme směr národní park Skaftafell, ve kterém leží hned několik fantastických míst.

Začali jsme malým desetikilometrovým okruhem kolem vodopádu Svartifoss a úplným orgasmem pro moje fotografické oko byl výhled na ledovec Skaftafelljökull. Byl přímo pod námi a tak neuvěřitelně blízko.

After we were done taking pictures of that sign, we took off right to the Skaftafell National Park, where there are dozens of beautiful places. 

We started with a small 10-km roundtrip around the Svartifoss waterfall and the true pleasure for my photographic eye – Skaftafelljökull glacier. It was right underneath us and soooo close! 

IMG_7693 IMG_7697

IMG_7710 IMG_7774 IMG_7764

Sešli jsme ještě o pár výškových metrů dolů a našli stezku, která vedla přímo k úpatí ledovce.

Když si vzpomenu na mojí cestu po Novém Zélandu a výhled na Franz Josef Glacier, který byl od nás tak daleko, že ani můj ultrazoom ho nedokázal přiblížit tak, aby byl někdo z fotky schopný identifikovat ledovec, úplně mě dojalo to, že jsme se po něm mohli jen tak projít. Žádné zábrany, žádné vstupné, žádné cedulky s lebkami a nebezpečím smrti, žádní turisti.

Prostě ledovec.

Přímo před námi. Byla jsem úplně ve svém živlu. I když zimu nenávidím, v tu chvíli mi došlo, že ledovce jsou moje asi nejvíc neoblíbenější místo. Mám z nich neuvěřitelný respekt a nikdy bych se sama neodvážila vyrazit na procházku po ledovci, ale čiší z nich neuvěřitelná síla a zároveň nepředvídatelnost. Párkrát jsme slyšeli prasknutí a malý sesuv a pokaždé mi úplně naskočila husí kůže.

We descended a few meters down and found a small footpath, which took us right to the base of the glacier. 

When I think of my trip around New Zealand and the view of the Franz Josef Glacier, which was so far away from us, that even after taking a picture with my ultra-zoom camera, no one could tell it was a glacier, I was deeply moved by the fact, that we could walk on it just like that. No barriers, no entrance fees, no signs with skulls and death danger, no tourists.

Just us and the glacier.

Right in front of us. I figured out, that even though I hate cold, glaciers are my absolutely most favorite places on the Earth. I respect them and I would never explore them on my own, but they’re so powerful and unpredictable. We heard the glacier cracking and saw how a little piece slid down and every time this happened, I got goosebumps. 

 

IMG_7816 IMG_7912 IMG_7891 IMG_7875 IMG_7856

Začínala tady být díky ledovci pořádná zima (teploměr v autě ukazovat 4 stupně), a tak jsme tu vydrželi jen pár minut a zase běželi do auta a pokračovali na další destinaci.

Jen pár metrů od hlavní silnice se nachází kostel Hofskirkja. Tenhle maličký kostelík má neuvěřitelné kouzlo hlavně díky porostlé střeše a zvláštním boulím na trávě, která ho obklopovala.

Obecně kostely úplně nemusím, ale Island je první země, kde se mi kostely opravdu líbily. Vždycky byly něčím zajímavé a zároveň úplně jednoduché. Ve městech jsou kostely většinou z betonu a v moderním stylu a v přírodě spíš dřevěné a maličké.

It started to be really cold there because of the glacier (the thermometer said 4 degrees), so we resisted only a few minutes and then ran back to the car, and took off for another destination. 

Just a few meters from the main road we stopped by Hofskirkja. This little cute church is so magical, mainly because of the roof covered by grass and strange bumps on the “garden” that surrounded the church. 

Generally, churches are not my thing, but Iceland is the first country, where I really enjoyed discovering different churches. Every time they’re original and so simple at the same time. In towns, they’re usually pretty modern and made of grey concrete, while in nature they’re wooden and tiny. 

IMG_7928 IMG_7935

Tím ještě zaručeně krásy národního parku Skaftafell nekončí, ale o zbytku už zase příště! Můžu jenom napovědět, že v příštím článku bude místo, které se mi na Islandu líbilo ze všechno nejvíc! <3

Tak zatím!
E.

Well, this is definitely not the end of the beautiful stuff in Skaftafell National Park, but the rest will be in the next post. I can only tell, that in the next article you’ll see the place, which I liked in Iceland the most. <3

Cheers!
E.

Spread The Love!Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrShare on StumbleUponShare on Reddit

  2 comments for “Southeast Iceland & Skaftafell

 1. August 23, 2016 at 12:32

  To je taková nádhera. Příroda, tvoje fotky, fakt boží.

  http://www.42stupnu.blogspot.cz

 2. August 18, 2016 at 19:32

  Zase neskutecne, bozsky, nadherny, neuveritelny, nevim co mam jeste rict! Ta priroda tam je proste nadherna! Cim dal vic me to tam bere, i kdyz nejsem nejak milovnik prirody abych byla uprimna! Nemuzu se dockat na pokracovani, protoze me to strasne bere!
  S laskou
  Sandra ze http://www.shineoffashion.com
  https://www.instagram.com/sandraslusna/

Leave a Reply

Or

Your email address will not be published.