Snow Vibes of Krkonose

Ahoooj!

Jak už jste si asi na mém Instagramu všimli, celý minulý týden jsem se potulovala po Krkonoších, které jsem úspěšně zanedbávala, protože jsem dávala pravidelně přednost vyšším horám u našich sousedů. Letos ale bylo dost sněhu i na našich kopcích, takže jsem pro pár fotek a pohodových túr nemusela daleko. 

Počasí se v Krkonoších vydařilo tak, že Sněžka připomínala spíš Laponsko, takže se mi naskytla příležitost být tam, kde mě to baví nejvíc – teplota hluboko pod nulou, dva metry prašanu a místo stromů cukrová vata na špejli.

Fotky jsem pořídila na různých místech, protože jsem toho za pár dní prochodila opravdu hodně, ale nejvíc jsem se motala kolem Sněžky, Jelenky, Růžohorek, Luční Boudy a Výrovky. Na závěr mého motání jsem zamířila na Stezku korunami stromů, která byla mojí premiérou.

Snad se vám fotky líbí!:)

E.

Hey mountaineers! 

As you may have noticed on my Instagram, I wandered around the Krkonoše Mountains the whole last week. I’ve been successfully avoiding Czech mountains because I have always preferred higher mountains in Italy & Slovakia & Austria. But this year there was enough snow on our humble hills too, so I didn’t have to go far for a few photos and cool hikes.

The weather in the Krkonoše Mountains was so awesome that Sněžka looked more like Lapland than a 1600m hill. I’m so glad I had the opportunity to be where I enjoy it the most – the temperatures deep below zero, two meters of powder snow and cotton candy on a stick instead of trees. 

The photos were taken in different places, because I did a lot of hiking in the last few days, but most of the times I was crusing around Sněžka, Jelenka, Růžohorky, Luční Bouda and Výrovka. At the end of my trip, I headed for the “Stezka korunami stromů, which is basically a tower above the trees. 

Enjoy the pics!

E.

created by dji camera
created by dji camera
created by dji camera
created by dji camera
created by dji camera
created by dji camera

Spread The Love!Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrShare on StumbleUponShare on Reddit

  1 comment for “Snow Vibes of Krkonose

  1. Mia
    March 10, 2019 at 18:24

    Super fotky, ty parohy s lebkou jsou husty teda… !

Leave a Reply

Or

Your email address will not be published.