Snezka Skitour

Ahoooj!

Slibuju, že tohle je poslední z mých sněhových dobrodružství v českých horách! V Krkonoších jsem letos v zimě strávila skoro dva týdny a na Sněžce jsem byla během těchhle dvou týdnů tolikrát jako za celý život, takže tomu musím logicky věnovat relevantní počet článků:)) 

Tohle bylo další poprvé. Poprvé jsem vyrazila na skialpech po českých horách. Nejsem totiž troškař a vždycky jsem se vydala do tří/čtyřtisícovek, protože… no znáte mě. Kozoroh.

Tentokrát jsem naplánovala 40 km trasu z Javoru, přes Lesní a Lyžařskou boudu, až na Výrovku a pak do Luční boudy, kde jsem přespala (ta cena za noc?!?!) a ráno vyrazila nahoru na Sněžku na východ slunce a potom přibližně stejnou cestou dolů, jen jsem to vzala paralelně s turistickou stezkou, abych svojí zběsilou jízdou v prašanu nesejmula nějakýho nebohýho bežkaře.

A bylo to prostě bezva! Bylo to bezva v tom, že jsem nemusela řešit laviny (Modrému Dolu jsem se vyhnula velkým obloukem) a tak prostě to byla spíš procházka než horolezecký výkon, což jednou za čas není špatné.

Takže já kapitolu “České Hory” uzavírám a teď už mě čeká další dobrodružství, tak se nechte překvapit, co to bude :)))))

E.

Hello everyone!

I promise this is the last article from my snowy adventures in the Czech mountains! I spent almost two weeks in the Krkonose Mountains this winter and during those two weeks I hit Snezka (our highest mountain) as many times as in my whole life, so I have to dedicate a relevant number of articles to it :))

For the first time ever, I set out on touring skiis in the Czech mountains. I’m more like a “go big or go home” kind of a person, so I always went to three/four thousand-meters-high mountains because … well you know me. Capricorn.

This time I planned a 40-km route from Javor, through Lesní and Lyžařská bouda, to Výrovka and then to Luční bouda, where I slept (the price per night is insane!!?!) And in the morning I hiked up to Sněžka for the sunrise and then took the same on the way down, I just went parallely to the hiking trail in order not to run over some cross-country skier with my furious skiing techniques hahaa:)

And it was just great! It was great because I didn’t have to beware of avalanches (I avoided Modrý Důl – the only avalanchy area). It was more of a walk rather than a mountaineering performance, which is not bad once in a while.

So with this article I’m closing the chapter “Czech Mountains” and now there is another adventure waiting for me, so stay tuned! :) 

E.

 

Spread The Love!Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrShare on StumbleUponShare on Reddit

  2 comments for “Snezka Skitour

  1. Viki
    March 23, 2019 at 17:21

    wow to je ako pohádka :)

    when pigs fly

Leave a Reply

Or

Your email address will not be published.