Santorini (and my honest opinion)

Ahooooj!

Sice už je to pár dní, co jsem se ze Santorini vrátila, ale pořád ho mám v živé paměti. Byl to totiž můj sen už pěkných pár měsíců (možná i let). A vzhledem k tomu, že k moři normálně většinou nejezdím a tyhle destinace mě obecně moc netankujou, tak fakt, že jsem na Santorini chtěla, už něco znamenalo.

Ale víte co? Vrátila jsem se zklamaná. Možná jsem se těšila až moc. Možná za to může Instagram a ty tisíce dokonalých fotek. To nevím. Ale tenhle článek je věnován těm, kteří se tam buď chystají a nebo taky slintají nad Instagramem a mají dojem, jaký to je ráj na zemi. Ještě musím podotknout, že to, o čem tu hodlám teď psát, je jen a jen můj názor, který se mnou nemusíte všichni sdílet.

A co mě na něm tedy tak strašně zklamalo?

Hey guys!

It’s been a few days since I returned from Santorini but I still have it in my memory pretty clearly. It’s been my dream for a couple of months (maybe even years). And since I usually don’t go to the sea, and I’m not very interested in these kinds of destinations, the fact that I wanted to go to Santorini really meant something.

But you know what? I came back disappointed. Maybe I was looking forward to it too much. Maybe it’s because of all those perfect Instagram pictures. I don’t know. But this article is dedicated to those, who are either going there or drooling over the pictures and having an impression of what a paradise this island is. I have to say that what I’m going to write about here is just my opinion, which you don’t necessarily have to share with me.

So, what made me so disappointed?

1 – JE TO JEDNA VELKÁ PÓZA A FAKE. To, co vidíte na Instagramu, je jenom zlomek toho, jak tenhle ostrov ve skutečnosti vypadá. Jakmile vyjedete pryč z města, všude je špína, prach, smrad a polorozpadlé nebo nedostavěné domky. Zase abych jenom nenadávala, je pravda, že Oia a Imerovigli jsou vážně nádherná a udržovaná městečka, Fira (hlavní město) už o něco méně.

2 – BAMBILION LIDÍ. VŠUDE. A NENÍ KAM UTÉCT. Že se znovu vracím k tomu Instagramu, ale ze všech fotek máte dojem, že nikde není ani noha a slečny v dlouhých šatech se jen tak bezstarostně prochází po bílých střechách – normálka. Ale opak je skutečností. Ani na vyprodaném koncertu Rihanny nebylo tolik lidí, jako na hlavní třídě v Oia. Navíc máte pocit, že se na Santorini sjely všechny blogerky, youtuberky a modelky světa, takže když se podíváte kolem sebe, tak vidíte nejmíň tucet holek, jak se kroutí na schodech, pózují na střechách, smyslně lížou zmrzlinu v kavárnách a ladně se otáčí před kostely. A u nich stejný počet instahusbandů, kteří jen drží spoušť foťáků a telefonů. K tomu mě ještě napadá to, že je veškerý personál neuvěřitelně nepříjemný. Nicméně, no wonder, když musíte makat ve 40 stupních a čelit útokům milionů turistů. Chápu, jsou letní prázdniny a v listopadu to tu vypadá asi jinak. Rozhodně doporučuju vyhnout se letním prázdninám a vycházkám za západu slunce. Prohlídněte si město za východu slunce, nebo nevim.

1 – It’s just one big POSE and FAKE. What you see on Instagram is just a fraction of how this island really looks like. As you leave the city, there is dirt, dust, smell and half-ruined or uncompleted houses. On the other hand, Oia and Imerovigli are stunning and well-kept towns, Fira (the capital), a little less.

2 – TRILLION PEOPLE. EVERYWHERE. AND THERE IS NO ESCAPE. Sorry to mention Instagram again, but from all the pictures you have the impression that there no people and that a couple of ladies in a long dress are just as carelessly walking on the top of the white roofs – pretty casual. But the truth is the exact opposite. There wasn’t as many people on the sold out Rihanna’s concert in Prague as on the main street in Oia during sunset. You also have the feeling that all bloggers, youtubers and models of the world are in Santorini, so when you look around, you see at least a dozen girls as they pose on the stairs, dance on the roofs, sensually eat ice creams in the cute little cafes and turning around in front of churches. And the same number of Instahusbands that just hold their cameras and take thousands of pictures. Also, I have to mention that most of the (restaurant & hotel) staff is not nice at all. However, no wonder when you have to work in 40 degrees and face the attacks of millions of tourists. I understand that it’s my bad to go there in the main season and  I’m sure November this looks completely different. If you ever go there, I definitely recommend avoiding summer holidays and walks during the sunset. Check out the city at sunrise, or I don’t know…

3 – TOTÁLNĚ PŘEDRAŽENO. Seychelly, Bahamy a Maledivy hadr. Hotely běžně za 20-40 tisíc Kč na noc mi fakt nepřijdou úplně normální. Za tyhle ceny bych si představovala Moeta do postele k snídani, Rolls Royce s řidičem a kabelku od Chanelu jako dárek, když se ubytujete na 3 a více nocí. Zase, chápu že je teď hlavní sezóna a ne každý potřebuje spát přímo v centru Oia, ale tohle je vážně přehnaný. Nemluvě o restauracích a butikách s oblečením. Takže opět doporučuju sem jet mimo hlavní sezónu a zároveň na maximálně jeden dva dny. Často sem lidi jezdí z Kréty na jednodenní výlet lodí, což si myslím, že je nejlepší varianta. Beztak těch lidí máte po jednom dni plné zuby.

4 – ABSOLUTNĚ ŽÁDNÉ SOUKROMÍ. Všechny hotely jsou tak nešťastně postavené, že ty desetitisíce lidí, co se právě prochází po hlavní třídě, vidí jaké máte na sobě plavky a co zrovna pijete za drink. Doslova. A některé hotely jsou postavené dokonce na stejné úrovni, jako je chodník, takže zatímco vy si ležíte u svého bazénu, tři metry od vás proudí davy lidí a všude se fotí. Umíte si představit, na kolika fotkách jste? To už je na GDPR žalobu, ne? Co nechápu ještě víc je fakt, že tenhle ostrov je oblíbenou destinací pro honeymoon. No já bych sem na honeymoon nejela ani zadarmo. Takže pokud sem někdy pojedete, ať už na honeymoon nebo na dovolenou, ujistěte se, že váš hotel je co nejdál (a nejníž) od hlavní třídy.

3 – TOTALLY OVERPRICED. A month on Seychelles, Bahamas or Maldives is cheaper than a couple of days in Santorini in the main season. I don’t find hotels charging 20-40 thousand CZK per night completely normal. For these prices I would have imagined a glass of Moet in bed for breakfast, Rolls Royce with a driver and a handbag from Chanel as a gift when you stay for 3 or more nights. Again, I understand it’s a high season now, and not everyone needs to sleep right in the center of Oia, but this is seriously exaggerated. Not to mention restaurants and boutiques with clothing. So again I recommend to go out of the high season and for a maximum of two days. People often come here from Crete for a one-day boat trip, which I think is the best option. You can’t stand all those people for more than two days anyways.

4 – ABSOLUTELY NO PRIVACY. All hotels are built in a way, that all those thousands of people who are just walking through the main street can see which swimsuit you’re wearing today and what kind of a cocktail you’re just enjoying. Literally. And some hotels are built even on the same level as the sidewalk, so while you are lying at your pool, there is a crowd walking two meters far from you. And you can only imagine in how many pictures you are. What I don’t understand is the fact that this island is a popular honeymoon destination. Well I wouldn’t go there for honeymoon even for free. So if you ever go here, whether on a honeymoon or on a holiday, make sure your hotel is as far far away from the main street.

Abych jenom nenadávala, musím zase vyzdvihnout pěší stezku mezi městečky Oia a Fira (skrz Imerovigli), kterou jsme šli odpoledne. Tahle cestička má asi 7 km, trvá cca 3 hodiny v jednom směru a vede po pobřeží. Pokud budete ubytovaní ve Fiře nebo Oie, tak vezměte ráno taxíka, dojeďte do druhého městečka a zpátky se vraťte pěšky, odpolední sluníčko je tam fakt fantastické a nikde není ani noha (asi protože jsou všichni na hlavní třídě v Oie a fotí se :D).

Nádherná jsou i městečka Oia a Imerovigli a z pohledu fotografa nebo člověka, kterému záleží na tom, jaké má fotky, je tohle opravdový ráj na zemi.

Výborné tu mají většinou i jídlo. Já sama ujíždím na mořských plodech, které jsem tu měla k obědu i večeři a pořád to bylo málo. Z restaurací můžu doporučit určitě Melitini (Oia). Ta sice nemá top výhled, protože není na hlavní třídě, ale zato to jídlo bylo něco. Je to takový řecký tapas bar, kde si objednáte víc menších jídel na share. A jestli chcete romantiku v kombinaci se skvělým výhledem a fantastickým jídlem, tak rozhodně Ambrosia. Je to maličká restaurace, takže nezapomeňte udělat rezervaci.

Podotknout musím i to, že celý ostrov je unikátní svou vulkanickou činností, takže se jen tak nějakému místu nepodobá. Já jsem se nedostala na barevné pláže ani další sopečná místa, a tak nemůžu zbytek soudit.

Anyways, abych to shrnula jednou větou – Santorini je super Instaplace, ale na dovolenou bych volila jinou destinaci:)

Doufám, že vám tenhle článek pomohl & otevřel oči! :)

E.

To say something nice about Santorini, I must highlight the hiking trail between the towns of Oia and Fira (through Imerovigli) that we did in the afternoon. This route is about 7 km, takes about 3 hours (one way) and runs along the cliffy coast. If you are staying in Fira or Oia, take a cab in the morning, get to the other town and go back by foot, the afternoon sun is really fantastic and there is no people (probably because they are all in the main street in Oia, taking pictures, haha) .

The cities Oia and Imerovigli are really beautiful too and from a photographer point of view this is a paradise. 

The food is also excellent here. I myself love seafood to the Moon and back I ate it for both lunch and dinner the whole time. That’s how good it was. I really enjoyed eating in a restaurant called Melitini (in Oia). It doesn’t have a top view because it’s not on the main street, but the food was incredible. It’s like a greek tapas bar where you can order more smaller meals per share. And if you want a recommendation for a romantic dinner place with a great view and fantastic food, Ambrosia is definitely the one. It’s a tiny restaurant, so be sure to make a reservation.

I have to admit, that this whole island is unique because of its volcanic activity and you won’t find this kind of a structure regularly. I didn’t go to the colorful beaches and other volcanic places, so I can’t judge the rest of the island. 

Anyways, to sum it up with one sentence – Santorini is a great Instaplace, but I would choose a different destination for vacation:)

Hope this helped you guys!

E.

Spread The Love!Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrShare on StumbleUponShare on Reddit

  29 comments for “Santorini (and my honest opinion)

 1. Pingback: My Homepage
 2. Tom
  September 5, 2018 at 11:18

  Stěžuješ si na miliony turistů a na dokonalé fotky, a pak děláš úplně to stejné, aby si sbírala lajky na instagramu? Navíc těmi fotkami přímo podporuješ, aby tam další lidi jezdili… Přijde mi to hodně pokrytecké…

 3. September 5, 2018 at 10:35

  Nebola si nahodou v Above Blue Suites v Immerovigli? Ta izba mi pripomina presne podobnu v ktorej som bola ja.
  S nazorom suhlasim, ja som mala stastie ze som tam bola v Novembri ale stale tam bolo napraskane. Kazdu chvilu sa tam pristavuju tie obrovske vyletne lode velkosti mrakodrapu a vypustia celu dedinu Japoncov ktori beru Oia utokom. Najviac ma rozculilo ked som videla ako tie somariky vozia turistov po tych 1500 schodoch z pristavu smerom hore =( Je to skoda lebo to je naozaj nadherne miesto a tym aky je dopyt sa z toho ostrova stava destination pre vyvolenych co si to mozu dovolit. Podobne je to s Mykonosom.

  PS: tie cervene saty su dokonale, mozes prosim poradit z ktoreho su obchodu? =)

  Lucia

 4. ilona_1981
  August 30, 2018 at 06:20

  K tý kritice, že tu není nafocená skutečnost – já si teda radši prohlídnu takovýhle hezký fotky a přečtu jaký je to ve skutečnosti, než koukat na fotky plný bordelu a cizích lidí v ulicích s povídáním o tom, že tam jsou ale i hezký fotogenický místa. :-)
  Eliško, díky za článek. A fotky jako vždycky dokonalý! Nechceš udělat kurz focení pro nás lamy? :-)

 5. Lili
  August 29, 2018 at 14:05

  krásný článek i fotky, také mě santorini kvůli těm nádherným uličkám, baráčkům a západům slunce láká. akorát mám ze všech těch super instafotek pocit, že tam lidi jezdí opravdu jen do toho města a k moři vůbec – myslím, opravdu na pláž, vykoupat se v moři :D dá se to vůbec? ta vesnička vypadá tak 1000 metrů nad mořem :D nebo se tam všichni šplouchají jen v bazénech?

 6. Vero
  August 24, 2018 at 21:53

  Dobre napisane! Ja tu byvam 9 rokov a teda do Oia cez leto po 10 rano nechodim. Vlastne tu plati to, ze do Oia len ak vas za to zaplatia :) Skoda, ze ste nepreskumali zvysok ostrova, Pyrgos ci Fira maju nadherny zapad slnka a bez hromady ludi, normalne ceny a lepsie jedlo. Megalochori, Akrotiri, Emporio su nadherna dediny. A to vsetky bez Indov a Cinanov ci navstevnikov z Krety, ktorych na to za ten jeden dva dni nemaju cas.

  • August 25, 2018 at 22:40

   Jojo, to mě trochu mrzí, že jsem neviděla:( Tak třeba někdy příště a MIMO sezónu, hihi:)))

 7. Johana
  August 24, 2018 at 12:36

  moc ti dekuju za clanek, je zajimavy tohle cist, protoze za par hodin odlitame s babickou na Kretu a presne ten vylet o kterym pises jsem chtela podniknout, ale babicka mi na to rekla, ze to uz radsi pojedeme na pristi dovolenou primo na Santorini.. ale protoze nam obema mraky lidi dost vadi, tak se mi ji doufam podari presvedcit a snad se tam mrknu aspon takhle, protoze presne z ty pozy jak pises jsem mela strach a akorat si mi to potvrdila no.. mrzi me, ze jsi byla zklamana na vlastni kuzi, ale zase jsem ti vdecna, ze si me toho usetrila:)

 8. August 24, 2018 at 11:39

  Sakra taky mám Santorini na seznamu. Každopádně fotky máš od tama moc hezké 👌🏻

  • August 25, 2018 at 22:42

   Jojo, na fotky znám jen pár lepších míst O:-) A já nenabádám lidi, aby Santorini vyškrtli ze svého seznamu, jen říkám svůj názor a třeba se tam někomu bude líbit. Já úplně na davy lidí nejsem a je to pro mě utrpení, takže proto bych tam asi už dobrovolně nejela :D

 9. Jana
  August 23, 2018 at 19:59

  Ahoj Eliško,
  taky jsem byla na Santorini tyhle prázdniny a chápu, že máš takovýhle názor, pokud jsi byla jen ve velkých městech. My jsme si našli ubytování s Kamari (turistické letovisko, ale levnější apartmány) a každý den jsme výletili, takže jsme prozkoumali celý ostrov. Red a White beach jsou naprosto nádherné pláže (ale bohužel taky plné turistů). K přesouvání mezi městy je ideální autobus, je za pár centů a jezdí úplně všude a překvapivě často. Na jeden den jsme si dokonce půjčili čtyřkolku a na západ slunce jsme si vyjeli na nejvyšší horu/kopec Santorini a byl to teda mnohem hezčí pohled než ze střechy v Oia, protože jsme tam byli sami a mohli si to v klidu užít.
  S tou špínou máš naprostou pravdu, úplně mě znechutilo množství plastů na plážích a parkovištích a volně na ulicích… A teda předražené tam je úplně všechno – dokonce i balená voda 😂

  • August 23, 2018 at 21:40

   Jjjj, přesně říkám, že nemůžu soudit zbytek, protože jsem ho bohužel nestihla. Poznala jsem Oiu, Firu a Imerovigli a ten dojem jsem měla jen z těchhle míst. Jsem si jistá, že jinde (třeba v Kamari) to může vypadat úplně jinak:)

 10. Linda
  August 23, 2018 at 17:29

  Ale tie fotky su mega nadherneee

 11. Zuzana
  August 23, 2018 at 17:10

  Je jasne ze Santorini je plne ludi,hlavne v hlavnej sezone. My sme tam boli koncom maja a uzili sme si super dovolenku. Vsetci chcu vidiet biele domceky,vsetci sa tam chcu odfotit-nakoniec to si vlastne robila aj Ty, ktora to cele kritizujes;) Uzit si krasne vyhlady a prazdne mesto sa da aj rano,ked vacsina turistov este spi. No a byvat sa da aj inde ako v Oia. Je jasne ze ta bude predrazena, ved to je najfotografovanejsie mesto….V dnesnom svete toto plati o vacsine miest ktorych je plny instagramam, na fotke dokonale miesto bez ludi, v skutocnosti vsade plnka…Grecko ke krasne a vidiet Santorini je sen mnohych ludi, pretoze je ine prave bielymi domcekmi a ciernym vulkanickym pieskom. Idealne je byvat v Kamari alebo Perisse a robit si vylety po ostrove v mene exponovanych casoch…

  • August 23, 2018 at 21:39

   Jj souhlasím. Však to tam i píšu, že ne každý potřebuje bydlet v centru Oia. Já tam nikdy nebyla, takže jsem dopředu nevěděla, jak funguje hromadná doprava a nechtěla jsem na to spoléhat a případně být uvězněná na pokoji někde in the middle of nowhere. Spousta lidí mi i na Instagramu před cestou říkala, že mhd moc nefunguje, tak jsem se toho bála. Tenhle článek právě má poradit lidem i v tom smyslu, že pokud to není nutnost, tak v Oia není potřeba bydlet právě kvůli těm cenám..:)

 12. Lucie
  August 23, 2018 at 14:58

  Je fajn, že jsi to napsala upřímně, ale přijde mi trochu pokritecké nadávat na insta fotky (tedy, že tam jsou davy jen kvuli dokonalým fotkám) a následně dělat ty samé. U takového typu článku by bylo vhodné vyfotit i tu realitu..

  • August 23, 2018 at 21:36

   Haha, to máš pravdu, že jsem udělala vlastně to samé. Však říkám, že Santorini je insta-ostrov, takže odjet ze Santorini a nemít jednou takovou fotku je asi hřích. A právě proto, že mám na Instagramu přesně tenhle typ fotek, tak chci taky na druhou stranu, aby lidi věděli, že Instagram není realita. Proto ty články píšu:) Je to takový doplněk k tomu, aby lidi viděli destinaci i z jiného úhlu trochu :)))

   • Anonymous
    August 24, 2018 at 10:07

    Ale ty fotky jak to vypadá doopravdy tady nejsou.

  • Aneta
   August 24, 2018 at 09:33

   jo, presne to mi prislo… na neco nadavam a pak vlastne udelam uplne to same co vsichni… trosku mi v clanku chybelo i to, co jsi od toho mista ocekavala… jinak moc pekny clanek, ja jsem se na Santorini vzdy chtela podivat, protoze jsem navstivila spoustu jinych reckych ostrovu, tak kdyby tam byl vylet, tak nebudu vahat :)

   • August 25, 2018 at 22:46

    Já myslím, že většina řeckých ostrovů je mnohem lepších – i co se přírody týče, tak i dalších věcí jako autenticita, počet lidí nebo ceny :) A možná v tom byla ta chyba, že jsem prostě očekávala moc. Očekávala jsem ráj na zemi a netušila jsem, že tam bude tolik lidí. Byla to hodně spontánní akce a rozhodla jsem se dva dny dopředu, takže na plánování nebylo moc času.
    A co se týče toho pokrytectví, tak mám dávat na Instagram fotky, kde je trilion lidí a špína? To po mně přeci nemůžete chtít. Na Instagramu se snažím ukázat vždycky to pěkné z každé destinace, takže ani Santorini nebylo výjimkou.

  • Luuca
   August 25, 2018 at 16:47

   Pokrytecký je celý tento článek. Já Santorini zbožňuji a ráda se sem vracím. Je to hlavně z důvodu, že jsem ostrov procestovala celý a několikrát. Poznala spoustu míst mimo turistické atrakce, kde nejsou pipiny foticí se na insta. Poznala jsem zdejší obyvatele a kulturu, historii, památky a tisíce let staré vykopávky. Tak maličký ostrov je tak strašně různorodý. A přitom jen stačí sednout na bus za pár € nebo si sednout do taverny a seznámit se s místními, kteří vám rádi poradí, jak najít kouzla tohoto místa. Santorini není jen o focení se při západu slunce nad kalderou……

   • August 25, 2018 at 22:39

    Luuco, ale vždyť přeci píšu, že to byl jen můj názor a že bohužel jsem neprocestovala zbytek ostrova, takže o zbytku nemůžu nic psát. Třikrát jsem zdůrazňovala, že píšu jen o Oie a těch turistických místech, na které má běžný turista čas během pobytu.
    No nic, tak já příště napíšu, jak to bylo skvělý…..

    • Radka
     August 29, 2018 at 09:49

     Já bych se prosím přimlouvala za to, abys příště klidně zas napsala, že to bylo hrozný nebo naprd. Mně totiž tahle autenticita u travel blogů často chybí. V podstatě všude jsou jenom články, jak je všechno super a boží a pak se prostě stane, že je člověk zklamanej, když to vidí na vlastní oči. Takže za mě to i za tu kritiku stojí. :-)
     Ale jako chápu, že někomu se ten článek nepozdává. Je fakt, že čistě jen po fotkách na IG bych si řekla “Tý jo, tam chci!” No ale přesně proto si to doplnila tím článkem, že jo. ;-)

 13. Pavel
  August 23, 2018 at 14:06

  Eliško, co je to ten Honeymoon a Honeymood?

 14. August 23, 2018 at 13:04

  Pre mňa bolo Santorini vysnívaným ostrovom. Bola som tam v polke júla a psychicky som sa pripravovala,že to bude masaker. v Oia bolo milión ľudí, ale dalo sa to a ostatné mestá tiež, z čoho som bola prekvapená. U mňa našťastie Santorini nezanechalo takýto dojem. Bývali sme vo Fire (trošku ďalej od centra) a potom v Kamari, takže som to až tak nevnímala a robili sme si výlety. Z čoho som zostala v šoku, že aký je ten ostrov zanedbaný mimo týchto hlavných dediniek. Západy slnka však boli nádherné. My sme medzitým boli trajektom na Mykonose a musím sa priznať, že Mykonos sa mi oveľa viac pozdával ako Santorini a prekonal moje očakávania.
  Určite sa chcem ešte vrátiť do oboch, aby som si všetko pozrela a asi už by aj stačilo :) Má to svoje čaro, ale za tie peniaze je to na uváženie. Byť v bazéne s výhľadom na more za brutálne prachy (v lete) je fakt cez…Ale služby mali fajn, reštaurácie mega, mali sme v tomto šťastie :)

Leave a Reply

Or

Your email address will not be published.