Santa Barbara Sunset

Ahoooooooooooooj!

Santa Barbara je pro mě pravá Kalifornie. I když spíš připomíná nějakej Karibik. Dotáhla jsem to až do okamžiku, kdy jsem začala na netu hledat, kolik stojí byt v Santa Barbaře. Hodně.

Dojeli jsme sem za západu slunce, stejně tak jako já s Vojtou před třema rokama, takže Santa Barbaru jsem za normálního světla ještě neviděla. A asi mi to ani nevadí, protože za západu slunce je nejhezčí. Trochu se bojim, že bych za světla objevila nějaký negativa a to se mi nechce. Jsem ráda, že jí můžu považovat za jedno z nejkrásnějších (NEhorských) míst na zemi.

Když jsme zaparkovali, vyběhla jsem hystericky z auta a začla fotit všechno, co jsem viděla. Když jsem se pak probírala fotkama, zjistila jsem, že během dvou hodin jsem stihla nacvakat 800 fotek :D A na všech byly palmy.

Prošli jsme snad celou promenádu a ke slavnýmu molu jsme se dostali za tmy, tak jsme to otočili a šli zpátky k autu. Tuhle noc jsme měli naplánováno spát v hotelu, takže jsme popojeli ještě kousek dál na sever, protože hotely tu jsou neskutečně drahý.

E.

Hey guys!!! 

For me, Santa Barbara is true California. Even though it reminds me of some Caribbean place. I even started looking for the apartment prices. Well, que sorpresa, they’re super-expensive. 

We got here for the sunset, as well as three years ago, so I haven’t seen this town during the day yet. And I don’t really mind because it’s the prettiest at sunset time. I’m kinda scared that I’d find something ugly about it and that can’t happen. I’m really glad that I can consider it as one of the most beautiful (non-mountain) place in the world. 

When we parked the car, I hysterically jumped out of the car and started running around, taking pictures of pretty much everything. When I was going through all my pictures from the US, I found out, that I managed to take about 800 here, in Santa Barbara. And there were palm trees on every single one, haha:) 

We walked along the promenade all the way to the pier, to which we got at dark, so we turned around and went back to the car. We planned on sleeping in a hotel that night, so we drove a bit further north because all the hotels are really expensive here. 

E. 


Spread The Love!Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrShare on StumbleUponShare on Reddit

  6 comments for “Santa Barbara Sunset

 1. December 5, 2017 at 15:08

  Ahoj, chcela som sa opytat akym fotakom fotis? Velmi sa mi zapacil tvoj blog a krasne fotky 😍 objavila som ta cez tu Fjallraven Polar competition a hlasovala som za teba 😊

  • December 5, 2017 at 16:18

   Ahoj, fotím Canonem 80D :) Za hlas moc moc moc děkuju! <3

 2. Sára
  December 5, 2017 at 00:09

  Parádní fotky 💛.

 3. Viki
  December 4, 2017 at 17:06

  tak toto sú prekrásne fotky ! :-O

  Viki Ceglédyová

 4. December 4, 2017 at 14:11

  Totally Loving Your photography..
  Regards
  MiiKey MiiSport Grey Wireless Bluetooth

Leave a Reply

Or

Your email address will not be published.