San Francisco & Roadtrip Map I California

Ahoooj!

Tak tímto článkem uzavírám roadtrip po Kalifornii, který začal i skončil v San Franciscu. Osobně na města moc nejsem, takže jsem v SF vyfotila jen pár fotek, které snad ani nestojí za zveřejnění. Bohužel už mi nezbyl čas na to, abych se po městě vydala na sightseeing, nicméně jsem San Francisco a jeho krásy viděla už tolikrát, že i kdyby mi čas zbyl, tak se pravděpodobně na exploring nevydám a raději zalezu do nějaké kavárny nebo si pokoupím nějaké suvenýry.

Dohromady jsem byla na cestě 13 dní a stihla jsem všechno, co jsem stihnout chtěla. Tedy kromě Joshua Tree. Na konci tohoto článku najdete mapu, kudy přesně jsem jela, tak třeba to někoho inspiruje k tomu, aby podnikl podobný roadtrip!

Mějte se krásně!

E.

Hello everyone! 

So this article is the end of my Californian roadtrip, which started and ended in San Francisco. Personally, I’m not into cities at all, so I took just a few pictures in SF, which are maybe not even worth publishing. Unfortunately, I had no time for sightseeing, but I’ve seen San Francisco so many times that even if I did have time, I still wouldn’t probably go and explore it. I’d probably end up in a cool café or buy some souvenirs. 

Anyways, all together, I was on my way for 13 days and I did everything I wanted. Except Joshua Tree. At the end of this article you will find a map with my route, so maybe it inspires someone to organize a similar roadtrip!

Have an awesome day!

E.

 

Spread The Love!Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrShare on StumbleUponShare on Reddit

Leave a Reply

Or

Your email address will not be published.