San Diego

Ahooooj!

Posílám pozdrav z mýho nejvíc oblíbenýho města na celym světě!

Do San Diega jsem se zamilovala poprvý před třema rokama, kdy jsem v něm strávila pár dní v rámci roadtripu po USA. A těch pár dní mi stačilo na to, abych si řekla, že se sem nejen jednou vrátím, ale dokonce že tu chci jednou i žít. A od tý doby sním o tom, že se sem jednou přestěhuju.

Teď jsem tu byla podruhý a jenom na den, ale zase mě to akorát utvrdilo v tom, že to je moje nejoblíbenější město na světě. Panuje tu neuvěřitelná pohoda, celej rok je tu 28 stupňů a svítí sluníčko, město je neskutečně čistý a všechny pláže jsou coby kamenem dohodil. Tak proto.

A co vy, jaký je vaše nejoblíbenější město na světě? Podělte se!

P.S. Ta první fotka, to jsou Cheetos! :D Mam tušení, že to moc nejde poznat. Každopádně nejsem úplnej fanda všelijakejch křupek obecně (radši se zprasim donutama), ale kdo nezná Cheetos, tak je musí ochunat, i kdyby měl do USA jet jenom kvůli nim. Myslim, že se v Praze dají sehnat i v CandyStoru. Strašně by mě zajímalo, jestli jsem divná jenom já, nebo jsou fakt skělý:D!

E.

Hey guys! 

Kisses from my most favorite city in the world! 

I fell in love with San Diego three years ago, when I spent a few days here as a part of a roadtrip around the USA. And those few days were enough for me to promise myself not just to come back someday, but also to live here. And since that time I dream about moving here. 

This was my second time here and it was just for a day, but it strengthened my opinion about being the most beautiful city on Earth. The chilled mood is all around this place, it’s always 28°C, sunny, the city itself is super-clean and all the beaches are really close. That’s why. 

And what about you guys, what’s your favorite city in the world? Do you have any? Tell me! <3 

E. 

P.S. The first picture, that’s Cheetos. I have a feeling, that you won’t be able to tell hahaha:) Anyways, I’m not a big fan of chips & other salty unhealthy snacks (I’ll rather have a doughnut or something), but who doesn’t know Cheetos, has to give them a try! I think the only place to get them in Prague, is CandyStore. Let me know what you think about them, I’d love to know if I’m the only one weird here haha:))) 

Spread The Love!Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrShare on StumbleUponShare on Reddit

  4 comments for “San Diego

 1. khiz
  November 29, 2017 at 16:53

  That venue is to superb..
  Regards
  MiiKey MiiSport Grey Wireless Bluetooth

 2. L
  November 28, 2017 at 20:04

  San Diego je ráj na zemi <3 a pláže na La Jolla … to je něco, co si člověk musí zažít :)

 3. November 28, 2017 at 18:25

  páni, San Diego? vypadá neskutečně!:)

Leave a Reply

Or

Your email address will not be published.