San Diego I California

Ahooooj!

Hlásím se z dalšího místa v Kalifornii, do kterého jsem se po několika letech vrátila.

San Diego jsem si zamilovala hned při první návštěvě někdy v roce 2013 nebo tak nějak. Tehdy to byl taky roadtrip po Kalifornii. A já od první chvíle věděla, že tohle je TO město. To moje vysněné město, kam se jednou přestěhuju.

A proč zrovna San Diego?

1. Protože je ideálně velké. Ani ne moc malé na to, aby v něm nebylo všechno, co k životu potřebuju, ale ani ne moc obří, aby to z jednoho konce na druhý netrvalo pět hodin a z toho 3 hodiny v zácpě.

2. Protože je odtamtud všechno kousek. Pláž bych samozřejmě měla před barákem. Do hor je to dvě tři hodinky autem. Mají skvělé umění, ještě lepší kavárny, o jídle ani nemluvím a ti milí usměvaví lidé?! Jo a pěkný kluci!:D

3. Je tam 25 stupňů celý rok. V zimě, v létě, přes den, v noci.

A jaké je to vaše vysněné město? :))

E.

Hey everyone! 

Here’s a short report from another place in California that I returned to after a few years.

I fell in love with San Diego during my first visit in 2013 or so. It was also a California roadtrip back then. And I knew from the first moment that this was THE city. My dream city where I will move once.

And why San Diego?

1. Because the size of the city is absolutely prefect. Not too small to have everything I need for life, but not too big, to take me five hours from one end to another (with being stuck for three hours in traffic). 

2. Because everything I love is close. Of course, the beach would be in front of my house. It’s a three-hour drive to the mountains by car. They got great art, great cafés, great food, great chilled smiling people. Oh and hot guys! 

3. There is 25 degrees all year round. In winter, summer, day, night.

And what is your dream city guys? :))

E.



Spread The Love!Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrShare on StumbleUponShare on Reddit

  2 comments for “San Diego I California

  1. Lucie
    May 3, 2019 at 21:15

    Hnědé džíny?! Odkud prosím? :))

Leave a Reply

Or

Your email address will not be published.