Rysy

Ahooooj!

Tak jsem se vrátila z Třeboně a hned další den odcestovala do Tater! Asi vás už to ani nepřekvapuje, hahaha:) Je to moje takové getaway place, kam se strašně ráda vracím. Trochu jsem se bála, že po tom, co jsem prozkoumala Švýcarsko, tak mě Tatry už tolik fascinovat nebudou, ale pěkně jsem se spletla. Já už je beru jako takový můj druhý domov. Dokonce jsem se naučila docela slušně Slovensky, takže na tentokrát mi ani pan chatár nevěřil, že jsem Češka!:D

Tentokrát jsem se rozhodla zdolat Rysy, protože mi konečně 15.6. otevřeli Chatu pod Rysmi a já konečně měla kde přespat. Věděli jste, že je to nejvýše položená chata na Slovensku?:)

Vyrazila jsem v 6 ráno z Prahy a v jednu už jsem s batůžkem vyrážela na trek. Začínala jsem u Štrbského Plesa, došla k Popradskému Plesu, dále Mengusovskou Dolinou a pak už strmě nahoru Kotlinami Žabích plies, traverzem kolem vodopádu až do Chaty, kde moje cesta ten den končila.

Cesta nahoru mi mohla trvat asi 4,5 hodiny, ale šla jsem pohodovým tempem, protože jsem měla čas. Dokonce jsem se asi na půl hodiny vyvalila na sluníčku a hodila opalovačku. Cesta do chaty se dá v pohodě zvládnout za 3 hodiny.

Hey guys! 

So I came back from Třeboň and left to the High Tatras the next day! It’s probably not a surprise for you guys anymore, hahaha :) I take it as my getaway place, where I always love to return. I was a little afraid that after exploring Switzerland, I wouldn’t be as fascinated by them anymore, but boy I was wrong. It’s kinda my second home. I even learned Slovak pretty well and even the hut staff didn’t believe me I was actually Czech when I started speaking Slovak, haha:) 

This time I decided to climb a mountain called Rysy, because the hut right underneath the peak was finally opened on June 15th, so I finally had a place to sleep. Did you guys know that this hut is situated the highest in whole Slovakia? :)

I left Prague at 6 am and at 1pm I was already starting the trek. I started at Štrbské Pleso, came to Popradské Pleso, then continued through Mengusovská Dolina and then steeply up through Kotliny Žabích plies, traversing the waterfall to the hut, where my hike ended that day.

The way up could take me about 4.5 hours, but I chose a relaxed pace, because I had plenty of time. I even sat down for about half an hour and sunbathed. But the way to the hut can be done in 3 hours pretty easily. 

 

V chatě jsem si dala moje oblíbené halušky a šla brzy na kutě. Jenže to byla přesně ta noc, kdy po celé Evropě řádila bouřka jako blázen a ani mně se nevyhla. V noci se spustila taková apokalypsa, že blesky prosvítaly okny každých pět vteřin a hromy práskaly do skal kolem chaty tak silně, že se nedalo spát. Dokonce jsem párkrát slyšela padat kameny ze skály a modllila jsem se, aby žádný z nich nespadl na nás. Navíc týpek vedle mě tak chrápal, že by vydal za tři. Sečteno podtrženo – dvě hodiny spánku, venku hurikán a já zaseklá na chatě bez signálu.

Kolem šesté jsem vylezla postele. Bouřka sice trochu ustala, ale lilo jako z konve a foukala taková vichřice, že se klepala celá chata, včetně mojí postele. Dala jsem si snídani a čekala.

Pršet přestalo až kolem 11, takže jsem s pětihodinovým zpožděním dala do výběhu nahoru na Rysy. Část cesty, o které se říká, že je nejtěžší, byla kupodivu lehčí, než jsem si myslela, nicméně v zimě by se zvládnout dala jen těžko. Za hodinu už jsem stála na vrcholu a měla celé Tatry jako na dlani.

Ta zatažená obloha dodávala Tatrám takovou tajemnou dramatickou atmosféru, jakou jsem tu ještě nezažila.

Moc lidí tu nebylo, jen po cestě dolů jsem se potkala se dvojicí Poláků. Rysy jsou totiž napůl v Polsku, takže mi na vrcholu přišla sms od operátora, který mě vítal, haha:)

In the hut I ordered my favorite mountain food called halušky and went to bed. But that was exactly the night when the huge thunderstorms hit whole Europe and it got here as well. Around 3am, an apocalypse began. The lightning was flashing every five seconds, and the thunder was cracking into the rocks around the hut so hard, that it couldn’t sleep at all. I even heard rocks falling down from the mountains a few times, and I prayed that none of them would fall on the hut. Besides that, the guy next to me was snoring like crazy. Well, I got 2 hours of sleep, there was a hurricane outside and I was stuck in the hut without signal.

Around 6am, I got out of bed. The thunder was still going and the whole hut (as well as my bed) was shaking. I had breakfast and waited.

The rain didn’t stop until 11am, so I started climbing Rysy five hours later than I wanted. The part of the path that is said to be the hardest was surprisingly easier than I thought, however it would be difficult to make it in the winter, when it’s all icy. In an hour I was already standing on the top and was enjoying the view. 

That cloudy sky gave the Tatras a mysterious & dramatic atmosphere, which I haven’t seen here before.

There were no people at all, I just met a pair of Poles on the way down. The peak is halfway in Poland, so I got a sms from the operator, welcoming me in Poland, haha ​​:)


Čím níž jsem se dostávala, tím více vysvitávalo sluníčko a dolů ke Štrbskému Plesu jsem se dostala pozdě odpoledne, tak místo toho, abych sedla po 28 kilometrech v nohách do auta a odjela zpátky do Prahy, přespala jsem ještě jednu noc v hotelu a vyrazila až další den dopoledne!:)

A co vyyyy? Byli jste někdy na Rysech? :)
E.

The more down I was getting, the more sun was coming up. I got to Strbske Pleso late in the afternoon, so instead of driving back to Prague after 28 kilometers by foot, I decided sleep in a hotel for one night and leave the next morning.

And about you gyus, have you ever been to Rysy? :)
E.

Spread The Love!Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrShare on StumbleUponShare on Reddit

  7 comments for “Rysy

 1. Rob
  July 15, 2017 at 07:02

  Ahoj, musela si si chatu rezervovat alebo si slapala “na blint”

  • July 17, 2017 at 12:04

   objednavala jsem jí:) Je tam dost často plno, ale vždycky tě tam nechají přespat, i když mají plno, ustelou ti na zemi, ale to se mi úplně nechtělo :D

 2. Veronika
  July 13, 2017 at 10:01

  Ahoj, Eli, super článek :) Byli jsme v Tatrách minulý týden a taky schytali pořádný déšť, ale i přes to stálo za to. Na Rysy bychom se rádi vydali ještě v létě, jen se chci zeptat, asi je určitě lepší přespat pak nahoře, že? Než se trmácet v jeden den od Štrbského tam i zpět….
  Děkuju za odpověď a měj se krásně

  • July 13, 2017 at 10:35

   Veru, no ten trek se dá úplně v pohodě zvládnout za den, když vyrazíš brzy ráno, ale já mám radši pohodové tempo a navíc ráda fotím v noci hvězdnou oblohu, takže spaní v chatě je jediná možnost pro mě:))))) Držím palce, ať vám ty Rysy vyjdou!:)

 3. Ian
  July 5, 2017 at 22:19

  Splendid photos again and thanks for the English translation it is like being there … well almost!

  • July 6, 2017 at 10:39

   Haha, I already translated all the posts from Switzerland, so finally you can understand it! :)))

Leave a Reply

Or

Your email address will not be published.