Ritten Earth Pyramids I Dolomites

Erdpyramiden_im_Rivellaungraben

Ahoooj!

Tentokrát pojďme zabrousit dál, než jen do pěkné krajiny na kraji Dolomit. Teprve nedávno otřáslo Instagramem neuvěřitelné místo kousek od Bolzana, nesoucí název Ritten Earth Pyramids.

Jak Ritten Earth Pyramids vznikly?

Ze stráně tu rostou 25.000 let staré “pyramidy”, jenž mají obrovsky zajímavý vznik. Jsou tvořeny z jílu, který postupně erodoval. Jelikož ale na některých místech ležel kámen, který tvořil jakousi střechu a tím pádem bránil dešti a větru, zmizely (zerodovaly) jen ty části, na kterých kámen neležel. A tak vznikly tyhle špičaté tvary.

Jak se k nim dostat?  

Ke známějším Ritten je poměrně jednoduché se dostat, stačí název zadat do navigace a ta vás dovede až k parkovišti, od kterého vede asi 1 km dlouhá stezka. Z ní můžete vidět pyramidy ze všech úhlů. Bohužel se však nedá dostat přímo k pyramidám – jakýkoliv zásah člověka by pro ně byl fatální. Takže pokud máte teleobjektiv nebo drona, rozhodně ho s sebou nezapomeňte, protože jsou od lávky dost daleko.

K pyramidám “Erdpyramiden im Rivellaungraben”  (Piramidi di terra nella gola del Rio Rivellone, Klobenstein) je sice o dost obtížnější se dostat, protože si s ním navigace neporadí, ale zato se u nich ocitnete mnohem blíž. Nejlepší je auto nechat v obci Oberbozen – Soprabolzano a odtamtud po silnici dolů pod lanovku. Až se dostanete do velké zatáčky, odbočíte doleva na lesní cestu, ta vás vezme kolem soukromého statku až k pyramidám. Přikládám mapu s polohou pyramid pro lepší orientaci.

A které jsou lepší? 

Jednoznačně ty, kam je obtížnější se dostat a ví o nich méně lidí, tedy Rivellaungraben!

E.

Hey explorers! 

This time, let’s go for more than just a nice landscape on the edge of the Dolomites. Only recently this incredible spot near Bolzano was discovered on Instagram. It’s called Ritten Earth Pyramids.

How were Riiten Earth Pyramids created?

There are 25,000-year-old “pyramids” growing from the hillside, which have a tremendously interesting origin. They are made of clay, which gradually eroded. However, as there was a big rock in some places, these rocks formed some kind of a roof over the clay and thus protected the ground from rain and wind. Only those parts having no big rocks above, eroded & disappeared. And so these pointy shapes were created.

How to get to them?

It’s relatively easy to get to the more famous pyramids. Just type Ritten into your GPS and it will lead you to the parking lot, from which leads a 1-km-long trail. From the trail you can see the pyramids from all angles. Unfortunately, one can’t get directly to the pyramids – any human intervention would be fatal to the formations. So if you have a long-lens or a drone, don’t forget to bring it with you because it’s really far away from the path.
The pyramids “Erdpyramiden im Rivellaungraben” (Piramidi di terra nella gola del Rio Rivellone, Klobenstein) are quite difficult to get to. Huge advantage of this place is the fact that they’re much closer. It is best to leave the car in the village of Oberbozen – Soprabolzano and from there take the windy paved road down. Look for cable car since the road goes right under it. When you get into a big curve, turn left onto the forest path, which will take you past a private farm to the pyramids. I’m attaching a map with the location for better orientation.

And which ones are better?

Clearly those where it’s more difficult to get and fewer people about them – Rivellaungraben!

E.

Erdpyramiden im Rivellaungraben

Erdpyramiden_im_Rivellaungraben

Erdpyramiden_im_Rivellaungraben

Erdpyramiden_im_Rivellaungraben

Ritten

Spread The Love!Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrShare on StumbleUponShare on Reddit

  1 comment for “Ritten Earth Pyramids I Dolomites

Leave a Reply

Or

Your email address will not be published.