Pyramides D’Euseigne I Switzerland

Pyramides_D'Euseigne

Ahooooj!

Dneska bych chtěla napsat pár slov o místě, které mi neučarovalo o nic míň, než ostatní místa ve Švýcarsku. Pokud čtete můj blog pravidelně, určitě si pamatujete na článek z Ritten v Dolomitech. Struktura a vznik těchto švýcarských sourozenců je úplně stejná, takže není potřeba dalšího popisu. Co je ale na Pyramides D’Euseigne zajímavého je to, že skrz ně vede tunel pro auta.

Kde pyramidy najdete?

To trochu napovídá o tom, kde je najdete. Nemusíte se k nim hodinu šplhat. Stačí jen vystoupit z auta. Koneckonců, abyste pyramidy viděli, vlastně ani z toho auta vystupovat nemusíte, protože jimi doslova projedete.

Pyramides D’Euseigne naleznete na úplném jihozápadě, kousek od Zermattu. Pokud máte cestu do Zermattu, což je za mě pořád top místo ve Švýcarsku (ale mimo sezónu), určitě se tu zastavte. Na mapě se dají najít tady.

E.

Hello guys! 

Today I would like to write a few words about one charming place in Switzerland. If you read my blog regularly, you certainly remember an article from Ritten in the Dolomites. The structure and origin of these Swiss siblings is exactly the same, so no further description is needed. However, what is interesting about the Pyramides D’Euseigne is the fact that a car tunnel leads through them.

Where to find the pyramids?

That fact kind of tells you where to find them. You don’t have to climb for hours to see them. You just have to get out of the car. Actually, you don’t even have to get out of the car to see the pyramids, because you literally go through them.

The Pyramides D’Euseigne are located in the very southwest, near Zermatt. If you have a trip to Zermatt, which for me is still the top spot in Switzerland (off-season), be sure to stop by. Map location is here

E.

Pyramides_D'Euseigne Pyramides_D'Euseigne

Spread The Love!Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrShare on StumbleUponShare on Reddit

  1 comment for “Pyramides D’Euseigne I Switzerland

  1. Viki
    September 10, 2019 at 18:56

    netušila som, že je švajčiarsko také nádherné :) o rok sa tam musíme vydať aj my

    WHEN PIGS FLY

Leave a Reply

Or

Your email address will not be published.