Print Mix

Ahoooj!

Je tu další ze zapomenutých letních postů, haha:) Tenhle je snad někdy z července, protože si pamatuju, že jsem chtěla z nějakého nepochopitelného důvodu ilustrovat kombinování různých vzorů dohromady a když jsme tohle fotili, tak mi bylo šílený vedro. Teď bych se v tomhle outfitu asi klepala zimou.

Takže k tomu kombinování vzorů – nikdy jsem nebyla velkým zastáncem různých vzorů v jednom oufitu, ale řekla jsem si, že tomu dám šanci, když na přehlídkových molech prakticky nevidíte nic jiného. Tam se nosí dohromady květiny, kostky a do toho puntíky. Jenže málokdo si na takovýhle kombo troufne a ani já bych na to neměla koule.

Takže jsem začala zlehka. Kostky a kostky. Jedny velké a jedny malé. A beztak si jakožto zastánce mimimalismu, jednoduchosti a čistých linií myslím, že by líp vypadalo prostě obyčejné jednobarevné šedé sako.

A jaký máte postoj ke kombinování vzorů vy? :))

Mimochodem, už jste se přihlásili na můj módní workshop? :)))) Pořád jsou asi 4 místa volná!

E.

Hey guysss! 

Here’s one more of the forgotten summer outfit posts, haha :) This was captured in July, because I remember that for some incomprehensible reason I wanted to illustrate how the combination of different patterns looks like and when we were photographing this, I was sweating as hell because it was super hot. I think I would be really cold in this outfit today. 

So, combining patterns – I have never been a big fan of different patterns in one outfit, but I said to myself that I would give it a chance when you basically don’t see anything else on the runways. Brands combine flowers, checkered patterns and dots all together. But only a few people dare to put on such a combo, including me. 

So I started light. Two types of chequer. Big and small. And still, as a supporter of mimimalism, simplicity and clean lines, I think it would look better with just a simple plain gray jacket/blazer. 

And what is your attitude when it comes to combining patterns? :))

By the way, have you registered to my fashion workshop? There are still about four free spots!

E.

WEARING: 

Dress – Zara
Blazer – Forever21
Shoes – Vans (via Zoot.cz)
Bag – Zara

 

 

Spread The Love!Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrShare on StumbleUponShare on Reddit

  5 comments for “Print Mix

 1. Pavla
  November 3, 2018 at 08:31

  Ahoj, bude článek i z Chorvatska?

 2. Pavla
  November 2, 2018 at 17:19

  Zdravìm, kdy budou nějaké aktuální články?

  • November 2, 2018 at 21:26

   Zítra vyjde článek o slovinském Kaninu! :)))

   • Pavla
    November 3, 2018 at 08:30

    Ahoj, bude článek i z Chorvatska?

    • November 3, 2018 at 12:16

     Ano ano! :) Ten bude hned po Dolomitech, musela jsem to otočit :D

Leave a Reply

Or

Your email address will not be published.