Princess

Ahoooooj!

viděli jste film Divočina s Reese Witherspoon? Jestli ne, tak se na něj podívejte a pak si dočtěte zbytek tohodle článku. Jestli jo, tak vám řeknu, co jsem vymyslela.

V polovině srpna odjíždím s Fjällrävenem do Švédska na 110 km pochod pěšky přes polární kruh. Měli bychom to zvládnout na týden. Poletím do Kiruny, což je městečko na severu Švédska, v Laponsku, a když jsem koukala na mapu, kde tohle městečko vlastně leží, zjistila jsem, že je jen kousek od národního parku Sarek a Lofot.

Už asi pět let jsou Lofoty a Sarek mým největším snem a je to pro mě taková srdcovka, takže jsem sepsala e-mail do Švédska do Fjällrävenu s prosbou posunout mi zpáteční letenku o týden s tím, že si půjčím potom auto a dojedu na 400 km vzdálených Lofoty. Ani jsem nedoufala, že by to mohlo vyjít. Asi pět minut po tom, co jsem e-mail odeslala, mi volá švédské číslo. Čekala jsem reakci, jestli jsem se asi nezbláznila, nebo minimálně že to opravdu nejde.

Místo toho mi jakýsi Philipp, Head of PR International Fjällräven, do telefonu začal pět o tom, jak je to skvělý nápad, že to vůbec není žádný problém a na kdy přesně chci zpáteční letenku. O dvě hodiny později jsem už na e-mailu měla letenku Praha–>Kiruna na 10.8. a Kiruna–>Praha na 23.8.

Takže mě čekají dva týdny ve Švédsku a Norsku. No a teď proč jsem zmiňovala ten film. Přemýšlela jsem s kým jet a došla jsem k závěru, že pojedu nejspíš sama. Mám k Norsku a obecně severu hodně pozitivní a vlastně dost zvláštní vztah a asi chci si tuhle “očistnou” cestu prožít sama. Nechci týden s nikým mluvit a chci si dělat co budu chtít. Klidně třeba celý den sedět na fjordu a pozorovat vlny. Ne, nezbláznila jsem se, jenom potřebuju some time off. Strašně se na to těším a hrozně mě zajímá, jaké to bude. Tahle cesta bude úplně jiná, než všechny ostatní. Rozhodně to ale neznamená, že nebudu fotit nebo natáčet!:)

Do Sareku se nedá ani dojet autem. Musí se jít dva dny pěšky, aby se člověk dostal do nitra parku, takže budu muset dost hnát, což po 110 km v nohách nebude úplně easy, ale Švédsko ani Norsko nemá tak vysoké hory, takže by to nemuselo být tak hrozné. Spát budu na divoko (konečně legálně!:D) ve stanu.

Kam ale rozhodně sama nepojedu je Gruzie. Jenomže nemůžu najít parťáky. V plánu je dva týdny pochod přes gruzínské a arménské hory, ale i Tbilisi a Jerevan. Kdybyste se chtěl KDOKOLIV připojit, dejte mi kamkoliv vědět, čím víc lidí, tím lépe, z důvodu bezpečnosti. Základ jsem zatím já a mamka, ale dvě ženský samy asi není úplně dobrý nápad, takže ozývejte se, berem kohokoliv! Ženy, muže, mladé, staré, všechny!:)

Takže tak, a já si jdu pomalu balit do Dolomit, odjezd už za týden!:))))

Pa,
E.

Hey guys! :)

Have you seen the movie Wild with Reese Witherspoon? If not, watch it and then read the rest of this article. If yes, I’ll tell you what I’m gonna do in the next couple of days.

In mid-August, I’m leaving to Sweden with Fjällräven for a 110 km trek through the polar circle. We should make it in one week. I’m flying to Kiruna, a town in northern Sweden, also known as Lapland, and when I was looking at the map where this town actually is, I found it to be just a short drive from Sarek National Park and the Lofoten Islands.

For about five years, Lofoten Islands and Sarek have been my biggest dream, so I wrote an email to Sweden to Fjällräven asking to postpone my return flight for a week, so I could rent a car and drive those 400 km to Lofoten. I didn’t even think it could work. About five minutes after sending that email, I got a call from a Swedish number. I was expecting to hear that it wasn’t possible.

Instead, some Philipp, the Head of PR International Fjällräven, started talking to me on the phone about how great the idea is and that it’s not a problem at all, and what date exactly I want my return ticket to Prague. Two hours later, I got my flight tickets on my e-mail, from Prague to Kiruna on August 10th and from Kiruna to Prague on August 23rd.

So I’m gonna have two awesome weeks in Sweden and Norway. Now, why did I mention the movie? Well, I was thinking who to go with, and I came to the conclusion that I really want to go alone. I have a very positive and very special relationship with Norway and the North in general, and maybe I just want to experience this “cleansing” journey alone. I don’t want to talk to anyone and I just want to do what I want. Like sit all day long on a fjord and watch the waves crash into the shores. No, I didn’t go crazy, I just need some time off. I’m really really looking forward to it, and I’m really interested about what it’s like, to be alone. This is going to be quite a different trip from all my travels. However, it definitely doesn’t mean that I won’t take pictures or shoot videos! :)

The thing is, you can’t get to Sarek by car, because there are no roads. You have to park it outside of the park and walk for two days just to get to those awesome places, so I’ll have to walk fast since I only have a week for both Lofoten and Sarek, which won’t be easy after those 110 km, but neither Sweden nor Norway has high mountains, so it might not be so bad. I will sleep (finally legally! Hhahaha:) in the tent.

But where I won’t go alone is Giorgia. But I can’t find anyone to come with us! The plan is a two-week hike across the Georgian and Armenian mountains, but also Tbilisi and Yerevan. If anyone wants to join, let me know wherever. The more people, the better, you know for safety reasons. Right now it’s just me and my mom, but two women themselves in the wilderness isn’t a good idea, so we’d love to put together a group of 5-8 people – women, men, young, old, all! :)

Alright, I’m off packing to the Dolomites, leaving in a week! :))))

Love,
E.WEARING: 

Skirt – Stradivarius
Shirt – Bershka
Shoes – Adidas
Bag – Karl Lagerfeld
Sunglasses – eBay
Watch – Daniel Wellington

  

Spread The Love!Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrShare on StumbleUponShare on Reddit

  3 comments for “Princess

  1. August 5, 2017 at 22:40

    Na kdy do Gruzie? Je to muj sen a muj partner umi perfektne Rusky coz neuskodi,

Leave a Reply

Or

Your email address will not be published.