Power of Accessories

Ahooooj!

V první řadě bych chtěla poděkovat za všechny pozitivní ohlasy na poslední článek o cestování! :) Koukám, že vás tohle téma docela zajímá, takže ještě pár takových článků vymyslím a brzy se na ně vrhnu!

Anyways, ve čtvrtek jsem měla přednášku na VŠE v rámci předmětu Etiketa pro manažery, kde jsme se bavili o tom, jak kombinovat jednotlivé kousky dohromady, o dress-codech na různé příležitosti a o tom, jak je důležité, co máte na sobě. Na základě toho mě napadlo napsat článek o doplňkách a o jejich síle, ať se taky naučíte něco nového a ať jen neblábolím o svém nudném životě (haha:)))).

Představte si tenhle outfit bez šály a kabelky. Docela nuda, ne? Díky doplňkům totiž dokážete outfit posunout úplně někam jinam, a přesně na to jsou doplňky určeny. Pravidlo zní úplně jednoduše a každý ho asi zná.

 • Pokud máte na sobě něco ultra jednoduchého, na doplňcích přidejte, abyste outfit oživili.
 • Naopak pokud je outfit sám o sobě komplikovaný a překypuje barvami, na doplňcích uberte nebo je úplně vynechte.

To samé pak platí i o šperkách, které sice já sama moc nenosím, ale je to úplně to samé. Pokud máte tričko s krajkou až ke krku, je logické, že si nevezmete obrovský náhrdelník. A naopak, pokud máte jednobarevné tričko, můžete si dovolit objemný náhrdelník na krku.

Já ráda kombinuju kabelku s šálou a ani tentokrát jsem nezvolila jinak. Navíc oranžová skvěle koresponduje s béžovou, protože to jsou obě teplé barvy. (A navíc jsem do oranžové poslední dobou blázen, haha:)))

Tak doufám, že jste se dneska alespoň něco naučili a nebo minimálně připomněli! :)

Kdyby bylo cokoliv nejasné, pište! :)
E.

Hey guys!

First of all, I would like to thank you all for all the positive feedback on the latest travel article! :) I think you guys are actually really interested in this topic, so I’ll think of more of these articles and I’ll write another one soon!

Anyways, on Thursday, I had a lecture at University of Economics within the Managers Etiquette lesson, where we talked about how to combine individual pieces together, dress-codes on different occasions, and how important fashion & clothing is. Based on that, I was thinking of writing an article about the accessories and about their strength, so you can learn something new and don’t have to read about my boring life (haha :)))).

Imagine this outfit without the scarf and the handbag. Pretty boring, right? Thanks to the accessories, you can shift the outfit to a different level, and that’s exactly what the accessories are designed for. The rule is simple and everyone knows it.

 • If you’re wearing something ultra-simple, you can add more accessories to get the outfit alive.
 • If the outfit itself is complicated and overflows with colors, reduce the amount of accessories or avoid them completely.

The same thing applies to jewellery which I don’t wear that much, but it’s the same thing. If you have a t-shirt with a lace up to your neck, it’s logical not to wear a huge necklace. On the other hand, if you have a solid cotton t-shirt, you can afford a distinct necklace on your neck.

I like to combine a purse with a scarf in the same color, and this time I didn’t do it anyhow different. In addition, the orange perfectly matches the beige because they’re both warm colors. (And I’ve been crazy about orange lately, haha ​​:)))

So I hope you learned something new today or I at least reminded you something you already knew before! :)

If anything was unclear, just let me know in the comments! :)
E.

WEARING: 

Dress – Zara
Shoes – Zara
Coat – Zoot.cz
Handbag – Karl Lagerfeld
Scarf – Gant
   

Spread The Love!Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrShare on StumbleUponShare on Reddit

  3 comments for “Power of Accessories

 1. Helena
  March 28, 2018 at 21:09

  Perfektně vyladěné a moc povedené. Prosím jakou máte zkušenost s těmi botami, jsou pohodlné?

 2. Viki
  March 7, 2018 at 10:41

  skvele skombinované :) mám rada jednoduché outfity doplnené výraznými doplnkami – presne ako si to urobila ty :P

  My Supercalifragilisticexpialidocious Diary | Live Better, Love Harder & Cure Hangovers

Leave a Reply

Or

Your email address will not be published.