Pordoi Pass & Sella Pass I Dolomites

Passo_Pordoi
Passo Pordoi

Ahoooj!

Horské průmyky v Dolomitech. To je láska na první pohled. Na jakýkoliv se vydáte, nebudete litovat. Já jsem ke dnešnímu dni objela už všechny, které v Dolomitech najdete. Před mým sedmým roadtripem mi chyběly tři – Passo Giau (článek o něm už jste četli?), Pordoi Pass a Sella Pass. Všechny tři jsou na jedné silnici. 

Nejkrásnější byl za mě rozhodně Giau, ale třeba na Pordoi mají boží kavárnu přímo na průsmyku, kde dělají i docela dobré kafe. Chodí se tam posedět ale spíš kvůli výhledu na kapličku na protějším kopci, ke které se dá lehce (když není tři metry sněhu) dojít.

Na Sella Passu jsme jen zastavovali, ale vede z něj spousta hiků, které v létě musí být nádherné. V zimě (ale vlastni i na jaře) se bez sněžnic nehnete prakticky nikam. I tak stojí za to projet autem a na pár minut vyskočit a projít se!:)

E.

Hello travellers! 

Mountain passes in the Dolomites. Love at first sight. Whichever you decide to explore, you won’t regret it. I have already seen all of them. Before my seventh roadtrip I was missing three – Passo Giau (have you seen my article about it?), Pordoi Pass and Sella Pass. All three are on one road.

Giau was definitely the most beautiful one for me, but for example at Pordoi they have a great cafe right on the pass, where they serve pretty good coffee. Many people use this café as a perfect viewpoint. You can see the whole ridge and a small chapel on the opposite hill, which can be easily (if there are not three meters of snow) reached. 

We just stopped quickly at Sella Pass, but there are a lot of hikes that must be stunning in the summer. In the winter (but also in the spring) you won’t be able to hike anywhere without snowshoes. Even so, it’s worth a car ride and a quick walk around each pass! :) 

E.

Sella_Pass
Sella Pass
Passo_Sella
Passo Sella
Passo_Pordoi
Passo Pordoi
Passo_Pordoi
Passo Pordoi
Sella_Pass
Sella Pass
Sella_Pass
Sella Pass

 

Spread The Love!Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrShare on StumbleUponShare on Reddit

Leave a Reply

Or

Your email address will not be published.