Pohádkový Chateau de Chillon I Switzerland

Chateau_de_Chillon

Ahooooj!

Tak dneska jen zběžně o hradu Chateau de Chillon, na který jsme po cestě po Švýcarsku taky vlastně narazili úplně náhodou. Vypadlo nám totiž z časových důvodů jedno místo, a tak jsme v mapách hledali, co bychom mohli vidět místo toho a bylo to po cestě. 

Chateau de Chillon leží u obrovského jezera Lac Léman, které spíš připomíná moře. Tohle jezero vlastně dělí Francii of Švýcarska. Najdete na jihozápadě Švýcarska. Jak jsme se dočetli, je to jeden z nejzachovalejších evropských hradů. Byl postaven ve 13. století.

Dá se samozřejmě koupit vstupenka a hrad navštívit i zevnitř, ale na to jsme zase čas neměli, takže jsme prohlídku interiéru přeskočili. Docela mě ale mrzí, že jsme neměli víc času na to, abychom se prošli kolem jezera. Ještě když byl den jako malovaný:))

E.

Hello everyone! 

So today I’m just going to write very briefly about the castle of Chateau de Chillon, which we actually came across by coincidence. When on roadtrip in Switzerland, we had to skip one awesome place for time reasons, so we searched the maps for something closer & on the way and found this fairy-tale castle. 

Chateau de Chillon is located on a huge lake called Lac Léman, which actually looks more like a sea. This lake actually lies exactly on the French/Switzerland border. Therefore you can find it in the southwest of Switzerland. As we have read, it’s one of the best preserved European castles. It was built in the 13th century.

Of course you can buy a ticket and visit the castle from the inside, but unfortunately we didn’t have time for that, so we skipped the tour. But I kinda regret that we didn’t have more time to walk around the lake, which is really beautiful. Especially on a sunny day like this:))

E.

Chateau_de_ChillonChateau_de_ChillonChateau_de_ChillonChateau_de_ChillonChateau_de_ChillonChateau_de_Chillon

 

Chateau_de_Chillon

Spread The Love!Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrShare on StumbleUponShare on Reddit

  1 comment for “Pohádkový Chateau de Chillon I Switzerland

Leave a Reply

Or

Your email address will not be published.