Petra & Wadi Rum

Ahoooj!

Kdo si počkal, ten se dočkal! Konečně jsem dopsala slibovaný článek z Jordánska, takže tady ho máte!

Vzhledem k situaci v Izraeli a okolních státech jsme ještě dva dny před plánovaným odjezdem do Petry přemýšlely, jestli to celé nezrušit a nezůstat někde v civilizaci. Ale nakonec jsme se rozhodly dvoudenní trip do Jordánska risknout, ale úplně v jiném, než našem klasickém punkovém stylu.

Obě dvě nesnášíme cestovky a další organizované výlety, ale v tomhle případě jsme udělaly výjimku a teď, když na to koukám zpětně, to bylo jedno z nejlepších rozhodnutí za celý trip. Vybraly jsme si cestovku, která nabízela dvoudenní výlet z Eilatu do Petry a na poušť Wadi Rum s přespáním právě v poušti. Nemůžu říct, že by to bylo úplně podle našich představ, ale viděly jsme co jsme chtěly a to je důležité. Agentura se jmenovala Fun Time a můžu jí jen doporučit. Všechno bylo super zorganizované a guidové milí.

Zároveň je důležité podotknout, že dvoudenní výlet do Jordánska není úplně levná záležitost, na které jednak cestovky a jednak jordánská vláda dost rejžuje. Ale na druhou stranu, je dost možné, že za pár let už dost možná žádná Petra nebude, takže to za to rozhodně stojí. Asi nejdůležítejší je však říct, že výlet s cestovkou vyšel levněji, než kdybychom jely samy v autě z půjčovny a to z několika důvodů. Výstupní (výjezdní) vízum z Izraele je nějakých $60, dalších myslím $50 se platí za jordánská víza. Oboje se kupují na hranicích. Tyhle dvě částky musíte zaplatit ať už jedete s cestovkou nebo na vlastní pěst. Komplikace ale spočívá úplně v něčem jiném. Hraniční přechod neprojedete autem. Je prostě jen pro pěší, takže i v případě, že na hranice přijedete v autě z půjčovny, musíte ho tam nechat, hranice po zakoupení všech víz přejít pěšky a na druhé straně zaplatit taxíka, který vás vezme do Petry nebo kamkoliv jinam, což není úplně malá částka, pokud počítáte, že jí budete muset zaplatit dvakrát. Navíc mám dojem, že jako autobusový zájezd neplatíme ještě nějaký další poplatek, ale už si nepamatuju kolik. Nicméně ten pocit, že jste celkem v bezpečí s lokálními guidy, kteří mluví anglicky, je k nezaplacení.

Takže. Společnost nás nabrala přímo na hotelu v Eilatu a odvezla nejdřív do Petry, kde jsme strávili odpoledne. Kdyby to bylo na mě, tak klidně v Petře strávím času víc, protože s cestou a dvouhodinovým handrkováním na hranicích (což je běžné) jsme měli jen cca 3 hodiny času. Nestihly jsme s mamkou projít všechno, co jsme chtěly, protože je Petra tak obrovská, že to aní možné není. Jak si někteří myslí, není to jen “The Treasury” – je to celé město a stovky kaňonů, skal, soch a dalších zajímavostí.

Heyyyy!

As I’ve been promising, here’s finally an article from Jordan.

Due to the situation in Israel and the surrounding states, we had to decide if we should cancel our plans and stay somewhere in civilization just two days before our planned departure to Petra. But in the end, we decided to risk it and make a two-day trip to Jordan, which was completely different from our regular punk style.

We both hate travel agencies and other organized trips, but in this case we have made an exception, and now, when I think about it, it was one of the best decisions during the whole trip. We chose a company that offered a two-day trip from Eilat to Petra and the Wadi Rum Desert with a night right in the desert. I can’t say that this trip was completely as we would’ve done it if we went just by ourselves, but we saw what we wanted to see and that is important. The agency was called Fun Time and I can only recommend it. Everything was well-organized and the guides were super-friendly.

At the same time, it is important to note that a two-day trip to Jordan is not a cheap thing at all. The Jordanian government and the travel agencies are overcharging it and thus discouraging more visitors to come and see it. But on the other hand, it’s quite possible that in a few years there will be no Petra, so it’s definitely worth seeing it now even for that awful amount of money.

Anyways, the most important thing to say is that a trip with a travel agency is cheaper than organizing it by yourself, using your rental car. You have to pay about $60 when you exit Israel, then you have to pay another $50 for Jordanian visas. Both can be bought at the border. You have to pay these two amounts no matter if you you are traveling or on your own or with an agency. But the problem is in something else. You can’t cross the border by car. It’s just for pedestrians, so even if you arrive in a rental car, you have to leave it in Israel, cross the border by foot and get a overpiced taxi on the other side of the border, that will take you to Petra or anywhere else. And that is not a small amount of money since you have to pay it twice. Also, I think that we didn’t have to pay one more fee because we were traveling as a group, but I don’t remember how much that was. However, the feeling that you are absolutely safe with local guides who speak English is priceless.

So. The company picked us up in our hotel in Eilat and drove us to Petra first, where we spent the afternoon. If it was for me, I would spend more time in Petra because we had only about 3 hours of time there. We didn’t manage to see everything because Petra is so huge that it was not even possible in those three hours. As some people think, Petra is not just about “The Treasury” – it’s a whole city with hundreds of canyons, cool rocks, sculptures and other sights.

 

Odpoledne jsme se přesunuli do pouště Wadi Rum, kde nás čekala večeře a přespání v beduínském kempu. Další den ráno jsme hned po snídani nasedli na jeepy a vydali se v malé skupince na dvouhodinové jeep safari, během kterého jsme spatřili i velbloudy.

Pak jsme se vrátili zpátky do Eilatu, odkud jsme ještě ten večer autobusem odjeli do Tel Avivu a další den odletěly domů.

A celkový dojem? Je to jedna z “once in a lifetime” destinací, kterou jsem měla tu čest poznat, ale už bych se do ní znova asi nevrátila. Bylo tu na mě hlavně moc vedro:DDDDD

A co vy? Máte nějakou zajímavou historku z Izraele/Jordánska? Nebo byste se sem chtěli někdy podívat? :))

E.

In the afternoon, we drove to the desert called Wadi Rum, where we had dinner and slept in a Bedouin camp. The next morning, just after breakfast, we got on two jeeps and set out for a two-hour jeep safari during which we even saw some wild camels.

Then we went back to Eilat, from where we caught a bus back to Tel Aviv that evening and then flew home the next day.

And the overall impression about this trip? It’s one of the “once in a lifetime” destinations. I mean, it was unforgettable, but I wouldn’t go there again. Especially because it was wayyyyyyy too hot for me, hahaha:)

And what about you guys? Do you have any interesting stories from Israel/Jordan? Or would you ever want to visit these places?

E.

 

Spread The Love!Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrShare on StumbleUponShare on Reddit

  4 comments for “Petra & Wadi Rum

 1. Radka
  June 21, 2018 at 09:42

  Já si Petru přeju vidět od doby, kdy jsem poprvé viděla Indiana Jonese a poslední křížovou výpravu. :-D Ale jestli ji někdy reálně uvidím si netroufám říct, protože cokoli nad 25°C je u mě už vedro na zdechnutí. Musím se podívat jaká “zima” tam je třeba v lednu. :-D A mimochodem, fakt tam bylo tak málo lidí jak to působí z fotek? To mě totiž v dobrým překvapilo.

  • June 21, 2018 at 15:42

   Hahaha, úplně tě chápu, protože já tam v těch 35 stupních chcípala a hned po návratu domů jsem musela odjet okamžitě do Alp se trochu zchladit. Myslím, že leden bude určitě lepší!:))) A lidí bylo docela hodně, akorát já si vždycky počkám (čti: všechny zdržuju) na to, aby tam zrovna nikdo nebyl O:-)

 2. Lucie
  June 21, 2018 at 06:55

  Hezký článek v Izraeli jsem byla a potkala jsem se tam se svým již manželem :D
  Do Jordánska se chceme moc podívat. Díky za Tvůj hezký post :-)

  • June 21, 2018 at 15:43

   Jeeee vážně??? Tak to je teda dobrý! :) Určitě se do Jordánska někdy vydejte, stojí to za to, ale jak píšu, s cestovkou je to víc safe a nemusíš se o nic starat:))))

Leave a Reply

Or

Your email address will not be published.