Norwegian Road Trip PART 1

Ahoj!

Tak jsem konečně dala dohromady všechny fotky z naší asi největší letošní dovolené!
Už jsem několikrát zmiňovala, že čtrnáctidenní válení se u moře není nic pro mě a že nejlepší dovčou je pro mě turistika a objevování nových míst. Pokud je i takováhle dovolená i vaším snem, prokousejte se našimi zážitky a fotkami!

Tenhle nápad vznikl vlastně už v únoru, kdy jsem se s Vojtou podívala do zimního Norska (pokud jste neviděli, články o téhle cestě najdete tady, tady, tady a tady) a právě v tu chvíli jsme se rozhodli, že se sem v léte vrátíme. A tak jsme s jeho nejlepším kamarádem a jeho přítelkyní vyrazili na cestu. Cestovka byla zavrhnuta okamžitě, takže nám chvilku trvalo, než jsme celou cestu naplánovali.

Největší díky patří mojí milované mamince, která nám na celých čtrnáct dní propůjčila svoje terénní auto, které bylo základem naší cesty. Spali jsme ve stanech – občas v kempu a občas jsme zapíchli stan někde v přírodě. S celou cestou nám strašně pomohl průvodce “Norsko” od Lonely Planet a obří silniční mapa jižního a středního Norska, kterou jsme museli pořídit až na místě, protože byla naše GPS občas hodně zmatená.

V Norsku je v létě obrovskou výhodou dlouhý den (na jednu stranu), protože sluníčko tam zapadá kolem půlnoci a rozednívá se asi v 5 ráno, takže se toho přes den dá stihnout opravdu hodně. Na druhou stranu to může být trochu nezvyk a pro někoho ne úplně příjemné. Naplánovali jsme okruh o délce asi 4500 km, což nebylo úplně málo a to jsem původně chtěla zahrnout do okruhu i Lofoty, které by vyšly asi na 11 000 km:D Nakonec jsme ale stejně na tachometru natočili něco málo přes 6000 km!

Cesta vedla z Prahy přes Hamburk až do severodánského přístavu Hirtshals, kde jsme v místním kempu strávili první noc. Cesta až do Norska by se dala s přehledem zvládnout za jeden den, ale vzhledem k naší cestovní horečce a nestíhání jsme přes noc nespali ani hodinu. Ještě před zakotvením v kempu jsme vyrazili na západ slunce na nejsevernějším bodě Dánska Skagen. Tam jsme se prošli po studené pláži a vyfotili obří maják, ale tak strašně tam foukal vítr, že jsme zalezli zpátky do auta a odfrčeli zpátky do kempu.
_______________________________________________

Hey travellers!

So I finally went through all my photos from our biggest vacation this summer!

I have written several times, that I hate just laying on a beach for two weeks and a best vacation for me is hiking and exploring new places. If this kind of summer break is what you like as well, go through this post, it might inspire you for your next trip!

We got this idea in February this year, when we were visiting the Oslo & Bergen and in that moment we decided to get back in the summer. So we took Vojta’s best friend and his girlfriend and got onto the road. We planned everything on our own, so it took a while until the plan was real. 

The biggest thanks goes to my mom, who lent us her off-road jeep. We slept in tents – sometimes in a campground, sometimes in the wild nature. The whole trip was planned with the help of the Norway guide by Lonely Planet and a huge road map of southern and middle Norway. 

In Norway, the sun sets at midnight and rises at about 5, so the day is really long. The plan was 4.500 km on the road, which was quite a lot (and I even wanted to go to the Lofoten, which would make about 11.000 km lol). At the end, the odometer said a bit more than 6.000 km anyway. 

Our path went from Prague through Hamburg to the danish port Hirtshals, where we spent the night in a local campground. We could drive the whole way to Norway, but none of us slept more than an hour the previous night due to lack of time. Before we pitch the tents, we drove to the most northern point of Denmark, called Skagen. We hung out for a while on the beach and took some pictures of the lighthouse, but it was getting really cold and windy, so we drove back to the campground. 

IMG_9519

IMG_9516

IMG_9564

IMG_9559

IMG_9530

IMG_9552

IMG_9540

IMG_9525

Na destátou hodinu ranní jsme měli už dlouho dopředu objednaný trajekt z Hirtshals do norského Kristiansandu. Cesta trvala něco málo přes dvě a půl hodiny, trajekt sice ne tak obrovský a luxusní jako ten do Anglie, ale stejně nám to uteklo jako voda, hlavně díky dospávání předešlé probděné noci.

V Kristiansandu nás po připlutí čekalo nádherné počasí a tak jsme si prošli alespoň to nejzajímavější z města a poté se vydali už konečně na cestu za dalším dobrodružstvím po norské “divočině”. Cestu jsme sice měli přibližně naplánovanou, ale nechali jsme si prostor i na další zajímavosti, které nám tato neuvěřitelná země nabídla cestou. První dva dny (narozdíl zbytku výletu) bylo opravdu nádherně, takže jsme si užívali nedotčené, rozmanité krajiny a kouzelných vesniček.
________________________________________________

At 10 am the next day, we got onto the board of our pre-ordered ferry from Hirtshals to Kristiansand. It took about two and a half hours to get there, but it didn’t even feel like that because as soon as the ferry departed, we fell asleep.

The weather in Kristiansand was perfect, so we chilled for a few minutes there and got onto the road again towards the Norwegian adventure. There was a lot to see before we even got to our first point of interest, so we kept stopping along the road. The first two days was the sun shining (unlike the rest of the trip), so we were really excited about that. 

IMG_9571

IMG_9574 IMG_9708

IMG_9676

IMG_9632

Zastavili jsme třeba na Sogndalstrand, kde se přímo nad řekou tyčily typické barevné dřevěné domky ze 17. století. Za celou dobu jsme tu nepotkali ani nohu, což bylo na jednu stranu příjemné, na druhou trošku strašidelné..
__________________________________________

We stopped for example at Sogndalstrand, where we could see the typical Norwegian wooden houses from the 17th century. There was absolutely no one in this village, which was quite nice but a bit creepy on the other hand..

IMG_9717

IMG_9738

IMG_9736

IMG_9727
Odpoledne jsme dorazili k dalšímu záchytnému bodu, kterým byl Stavanger v čele s jeho starým městem, které se vyznačuje desítkami na sebe nalepených, nabílo natřených, dřevěných domečků, které nás hned uchvátily. Při procházce mezi nimi nás v jednu chvíli zastavil norský pokřik a po omluvě, že nemluvíme norsky, nás přivítala skupinka tamních obyvatel slovy “Do you want some wine?”. To vše jenom kvůli našemu úžasnému Lonely Planet průvodci, který jsem zrovna v tu chvíli měla v ruce a citovala historii těchto malebných domečků:) Dostali jsme víno, ovoce se smetanou a deky pro zahřátí a trávili první večer v Norsku s rozmanitou skupinkou Norů. Dokonce jsme dostali pozvání na přesunutí k nim domů, jelikož bylo už trochu chladno, takže přišla řada i na společné “selfíčko” v jednom ze starých domečků.
__________________________________________________

We arrived in Stavanger in the afternoon, where we hung out in the old town, characterized by dozens of white wooden houses. During the walk a group of people yelled at us, if we don’t want to join them. After we sat down to the table with them, they told us that they recognized the Lonely Planet guide and they found it amusing. They gave us some blankets, wine and fruit and told us where to go and what to see, that’s not in the guide. After it got quite cold, they even invited us to their house, which we had to decline, but at least took a selfie with them lol. 

IMG_9770

IMG_9774

IMG_9781

IMG_9795

IMG_9792

Další den nás již čekal první menší výšlap a to na Preikestolen, neboli Pulpit Rock. Průvodce psal pětihodinový okruh s pořádným převýšením, nicméně ani to neodradilo stovky dalších turistů, se kterými jsme museli o krásné výhledy dělit. Cesta nám zabrala o něco déle kvůli mým neustálým fotografickým záchvatům a zdržování, ale určitě to za ten výšlap stálo.
___________________________________________________

The next day we planned to the Preikestolen, or the Pulpit Rock in translation. The guide said it was a five-hours roundtrip with quite a big height difference, but not even that scared off hundreds of other tourists to go there. It took us a little bit longer due to my constant stopping and taking pictures, but it was definitely worth it!

IMG_9862

IMG_9896

IMG_0008

IMG_9978

IMG_9992

IMG_9934

IMG_9949

IMG_9947

IMG_9951

IMG_9977

IMG_9980

IMG_0002

Ráno jsme vyrazili brzo, abychom stihli jeden z delších výšlapů. Trolltunga, neboli trolí jazyk nás přišel na 11 hodin času a úplně promočené oblečení. Bohužel nám taky celkem poprchávalo a místy jsme se museli brodit několika centimetry sněhu, takže ani boty nezůstaly suché. Cesta byla občas hodně strmá a náročná, ale výhled z této neobvyklé skalní rampy byl prostě k nezaplacení. Nahoře mohlo být kolem nuly, takže se tam moc dlouho vydržet nedalo, ale opět nás hodně překvapilo, kolik dalších lidí se na tuhle náročnou expedici vypravilo. Když jsme se konečně dostali hladoví a úplně vyčerpaní zpátky dolů k autu a chtěli jsme vyrazit někam složit hlavu, nenastartovali jsme auto. Hned nám došlo, že je to “jenom” vybitá baterka, protože nikdo z nás si nevzpomněl na zapnutou ledničku. Měli jsme obrovské štěstí, že asi snad úplně poslední auto na parkovišti nám pomohlo nastartovat, tak jsme ho odměnili ze zásob našich českých vín a polomrtví odjeli do kempu.
___________________________________________

The next morning we got up really early, because we had a big hike ahead of us. Trolltunga (troll’s tongue) took us 11 hours to complete and we came back absolutely soaked. Unfortunately it was sprinkling the whole time and at some parts we had to struggle through some snow and dirt. The path was really really steep and exhausting but the view from this unusual piece of rock jutting horizontally out of a mountain was just stunning. At the very top it was nearly freezing, so we couldn’t spend much time up there. Again, we were surprised by the hordes of people climbing the trail to the top with us.

IMG_0040

IMG_0043

IMG_0068

IMG_0128

IMG_0125

IMG_0100

IMG_0090

IMG_0171

IMG_0083

IMG_0186

IMG_0158

IMG_0231

IMG_0166

IMG_0142 IMG_0227

IMG_0224

IMG_0215

IMG_0220

IMG_0258

IMG_0255

IMG_0236

Tohle je teprve první část naší cesty, takže pokud vás naše cestování zaujalo, určitě si nenechte ujít zbytek fotek a příběhů z našich norských dobrodružství!!
Užívejte léta!
_______________________________________________

This was only the first part of our journey, so stay tuned for more photos and some unforgettable memories!!

Love, 
E.

Spread The Love!Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrShare on StumbleUponShare on Reddit

  8 comments for “Norwegian Road Trip PART 1

 1. August 17, 2015 at 22:27

  Cca po půl roce mě napadlo se znova kouknout na tvůj blog :D Když jsem tu byla naposledy, psala jsi o své cestě do Bergenu/Osla a já v tu dobu byla také v Oslo. Minulý měsíc jsem byla taky na roadtripu po Norsku, tudíž mi přijde opravdu neuvěřitelně vtipné, že vy měli stejný nápad! :D Skvělý článek, jdu na další díly… Akorát je třeba sranda, že my jeli taky ve čtyřech a vlezli jsme se do jedničkové Octavie (nebyl to kombík, ale prostě ta obyč.) :D Miluji prostě koukat na podobné roadtripy na ostatních blozích a srovnávat, jak to prožívali ostatní! :)

  • August 18, 2015 at 16:23

   Neneeeeee, tak to je neuvěřitelná náhoda, Norsko je neuvěřitelný a já si v tom únoru slíbila, že se tam v létě vrátím a slib jsem dodržela:)))
   No a co se auta týče, já to vůbec nechápu, ale my jsme se skoro nevešli do toho jeepa. Měli jsme asi nějak moc krámů, ale do Octavie bysme to nenacpali ani náhodou :D

 2. August 3, 2015 at 15:49

  Miluji tohle vaše cestování a hrozně vám to závidím ♥ nádherné fotečky <33 jste boží!!

 3. August 3, 2015 at 12:01

  Nádhera..na podobné routetripy jsem taky naladěný, no ne vždy se najde skupinka dalších dvou lidí, co by cestovali taky a ve dvou to je občas o držku..určitě se těším na další díly!!
  A mám hned jeden dotaz – zvládli byste to i “obyčejným” kombíkem? Jakože jestli jste využili výhodu zvýšeného podvozku teréňáku někde po cestě..

  Díky =)
  Michael
  http://www.ontheleaf.net

  • August 3, 2015 at 15:36

   Děkujem!:)
   Upřímně řečeno, bylo docela náročné sehnat někoho, kdo by jel s námi, ale vzhledem k ceně benzínu v Norsku se určitě vyplatí jet ve více lidech:) A co se auta týče, kombíkem se to zvládnout dá, nikde na silnici sníh nebyl, jen v těch horách, kde jsme chodili pěšky. Mají v celém Norsku dohromady asi 4 silnice, a mimo ně se skoro nikde jezdit nedá, alespoň my jsme nejezdili. Velké auto jsme měli jen z toho důvodu, abychom se vešli, do kombíku bychom asi nenacpali všechny věci:D

 4. Zuzka
  August 3, 2015 at 10:42

  Skvělý!)) můžu se zeptat na kolik vás to celkově vyšlo? Kolik jste dali za benzín apod.. ? Díík

  • August 3, 2015 at 15:41

   Zuzko, byl to hodně nízkonákladový výlet, takže do 15.000,- za všechno na 14 dní/osobu jsme se vešli:) Nejdražší byl samozřejmě benzín a poplatky za silnice, ty myslím vycházely okolo 8.000,-/osobu (ale měli jsme obrovskou spotřebu tím, že jsme měli obrovské auto). Zbytek jsme dali za kempy a čerstvé jídlo. Většinu jídla jsme měli z ČR a to nám ušetřilo asi nejvíc nákladů:)))

Leave a Reply

Or

Your email address will not be published.