North Iceland & Mývatn

IMG_8531

Ahooj!

Tak jsme se konečně dostali k jezeru Mývatn, ležícímu na severo-východě Islandu! Jen tak pro zajímavost Mývatn znamená v překladu komáří jezero. Hned jak jsme vylezli z auta, pochopili jsme proč:)))

Ráno jsme vyrazili na krátkou procházku kolem obřího kráteru s tyrkysovou vodou a několika čmoudíky. Bohužel si nevzpomenu na jeho jméno, ale patří k sopce Krafla. Kráterů sopky je v této oblasti hned několik, ale jen jeden je zalitý vodou.

Potom jsme se svezli autem z kopce a zaparkovali na jiném parkovišti, odkud byl přístup na lávová pole a další čmoudíky. Tohle místo se jmenovalo Leirhnjúkur. Cesta měla asi 5 km, vedla přímo po zvláštních lávových útvarech a jen kousek od cestičky byly daší zapáchající čmoudíky. Dokonce jsem si sáhla na některý z vulkanických kamenů a zase jsem rychle ucukla, protože byl úplně vařící od horké páry, která vycházela z děr mezi kameny. Všude smrděla síra a čas od času se mi z ní udělalo trošku šouflo.

Heyyyy! 

So we finally got to Mývatn lake, situated on the south-east of Iceland! By the way, “Mývatn” means “mosquito lake” in Icelandic. Once we got out of the car, we figured out why, haha:) 

In the morning, we set out for a short walk around this huuuge crater with turqouise water and a few steam places. Unfortunately I can’t remember the name of this crater, but it’s a part of Krafla volcanic complex. There is a few craters around this place but this is the only one that has water inside. 

After that we drove down the hill and parked the car on another parking place, from where we set out to the lava fields and another hot steams, going up from the ground. This place was called Leirhnjúkur. The path was about 5 km long and it went right on the lava formations. Just a few meters from the path we could watch the smelly blowholes. I even touched one of the lava rocks and it was really hot! The sulphur smelled really strongly and after a while, I started to feel a little bit sick, haha :) 

IMG_8549 IMG_8564

Potom jsme zase přeparkovali auto o kousek dál a vydali se na další desetikilometrovku po rovince, tentokrát k malé lávové jeskyni s horkou vodou Grjótagjá. Tenhle hot spring se dříve používal na koupačky, ale dneska je jeho teplota skoro 50 stupňů.  Ještě před Grjótagjá jsme objevili jednu jeskyni, ve které se koupat dá a je hodně zašitá mezi skalami – Stóragjá.

After that we parked the car on another parking lot and walked another 10-km roundtrip, this time all the way to little lava cave with hot spring inside of it, called Grjótagjá. This hot spring was used for bathing before, but today it’s temperature is almost 50 degrees. Right before Grjótagjá we explored a smaller cave, in which you can swim, but it’s really tiny and hidden between the rocks – Stóragjá.

IMG_8589 IMG_8615 IMG_8611

Přímo u hlavní silnice jsme se ještě zastavili u mléčně modré laguny, která je hodně podobná Blue Lagoonu kousek od Reykjavíku, nijak blíž jsme jí ale nezkoumali.

Right next to the main road, there is a milky blue lagoon, really similar to Blue Lagoon near Reykjavík, but we didn’t explore it much.

IMG_8648

IMG_8637

Na závěr jsme ještě objeli celé jezero Mývatn kolem dokola, ale moc nás z ani jedné strany nezaujalo. Jezero vypadá dobře jen z výšky, odkud jsou vidět všechny malé krátery.

Pár kilometrů od jezera Mývatn jsme narazili na vodopád Goðafoss, jeden z nejkrásnějších vodopádů na Islandu. Ačkoliv není příliš vysoký – voda spadá z pouhých 12 m, zvláštní je zejména svým tvarem podkovy a na délku měří asi 30 metrů. Naneštěstí tohle všichni vědí, a tak bylo prakticky nemožné si tady vyfotit fotku na dlouhou expozici, protože do mě neustále někdo drkal a lezl mi do záběru. Bohužel ani tady se žádný hike nekonal, protože je vodopád přístupný z Hwy 1.

Finally, we drove around the whole lake Mývatn, but it didn’t quite catch our attention. The lake looks good only from above, from where you can actually see all the little craters in the water. 

A few kilometers away from Mývatn we stopped by Goðafoss waterfall, one of the most beautiful waterfalls on Iceland! Although it’s not very tall (around 12 meters), interesting is mainly because of its horseshoe shape and length of about 30 meters. Unfortunately everyone knows that, so it was almost impossible to shoot a long-exposure picture because everyone was pushing me and walking right in front of my camera. Unfortunately any hike wasn’t done here either, because the waterfall is accessible from the Hwy 1. 

IMG_8707IMG_8704 IMG_8741

Ten samý den jsme zvládli ještě dojet do nádherného městečka Siglufjördur, jehož architektura mi hodně připomínala tu norskou. Ačkoliv by si člověk řekl, že ta norská musí být dost podobná té islandské, je úplně vedle. V Norsku mají domečky dřevěné, většinou nabarvené na zeleno nebo červeno s bílými okenními rámy. Tady na Islandu je většina domků plechových, a to z důvodu větší odolnosti při přírodních živlech, proto jsem byla tak uchvácená tímhle zeleným domečkem.

The same day we managed to get to this beautiful town called Siglufjördur. The architecture of this town was very similar to the Norwegian one. Even though one would say, that the Norwegian one has to be quite similar to the Icelandinc one, he’s absoslutely wrong. In Norway, the houses are small, wooden, usually colorful (mostly green or red) and have white window frames. Here in Iceland, the houses are mainly made of sheet metal, due to the destructive elements. So that’s why I was obsessed with this house, haha :) 

IMG_8763 IMG_8770

Za západu slunce jsme dorazili zase zpátky k pobřeží, kde jsme zažili další oranžovou oblohu! Ustanovali jsme se přímo na jednom z útesů a ráno se dívali rovnou na moře.

We got back to the coast by the sunset, where we experienced another orange sky! We pitched the tents right on one of the cliffs and watched the sea when we woke up in the morning. 

IMG_8778 IMG_8813 IMG_8793

Další den jsme skoro celý proseděli v autě. Po cestě už nebyly skoro žádné výšlapy, takže jsme nasadili už trošku pohodovější tempo. Zároveň už jsme si byli jistí, že všechno, co jsme chtěli stihnout, tak stihneme a nemuseli se už tolik hnát.

Udělali jsme si krátkou zastávku u domků s původní drnovou střechou, které jsme objevili přímo ze silnice. Po cestě jsme uviděli i jeden z islandských luxusních kostelů, který opravdu stál za fotku. Škoda, že takové nemáme i u nás!

The next day we sat down in the car a lot. There were no hikes on the way, so we started to chill a little bit. By this time, we were sure that we can make it back to Reykjavík on time, so we didn’t have to rush at all. 

We stopped by small houses with grassy roofs, which we found by coincidence. On our was we saw one of the cool Icelandic churches, which was worth exploring. Too bad we don’t have any cool churches like this one! 

IMG_8854 IMG_8852 IMG_8841IMG_8857

Dostali jsme se i na místo zvané Hvitserkur. Podle pověsti je to zkamenělý trol, který se chystal zničit městečko Strandir a když na něj dopadly sluneční paprsky při svítání, proměnil v kámen. V reálu je to zajímavý skalní útvar na pláži.

We got to a place called Hvitserkur. The story says, that it’s a petrified troll, that wanted to destroy the town of Strandir and turned into a stone once he was caught by daylight. In reality it’s an interesting rock formation that lies right on the beach. 

IMG_8872

IMG_8884

Pokračovali jsme dál na západ, až jsme se dostali do naší cílové destinace, kde jsme chtěli strávit dva dny, a to jsou West Fjords, neboli úplný západ Islandu.

Trmáceli jsme se neuvěřitelnými cestami, kdy jsme potkali jedno auto za 3 hodiny. Posledních pár kilometrů cesty za to ale stály! Jeli jsme po pobřeží, kdy jsme se s autem občas dostali tak blízko srázu, že jsme se báli, že se útes s námi utrhne. Moře bylo jak jinak než sytě modré a počasí nemohlo být krásnější. Po cestě jsme dokonce z dálky viděli tuleně! Ty ale bohužel na fotce nemám, protože byli moc daleko.

We continued to the west, where we wanted to spend 2 days – West Fjords, or the very west of Iceland. 

It took us really long to get there, because there were just gravel roads. We met one car in three hours and the last few kilometers were so worth it! We were driving along the coast and sometimes we got really close to the precipice that we were scared we would fall down. The sea was so blue and the weather perfect. We even saw the polar seals on the way there! Unfortunately I don’t have them on picture, because they were too far away:( 

IMG_8912IMG_8976IMG_8973IMG_8971IMG_8979

A zítřejší, nejspíš poslední, článek už bude z West Fjords, které jsme si náramně užili! :))

Papa a krásnou sobotu!
E.

And tomorrow’s, probably the last article, will be from West Fjords, which we enjoyed a lot! :))) 

Cheers and have a wonderful Saturday! 

E.

Spread The Love!Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrShare on StumbleUponShare on Reddit

  2 comments for “North Iceland & Mývatn

 1. September 7, 2016 at 21:09

  naaaaaaaaaaaaadhera !!!!

 2. August 21, 2016 at 08:04

  Tak mi pripada, ze je to cim dal lepsi. U tech fotek toho jezera mi proste chybi slova, fakt neuveritelne neskutecne krasne uzasny! :D Tak se zase tesim na dalsi clanek a nevim jak ostatni, ale ja bych chtela, aby tyhle clanky byli nekonecny! :)
  S laskou
  Sandra ze http://www.shineoffashion.com
  https://www.instagram.com/sandraslusna/

Leave a Reply

Or

Your email address will not be published.