Nejkrásnější Průsmyk ve Švýcarsku jménem Susten Pass I Switzerland

susten_pass

Ahooooj!

Nejkratší cesta z Lago di Saoseo (článek z jezera Saoseo tady!) do Interlaken vede přes průsmyk nesoucí jméno Susten Pass (2260 m.n.m.). Upřímně jsme o něm ani nevěděli, takže jsme byli dost překvapení, když jsme oba s Kubou tenhle průsmyk nazvali nejkrásnějším passem v celém Švýcarsku. Ale tak to většinou bývá, že ty nejhezčí věci člověk objeví úplnou náhodou.

A proč je Susten Pass tak výjimečný? Vidíte ten tunel s vodopádem? Já nevím jak vám, ale mně – vizuálně založenému člověku – došly slova, když jsem tohle uviděla. Málem jsem kvůli tomu nabourala už ve spodních serpentinách.

Je tu spousta krásných míst, kde se dá autem zastavit, nafotit, projít se. I přesto, že bylo léto, bylo na vrcholkách trochu sněhu. Co ale můžete obdivovat, je obrovský ledovec, který je vidět přímo ze silnice.

E.

Hey everyone! 

The shortest route from Lago di Saoseo (the article from Lake Saoseo here!) to Interlaken leads through Susten Pass (2260 m.n.m.). We honestly didn’t know how beautiful it is, so we were pretty surprised when we got there. I immediately called this place the most beautiful pass in Switzerland. But it’s usually that way – the most beautiful things are discovered by chance.

And why is the Susten Pass so special? See the tunnel with the waterfall? I don’t know about you guys, but I – a visually based person who can appreciate beatiful things – ran out of words when I saw this. I almost hit the ditch in the lower switchbacks because I kept looking around! 

There are plenty of great places where you can stop along the way, take a picture, or go for a short walk. Despite the fact that it was summer, there was still a bit of snow on the peaks. Another thing worth admiring is the huge glacier, which is visible right from the road.

E.

 

susten_pass susten_pass susten_pass susten_pass susten_pass susten_pass susten_pass susten_pass eliska_hudcova susten_passeliska_hudcova susten_pass susten_pass susten_pass susten_pass susten_pass susten_pass susten_pass

 

 

Spread The Love!Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrShare on StumbleUponShare on Reddit

Leave a Reply

Or

Your email address will not be published.