#MotivationMonday: Sprints

DSC-0008

Ahoj!

Před nějakou dobou jsme ve Stromovce zkoušeli sprinty, mojí oblíbenou aktivitu. Na běhání maratonů mě moc neužije a taky mě neláká představa vysušeného těla Emila Zátopky, takže sprinty jsou jasnou volbou, co se běhu týče.

Můžete si z nich sestavit i HIIT trénink, který doporučuju na spálování všema deseti. Já si HIITko dávám vždycky ještě po svém klasickém tréninku a funguje skvěle, obzvlášť teď, když jsem si z Islandu přivezla i malý suvenýr na bříšku:)))

A že nevíte, co je to HIIT? Hned prozradím! Je to High Intensity Interval Training, který spočívá právě ve střídání zátěží. Dá se aplikovat na všechny druhy tréninků, ale na běhu jde vysvětlit nejlépe.

Fígl je v tom, že střídáte sprint s lehkým výklusem nebo chůzí, tedy vysokou zátěž s nízkou. Intervaly si můžete zvolit jaké chcete, to záleží na vaší kondičce. Já třeba zvládám 1 min. sprint a 1 min. výklus, ale můžete si dát i třeba 30 sekund sprint a 2 minuty chůze.

Tím, že nepoběžíte stále ve stejném konstatním tempu, tělo je zmatené a spaluje tak mnohem efektivněji. Říká se, že 20 min. HIIT tréninku se rovná 60 min. mírného běhu, takže na co se trápit hodinu, když můžete mít za 20 minut hotovo:) Trénink můžete proložit třeba nějakými výpady nebo dřepy, čímž se tělo i zpevňuje.

Já osobně moc ráda dlouhé běhy nemám, protože tím tělo přichází o svalovou hmotu, takže pokud díky běhu máte za týden nějaké to kilo dole, s největší pravděpodobností jste přišli (kromě pár gramů tuku) i o svaly. Díky sprintům nebo výpadům, se svaly zachovávájí a odchází jen tuk:) Navíc jsou sprinty skvělé na fyzičku, takže už nikdy nebudete funět, když budete dobíhat autobus! :D:)

A co vy a běhání? Zkoušeli jste někdy sprinty? Nebo vás lákají spíše delší vzdálenosti? :)))

Krásné pondělí,
E.

Hello everyone!

Some time ago we tried some sprints, my favorite activity, in Stromovka in Prague. I’m not really a marathon kind of person, and also I don’t feel like looking Emil Zatopek [czech marathon runner], so the sprints are the only runs that I actually like.

You can set up a HIIT workout, that I love as well. I always do HIIT after my regular workout in the gym, and works quite well for burning fat, especially now, when I brought a little souvenir on my belly from Iceland, haha:) 

Most of you don’t probably know what HIIT is, so I’m going to explain it. It means High Intensity Interval Training, which consists switching from high intensity to low intensity. It can be applied to all types of training, but the best example to explain it on, is running. 

The trick is, that you alternate sprint (high intensity) with light jog or walk (low intensity) in specific intervals. The intervals can be whatever you like, it depends on your physical shape. I always do 1 min. of sprint and 1 min. of jog, but you can do for example 30 seconds of sprints and 2 minutes of walk as well. 

The fact, that you don’t run in a constant pace, causes that the body is confused and so burns fat more efficiently. It is said that 20 min. of HIIT training is equal to 60 minutes of jogging, so why to torture yourself for an hour, when you can be done in 20 minutes :) You can also add some lunges or squats, so you would be defining the body at the same time as burning fat! 

Personally, I don’t run long distances, because the body loses muscle mass, so if you run regularly and you’re loosing weight, you’re most likely loosing (apart from a few grams of fat) muscles. Thanks to sprints or lunges, the muscles retain and the only thing you’re burning is the fat :) The sprints are great for better physical condition as well, so from now on you don’t have to almost die when trying to catch a bus! Haha:) 

And what about you and running? Have you ever tried sprints? Or do you like long-distances more? :)))

Have a great Monday!
E.

DSC-0030
DSC-0025 DSC-0021 DSC-0020 DSC-0018 DSC-0017 DSC-0013 DSC-0010DSC-0027

Spread The Love!Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrShare on StumbleUponShare on Reddit

  4 comments for “#MotivationMonday: Sprints

 1. Lucie
  September 10, 2016 at 10:04

  Myslím si, že je nesmysl říkat, že dlouhé běhy “vysušují tělo”, protože profesionální sportovci mají tělo na 100% přizpůsobené sportu, který dělají a když si jednou za týden nebo i 2x dáš dlouhý běh, tak se ti svaly neztratí, pokud máš adekvátní kalorický příjem a správnou stravu :) Ale nic ve zlém, jen můj názor je takový, že je lepší běhy kombinovat :)

 2. September 6, 2016 at 09:57

  Mam to presne naopak, vyhovuji mi dlouhe behy, v aerobnim pasme. Nejcasteji beham mezi 8-15km a je to pro me asi nejprinosnejsi, neni to totiz jen sport, ale i takovy druh “terapie”. :D na druhou stranu je fakt, ze muj beh koncim vzdy sprintem na 200m a obcas je vyuzivam i pri behu jako takovem. Nekdy asi vyzkousim HIIT, kdyz jsi to tak vychvalila. :)
  Andrea Mokrejšová

 3. September 6, 2016 at 02:39

  Krásné fotky! A obdivuju tě, já sprinty moc nedávám :D
  http://marketafrank.com/

 4. September 5, 2016 at 20:04

  Super clanek, ja taky sem a tam chodim sprintovat, ale delam takzvany vejire na tenisovym kurte, ale diky za inspo, urcite pujdu sprintovat i mimo kurt! A to brzy! ;D
  S laskou
  Sandra ze http://www.shineoffashion.com
  https://www.instagram.com/sandraslusna/

Leave a Reply

Or

Your email address will not be published.