Mono Lake I California

Ahoooj!

Mono Lake je něco, co nenajdete asi nikde jinde na světě. Je to slané jezero skoro ve 2000 metrech nad mořem, obklopené nádhernými (na jaře stále zasněženými) horami. Rozhodně stojí za to si přivstat a vyrazit sem na východ slunce. Ani přes den sem ale moc lidí nezavítá, takže se s dost velkou pravděpodobností stane to, že ho budete mít celé pro sebe. To, že mezi turisty není až zas tak oblíbené absolutně nechápu, protože za mě je to jeden z hlavních skvostů celé Kalifornie.

Dostanete se k němu hned z hlavní silnice, ze které vede menší silnička s parkovištěm na konci, takže žádný trek není potřeba.

No, posuďte krásu Mono Lake sami!

E.

Hello everyone!

Mono Lake is something you won’t find anywhere else in the world. It’s a salt lake almost 2000 meters above sea level, surrounded by beautiful (in spring, still snow-covered) mountains. It’s definitely worth getting up early and seeing this place during the sunrise, however, not many people come here during the day either, so it’s very likely that you will have it all for yourself. I absolutely don’t understand the fact that it’s not so popular amongst tourists because for me, it’s one of the main gems of California.

You can reach it from the main road, which connects to a smaller road with a car park at the end, so no hiking is actually needed.

Hope you like the pictures!

E. 

Spread The Love!Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrShare on StumbleUponShare on Reddit

  1 comment for “Mono Lake I California

  1. Blanka
    May 13, 2019 at 20:51

    Tak to taky nechápu, vypadá to úžasně. Čekala bych zástup zuřivě fotících Asiatů :D.

Leave a Reply

Or

Your email address will not be published.