Messner Museum MMM Corones I Dolomites

Ahooooj!

Před pár dny jsem se vrátila z Dolomit, kam jsem vyrazila snad po desáté. Tentokrát s Kubou Maříkem, báječným fotografem (mimochodem mrkněte na Kubův článek na jeho blogu, který je o něco informativnější, než ten můj). A doufám, že mi věříte, že i po desáté bylo co objevovat!

Jako první jsme zamířili k muzeu Reinholda Messnera na Kronplatzu, které jsme pojali – jak už je mým zvykem – dost na punk. Nahoru jsme vyjeli poslední odpolední lanovkou, ale na záda jsme si nezapomněli přibalit stan a spacáky.

A hádejte kde jsme si stan postavili. Přímo naproti. Takže z jedné strany jsme byli chránění před větrem (a jako že byl v noci pořádný) a ještě měli parádní výhled.

I přesto, že Reinholda Messnera uctívám každý den, když jdu spát a je to podle mého názoru jeden z největších horolezců všech dob, do samotného muzea jsme se bohužel nedostali, protože bylo už zavřené a ráno jsme s tím stanem nechtěli úplně provokovat, takže jsme sjeli hned zase první lanovkou dolů. Nicméně musím se přiznat, že nás muzeum lákalo spíše díky svému zvláštnímu architektonickému designu spíše než tomu, co bylo uvnitř.

Pokud se sem už vydáte, tak nezapomeňte omrknout i skleněnou restauraci na kuřích nožkách na druhé straně kopce!

E.

Hey travellers! 

A few days ago, I returned from the Dolomites, which I visited for about tenth time. This time I travelled with Kuba Mařík, a wonderful photographer. I hope you’ll believe me if I say that there is still a lot to discover even after ten visits!

Our first stop was by the Reinhold Messner Museum up on Kronplatz peak. We went up with the last cable car, but we didn’t forget to pack a tent and sleeping bags in our backpacks.

And guess where we built the tent. Right in front of this monumental building. So we were protected from the wind (which was really strong at night) and still had a great view. 

Even though I honor Reinhold Messner every day when I go to sleep and he is, in my opinion, one of the greatest climbers of all time, we didn’t get a chance to see the museum itself because it was already closed when we got there and we didn’t want to provoke the locals with our tent and therefore went down with the first cable car the next morning. However, I have to admit that the museum attracted us because of its special architectural design rather than what was inside.

If you are already here, don’t forget to check out the glass restaurant on the other side of the hill, which is pretty sick too!

E.

Spread The Love!Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrShare on StumbleUponShare on Reddit

  1 comment for “Messner Museum MMM Corones I Dolomites

Leave a Reply

Or

Your email address will not be published.