MBPFW Day 1

Ahooooooj!

Tak je to tady! V Praze začala největší módní událost roku a já jsem samozřejmě nemohla chybět. Každý rok se na Fashion week strašně těším a ani tentokrát nezklamal!

Šíleně mě baví outfity ostatních lidí a strašně mě těší, že se tolik lidí, co se zajímá o módu sejde na jednom místě. Pořád je totiž na co se koukat a obdivuju každý outfit, který tam vidím, protože tady se v kreativitě meze nekladou a pro FW neplatí žádná pravidla.

První den jsem omrkla přehlídku Miro Sabo, Daniela Peskova, LaFormela a Alter Era a všechny byly skvělé! Nejvíc se mi ale asi líbila Alter Era. Jejich střihy byly nápadité, materiály zajímavé a vzory originální.

Během odpoledne se mě asi pět lidí zeptalo, od jakého návrháře mám ten top. A já všem odpovídala, že je z Asosu asi za 30 Euro, nic spešl, a nikdo mi to nechtěl věřit:) Stačí jen hledat:))) Boty mám taky z Asosu, kalhoty z H&M a kabelku už ani nevím:)

Asi nemá ani smysl psát něco víc, mrkněte na fotky, ty mluví za vše:))))

Pa,
E.

Hey guys! 

So the biggest fashion event in Prague just started and I couldn’t be missing here. I’m really looking forward to every fashion week and this one was great, as always! 

I loooove watching other people’s outfits and I’m so happy that so many people who care about fashion meet at one place at one time. I admire all the people there because they’re sooo creative! And as said in the last post. there are no rules in fashion. 

The first day I checked out the fashion show by Miro Sabo, Daniela Peskova, LaFormela and Alter Era and all of them were absolutely stunning! If I had to choose one, it would be Alter Era. The designs were inventive, materials were interesting and patterns were original. 

During the afternoon about 5 different people asked me which designer made my top. And I had to answer everyone, that no one, that I bought it on Asos for about 30 Euro, so it wasn’t anything special, but no one even wanted to believe that:) Well, sometimes, if you search thoroughly, you find a great piece. The shoes are from Asos as well, pants are from H&M and I don’t even know where I got my handbag.

Well, I don’t think there are more words needed, so just take a look at the pictures:)) 

Love, 
E. 

 

Spread The Love!Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrShare on StumbleUponShare on Reddit

  9 comments for “MBPFW Day 1

 1. March 29, 2017 at 17:45

  Skvělé skvělé skvěle ♥

 2. Karol
  March 26, 2017 at 19:40

  to je bajecny!!! :)

 3. Andrea
  March 21, 2017 at 18:04

  páni! naprosto boží outfit, ten top taky musím sehnat. Kupovala jsi ho teď někdy? :)

 4. March 20, 2017 at 12:02

  Moc hezký outfit! Nejvíc teda bodují kalhoty a boty, ty jsou perfektní!

  http://www.czechblondyn.blogspot.cz

Leave a Reply

Or

Your email address will not be published.