Little Red Dress

Ahoooj!

Pojďme si dát od cestování chvíli pauzu a vrátit se zpátky do reality. Do té pražské reality. Sama uznávám, že módu poslední dobou strašně flákám, takže jsem se rozhodla, že se jí zase budu věnovat o něco víc, aby i ti, kteří navštěvují můj blog kvůli inspiraci na oblékání nepřišli zkrátka. 

Nedávno jsem se přistihla, že se můj nakupovací režim úplně změnil. Vlastně i režim focení mých outfitů. Nápadně je tahle změna svázaná s koncem Minuty Módy, kdy jsem se ve fashion prostředí pohybovala poměrně často a navíc mě Martin, můj kameraman, vždycky po skončení natáčení nafotil. Teď se zkrátka tak často do obchodů nedostanu a nemá mě kdo fotit.

Jarní počasí z hlediska módy miluju ze všeho nejvíc, protože se s ní dá nejvíc kouzlit, a to i přesto, že jsem obrovským zastáncem minimalismu. V létě totiž máte na sobě oblečení co nejméně a v zimě je zase taková zima, že často člověk rezignuje a oblíkne tu nejteplejší bundu co má a nosí jí celou zimu, protože – pojďme si to přiznat – většina módních řetězců ještě nepochopila význam slov kvalita a funkčnost.

A jaké počasí máte nejraději na oblékání vy? A co si myslíte o tomhle outfitu? Líbí nebo nelíbí? :)

E.

Hello everyone! 

Let’s take a break from traveling posts for a while and go back to reality. The Prague kind of a reality. I have to admit that I’ve been a bit lazy when it comes to fashion/outfit articles, so I decided to focus on it more again, so that even those who visit my blog for outfit inspiration have something to read. 

I recently found out that my shopping routine & outfits photoshoots changed completely. This change is conspicuously tied to the end of my fashion show. When we were still shooting this show, I was in this fashion field quite ofter, and moreover, Martin, my cameraman, always took a couple of pictures for my blog after shooting. Now I just don’t get to the shops so often and I don’t have any camera guy to help me. 

Anyways, I love the spring weather, because you can play with your outfits the most, even though I’m a huge supporter of minimalism. In summer you usually wear as little clothes as possible and in winter it’s so cold that you often give up and wear the warmest jacket you have and wear it all winter because – let’s face it – most fashion chains don’t understand the meaning of the words quality and functionality.

And what kind of weather do you like the most guys? And what do you think of this outfit? You like it? :))

E.

WEARING: 

Dress – Zoot
Shoes – Zara
Blazer – Massimo Dutti
Bag – Karl Lagerfeld
Glasses – Mango

      

Spread The Love!Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrShare on StumbleUponShare on Reddit

  5 comments for “Little Red Dress

 1. Viki
  June 18, 2019 at 17:00

  kočka ! :)

  WHEN PIGS FLY

 2. Camilo Gyllbäck
  June 2, 2019 at 11:43

  You look completely astonishing. Hope to one day take you to Nikkaluokta and go hiking in the mountains.

 3. Tracy Sheffield
  June 2, 2019 at 03:21

  This is one of my favorite fashion looks you have posted

Leave a Reply

Or

Your email address will not be published.