Lake Tahoe I California

Ahoooj!

Hlásím, že předposlední článek z Kalifornie je na světě!

Lake Tahoe je naprosto epické místo na severu Kalifornie, které stojí za vidění. A nejenom jednou. Měli byste sem zavítat pokaždé, když se ocitnete v Kalifornii, protože je to jedno z těch míst, kde je pořád co objevovat a které nikdy neomrzí. 

Oblast Tahoe je oblíbená i mezi američany, což o něčem svědčí :) V létě se tu dá koupat, vydat se na paddle boardu nebo kajaku, jezdit na kole a hikovat. V zimě se vodopády promění v ledopády a vrcholky kolem jezera ve sjezdovky, takže když lyžujete, můžete se kochat nádherně tyrkysovým jezerem.

Překvapivě i v dubnu tu ještě bylo dost sněhu, takže jsem jeden den věnovala lyžování i já. A nelitovala jsem! Další dva dny jsem jezdila kolem jezera a fotila všechna možná zákoutí. Bohužel jsem moc hiků nezvládla, ale až se sem vydám příště, tak je jasné, kam moje kroky povedou jako první.

Pokud se k Lake Tahoe někdy vydáte i vy, zarezervujte si minimálně tři čtyři dny a připravte peněženku na pořádnou útratu – není to tu vůbec levné.

E.

Hey travellers!

One of the last articles from California is finally out!

Lake Tahoe is an absolutely epic place in northern California that is worth seeing. And not just once. You should come here every time you find yourself in California, because it’s one of those places where there’s always something to discover and that never gets boring. 

The Tahoe area is also popular among Americans, which just proves how amazing this spot is :) In the summer, you can swim, paddleboard or kayak, ride a bike and hike. In the winter, the waterfalls turn into ice falls and the peaks around the lake turn into slopes, so while you’re skiing, you can enjoy the beautiful turquoise lake.

Surprisingly, there was still a lot of snow in April, so I spent one day skiing too. And I didn’t regret it! For the next two days, I was driving around the lake and taking pictures of all kinds of spots. Unfortunately, I wasn’t able to do a lot of hikes, but it’s obvious where my steps will lead first whenever I come back to Tahoe.

If you ever go to Lake Tahoe, book at least three or four days and prepare your wallet – this place is not cheap at all.

E.

Spread The Love!Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrShare on StumbleUponShare on Reddit

  1 comment for “Lake Tahoe I California

  1. Viki
    May 22, 2019 at 11:00

    to je krása :) mňa by zaujímalo, čo je tam vlastne také drahé :P

    WHEN PIGS FLY

Leave a Reply

Or

Your email address will not be published.