KVIFF Day 2

Elite Bloggers – Content Marketing

Ahooooj!

Hlásím se znovu z mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech, tentokrát z druhého dne!

Ráno nám naštěstí den začínal až v 1, takže jsme si mohli trochu pospat. I když.. Jak se to vezme:D Čtyři hodiny spánku nám nestačily, ale lepší než drátem do oka, hihi:) Dopoledne jsme si došli na snídani do Nespressa a už ve 2 nás čekal první film! A taky poslední, hihi:) Jmenoval se A Ciambra a byl super! Viděl ho ještě někdo?? :)

Odpoledne jsme měli program v Nespresso VIP Lounge, kde se nás ujali coffee baristi a ukázali nám spoustu skvělých drinků s kávou. Kávové mojito je už celkem známé, ale věděli jste třeba, že skvěle chutná kombinace tonicu, grepového sirupu, espressa a ledu? Mně by tahle kombinace nikdy nenapadla a dokonce bych si i řekla, že to nebude chutnat dobře, ale realita byla úplně jiná. Tenhle drink jsem si úplně zamilovala!

Musím říct, že od té doby, co piju místo capuccina espresso nebo lungo, dokážu si kávu vychutnat mnohem víc. A zrovna káva od Nespressa mi chutná strašně! <3 Je to taky jediná značka, která mě dokáže fakt probudit po ránu:)

Jo a co se mého outfitu týče, tak mám na sobě šaty z Boohoo.com (link TADY!) a botky z Asosu (link TADY!). Co na ně říkáte?:)

E.

Hey everyone! :)

Here’s one more report from the international film festival in Karlovy Vary!

Luckily, my program was gonna start at 1pm, so we could get a little bit of sleep. Well… We got four hours of sleep, but better than nothing, haha :) To start the day, we went to Nespresso for breakfast while waiting for the first movie, which was starting at 2pm! That was the only movie we saw on the festival haha! It was called A Ciambra and it was great! Has anyone seen it? :)

In the afternoon, we had a program at the Nespresso VIP Lounge, where coffee barists showed us lots of great coffee drinks. Coffee mojito is quite well known, but did you know that the combination of tonic, grape syrup, espresso and ice tastes delicious? I would have never thought of this combo, and I would even say that it would be disgusting, but the reality was completely different. I fell in love with this drink!

I have to say that since I have been drinking espresso or lungo instead of cappuccino, I enjoy coffee so much more! And I think Nespresso coffee is awesome. It’s actually the only brand that can really wake me up in the morning! :)

Yeah and as far as my outfit goes, so I’m wearing a dress from Boohoo.com (link HERE!) and sandals from Asos (link HERE!). How do you like it?:)

E.

WEARING: 

Dress – Boohoo
Shoes – Asos
Watch – Nicole Vienna
Bag – Pull & Bear

Spread The Love!Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrShare on StumbleUponShare on Reddit

  2 comments for “KVIFF Day 2

 1. Ola
  July 11, 2017 at 18:05

  lovely

 2. sam collin
  July 10, 2017 at 15:35

  Totally loving your red dress:) have a good day:)
  Regards.
  Walkindiscount.com

Leave a Reply

Or

Your email address will not be published.