Hamilton Island

GOPR1707

Ahoj!

Po odjezdu z Whitehaven Beach jsem si myslela, že už mě nemůže nic tak uchvátit, ale názor jsem změnila hned o pár hodin později na Hamilton Island. Tenhle byl narozdíl od Whitehaven rušný a plný lidí, restaurací, barů, bazénů a hotelů, takže to bylo zase něco jiného.

Na ostrově jezdí free shuttle busy, které zastavují u všech hotelů a bazénů, takže jsme na jeden naskočily a nechaly se dovézt k jednomu z nich.

U bazénu jsme strávily půl dne, daly jsme si ledové mojito a piňa-coladu přímo z kokosového ořechu v bazénovém baru a povalovaly jsme se kolem.

Naneštěstí se mi po odjezdu z Whitehaven rozbil můj foťák, takže mám fotky jen z GoPra, ale snad to na atmosféře neubere:)

Mějte se!
E.

Hey!

I thought that nothing can be as cool as Whitehaven Beach, but I changed my opinion a few hours later, when we arrived on Hamilton Island. This island is completely different from the Whitehaven, because it’s very busy, full of people, restaurants, bars, hotels and pools.

There is a free shuttle bus, that goes around the whole island and stops at every hotel or pool, so we got on one to one of the pools.

We spent the whole afternoon at the pool, had a ice-cold mojito & piňa-colada in fresh coconut in the pool bar and hung around the place.

Unfortunately when departing from Whitehaven, my camera broke, so I only have pictures from my GoPro, but I hope it caught the mood pretty well.
Love,
E.


IMG_9150IMG_9195
IMG_9135 GOPR1703 GOPR1630 GOPR1655IMG_9135IMG_9180IMG_9127

Spread The Love!Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrShare on StumbleUponShare on Reddit

  2 comments for “Hamilton Island

  1. February 28, 2016 at 09:32

    Wow, to je úplný raj na zemi. Prekrásne!

    http://lamodaeanarchia.blogspot.it/

  2. February 27, 2016 at 12:45

    To je nádhera!

Leave a Reply

Or

Your email address will not be published.