#fitfriday: What’s the best diet to follow?

unnamed-9-1200x600

Ahoj!

Jak už jsem minule naznačoval, dneska se zaměříme na to, jestli vede ultimátní cesta k zdravému tělu a co nejlepší postavě přes veganství, paleo, nízkosacharidovou dietu, sacharidové vlny nebo snad třeba střídání fází objemu a rýsování.

Chcete znát odpověď hned? To by přeci nebylo ono, když byste se nemuseli prokousat přes pár super zajímavých informací a trochu vytrpět, ne?:) Jak se to říká? Pro informace se musí trpět? No dobře, vtipná kaše dneska opět k snídani chyběla… Tak zpět k věci!

Už jste vyzkoušeli super moderní a zároveň ultra populární diety či návody na stravování (chcete-li), jako třeba Whole 30? Říkájí vám něco názvy DASH, MIND nebo třeba TLC? Ať už je vaší prioritou cokoliv, určitě jste se za svůj život s nějakou zaručeně fungující dietou už setkali, ať už jste ji sami zkoušeli, kamarádi vám vyprávěli, jak je úžasná nebo prostě na vás vyskočila někde v časopise či na internetu.

Věčnou otázkou zlstává, která dieta je vlastně ta nejlepší? Vždyť na tamhletu fungovala tahle a tenhle zas tvrdí tohle… A to je právě ono. Proč myslíte, že spousta lidí propaguje jednu nebo druhou dietu? Ano, už asi tušíte, že to prostě záleží, co vám jako člověku zrovna nejvíc sedne!!! To, že deset lidí před vámi mělo super výsledky na paleo stravě, neznamená, že vy na tom budete stejně! Můžete se ptát proč, důvodů však může být mnoho (od toho, na co jste od mala zvyklí, jaké máte potravinové intolerance, co vám chutná, jak pracuje vaše tělo jako celek, jak vám fungují všechny orgány jednotlivě, jaký máte somatotyp a tak dále…). Je prostě faktem, že NEEXISTUJE (ani ten závěr netrval tak dlouho, co?) jedna super hyper ultra ultimátní dieta, která by vám zaručeně pomohla s vašimi cíli, ať už jsou jakékoliv! Není to totiž tak jednoduché a možná to i většinu z vás trochu překvapí, vždyť každý přeci má tu jednu svou cestu, které věří a kterou všude prosazuje. Já tomu tak ale nemám a ani by neměla většinu pořádných trenérů/výživových poradců/doktorů/atd. Proto na vás ani napodesáté nemusí fungovat předepsaný online jídelníček někoho z “osvědčených” autorit. Jednak ta druhá osoba nezná vás a ani vaše tělo, což je k nastavení úspěšného a hlavně vyhovujícího stravovacího programu dost potřeba. Jasně, můžete zhubnout pár kilo, buď alespoň chvilkově dokud dokážete předepsaný plán následovat, nebo třeba i dlouhodobě, ale k vysněnému cíli vám přeci jen chybí stále kus. Proto se všichni pořád snažíme hledat něco nového, co už konečně opravdu zabere.

Občas stačí i to, že nemáte třeba dostatek času nebo peněz. Ne každý je schopný a ochotný investovat většinu nebo všechny své peníze do BIO potravin, které jsou chemií nedotknutelné a jsou prvotřídní kvality. Ne každý má čas a chuť si každý den připravovat jídlo do krabiček nebo vařit třikrát denně super chutné jídlo. To prostě nejsou výmluvy, to je fakt a co je špatně na tom, že člověk má jiné preference, ale zároveň chce žít (a stravovat se) co nejzdravěji?!

Pokud jste našli tu svojí, “spřízněnou” dietu, která na vás bez jakýchkoli výjimek funguje, tak to je super! Avšak to, že za určitých okolností,v danou chvíli ve vašem životě, na vás zafungovala zrovna tahle dieta, neznamená, že to tak musí být pro každého! Tvrdit takovou věc je poněkud narcismus…

Důkazem mohou být třeba různé domorodé kmeny a etnické skupiny, které mají často úplně odlišné stravovací návyky (jedni třeba přežívají převážně na jídle s vysokým obsahem tuku a spoustou masa, téměř bez zeleniny; druzí pak třeba vyžijí pouze ze zeleniny a sacharidů – hlavně škrobů) a přitom se ani o jedné skupině nedá říct, že by měla nějaké výraznější zdravotní problémy v podobě srdečních onemocnění, cukrovky, obezity atd. A je tomu proto, že lidské tělo se dokáže úžasně adaptovat na nejrůznější stravovací podmínky.

Ptáte se tedy, jak je možné, že není jedna správná cesta a může být správně více možností? Většina z těch diet, které opravdu fungují, mají totiž několik společných bodů.

 • Všechny se snaží o to, aby si lidé dávali pozor, co vlastně jedí a tím tak ovlivňovali hubnutí, rýsování a zdravější stravování. První radou tedy je, zkoumejte a starejte se o to, co jíte!
 • Dalším společným bodem je kvalita jídla. Všimněte si, že většinou nikde nenajdete doporučení, abyste jedli více chemicky upravených a průmyslově zpracovaných potravin. Zato se všude dozvíte, abyste jedli nezpracované (nebo alespoň minimálně) a nutričně bohatá jídla.
 • Správně sestavený stravovací plán eliminuje časté nedostatky ve stravování (například nedostatečný pitný režim, málo vitamínů a minerálů, bílkovin či esenciálních mastných kyselin).
 • Jak už jsem psal dříve, není nutné počítat přesný příjem kalorií za den. Mnohem důležitější je zaměření se na to, co jíme a jaká je kvalita našeho jídla. To samo o sobě dokáže regulovat chuť k jídlu a příjem množství potravin.
 • Ruku v ruce s kontrolou toho, co jíme, většinou přichází i menší či větší snaha o zařazení nějakých pohybových aktivit. Většinou je cvičení či sportování se všemi dietami rovnou provázáno. Pokud budete kombinovat cvičení nízké a vysoké intenzity, dokážete také rapidně zlepšit schopnost svého těla přeměnit jídlo (jakékoli..) na funkční tkáň místo toho, aby se vám ukládalo do tukových zásob.

Všechny tyto body vám možná právě teď pomohly alespoň trochu pochopit, proč různé stravovací filosofie, i když se zdají být naprosto odlišné, mohou všechny propagovat zdraví, tělesnou rekompozici a dlouhověkost. Právě proto úplně nezáleží, za který tým budete kopat.

Neexistuje univerzální dieta, která by fungovala pro všechny. Většina populárních diet má spoustu věcí společných. Stravování se podle návyků je mnohem lepší než snaha se stravovat podle jedné přísně dané strategie. Dávejte si pozor na lidi, kteří doporučují pouze jednu jedinou stravovací filosofii.

Důležitým bodem zde je to, že byste především měli respektovat volbu ostatních, protože každý může fungovat na úplně odlišném druhu stravy. Kterou cestu byste tedy měli následovat, ptáte se? No přeci tu, která je ta pravá právě pro vás!!! :)

Může to být paleo, veganství, vysoko (nebo nízko) sacharidová dieta, atd atd… ale hlavně, naslouchejte svému tělu a přizpůsobte stravování vašim cílům, vašemu způsobu života a tomu, co je pro vás důležité! A pokud si nevíte rady, ozvěte se:) Nebo vyhledejte někoho, komu bezmezně v tomto směru věříte. Nezapomeňte ale, že je potřeba vzít v úvahu nejrůznější proměnné, ať už je to rodina, úroveň stresu, pracovní situace, finanční situace, podnebí, dostupnost potravin, nedostatek času, fyzické indispozice a další…

Není to sice tak jednoduché jako “Jez víc masa!” nebo “Musíš se stravovat jako pračlověk!”, ale je to jediný racionální přístup.

Spokojeni?:) jaké téma dáme příště?

Pokud přeci jen nemáte dost, můžete se například zde podívat na hodnocení populárních diet a stravovacích programů z letošního ledna, tady se pobavit jednou z úžasných diet nebo si tady přečíst, co o některých z populárních diet říká jeden z předních českých odborníků na výživu!:)

Mějte se!

V.

Spread The Love!Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrShare on StumbleUponShare on Reddit

  4 comments for “#fitfriday: What’s the best diet to follow?

 1. April 24, 2016 at 01:05

  Přesně tak. Každý člověk je individuální a úplně jiný. Musí si hodně vyzkoušet a potom vypozorovat, co mu sedí nejvíc. Jinak to nezjístí. Krásný střed je jíst vše ve správných mírách a nemusíme se starat o nic! :-)

  Tyhle články jsou skvělé!

  my-innercare.blogspot.cz

 2. Markéta
  April 17, 2016 at 19:31

  Čím dál víc se mi líbí #fitfriday nebo #motivationmonday!! :) Výborné..

 3. April 17, 2016 at 12:33

  Jsem ráda, že se takovéto názory objevují stále častěji :) Palec nahoru!

 4. Viki C.
  April 16, 2016 at 10:35

  Super článok!! :)
  Victoria’s secrets

Leave a Reply

Or

Your email address will not be published.