#FitFriday: The Perfect Body

home-slider-1

Ahoj!

Tenhle pozdní páteční #fitfriday článek není ani tolik o radách a tipech, co a jak dělat ohledně jídla nebo cvičení, ale spíš takový menší zamyšlení nad dnešním světem, který je z velké části přímo postižený honbou za dokonalým vzhledem.

Snad nikdy dříve nebyl takový tlak okolí a tak trochu i představy spousty z nás, ať už si o sobě myslíme lepší nebo horší věci, na to, jak by člověk měl vypadat. U holek/slečen/žen například jak se správně nalíčit, jak se zbavit tuku na bocích. zadečku nebo třeba povislé kůže na rukou, jak získat pověstnou mezeru mezi stehny (nedělejte, že jste o ní kolikrát v noci vášnivě nesnily!), jak udělat, aby se prsa/rty/atd. zdály větší nebo plnější, jak na fotce na Instagram vyfotit svoji lepší/fotogeničtější stranu, jak správně špulit pusu a další životně důležité maličkosti. Na druhé straně pánská část na tom není (nejsme…) o moc líp! Jak udělat abych měl six-pack, potřebuji pořádný bicáky/tricáky/prsa, ale třeba i jak proměnit všechen tuk, co jsem v objemovce nabral na svaly nebo jak mám co nejefektivněji nabrat svaly a přitom nemít žádný tuk – jasně, vypadá to, že většina chlapů se zaměřuje hlavně na svaly, ale asi to tu takhle popisuji hlavně proto, že je to něco, s čím se nejvíc setkávám. Samozřejmě máme i spoustu dalších starostí, co se vzhledu týče! A samozřejmě je tu taky část lidí, která tyhle věci jednoduše neřeší, ať už vůbec nebo alespoň ne tolik – šťastní to lidé!

20140918-hp-feature-b

Možná se někomu bude zdát tenhle článek u nás trochu mimo. Řeknete si, jasně, vždyť Eliška má užasnou postavu, Vojta na tom asi taky nemůže být špatně, když dělá trenéra atd atd. Jenže ne vždycky člověk sám sdílí stejný názor s lidmi okolo. Vždyť to znáte! Taky byste všichni nevolili Babiše nebo Zemana, preferujete radši Tesco nebo Lidl, dáte si radši maso nebo maso zásadně nejíte, tak je to prostě se vším. Milion lidí, milion názorů. Proto pouštět se do hodnocení vzhledu ostatních je trochu ošemetné. To že člověk podle většiny lidí vypadá (nebo naopak nevypadá) v souladu s jejich ideály ještě neznamená, že on se tak vidí stejně. Konkrétně dám za příklad Elišku. Neznám nikoho, kdo by o Eliščině vzhledu tvrdil něco negativního. Jasně, možná se to ke mně jenom nedostane a spousta lidí si to myslí, ale to si úplně nemyslím:) Ale ať ji kdokoli (já nejsem výjimkou) pochválí nebo jí poví, že jí to sluší a že vypadá dobře/skvěle/úžasně, většinou se setká s nedůvěrou případně odpovědí ve stylu “Kéž by!”, “Ale prosím tě!” nebo něco podobného. Jasně, spousta lidí to říká jen tak. Já však Elišku znám už dostatečně dlouho a vidím, jak se chová v ostatních situacích. Vždycky si říkám, jak je možný, že ona si přijde tak hrozně ošklivá, neustále nespokojená se svojí postavou, vidí se dvakrát větší, než ve skutečnosti je, stydí se za to, jak vypadá… Kde se stala chyba?

A tady se zase asi dostáváme k tomu, co jsem psal na začátku. Jde o tlak a očekávání ostatních. Všude se propaguje “dokonalé tělo”, vyrýsované postavy, vyhublé holky/ženy, namakaní kluci/chlapi, tak jak se pak máme díky takovému tlaku cítit?

Jasně, taky jsem začínal cvičit s tím, že bych chtěl nějak vypadat. Postupně to ale u mě přešlo k tomu, že jsem se začal radši starat o to, jak se sám cítím a pokud u toho ještě třeba budu dobře vypadat, je to jenom bonus. A to je sakra velký rozdíl! Když se podívám na lidi, kteří chodí do fitka (ať už k nám, Elišce nebo do jakéhokoli jiného fitka), tak většinu žene převážně touha vypadat jinak. Ale o tom cvičení a zdravý životní styl není! Jasně, je to super, když se člověk při každém svléknutí a podívání do zrcadla může poplácat po zádech, pochválit se a říct si, že vypadá fakt dobře. To je určitě super a samozřejmě pro někoho, kdo má problémy s obezitou nebo naopak třeba anorexií, to může být velkým hnacím motorem. Ale zároveň bychom neměli ztrácet to, že tohle všechno by nám hlavně mělo pomoci cítit se líp. Cítit se dobře. Naučit se být spokojený s tím, jak vypadám, kolik mám kilo, hlavně pokud se cítím dobře. Váha a vzhled není relevantní. Pokud vás budou bolet ráda, ramena, kolena, cítíte se pořád nafouklí, jste neustále unaveni nebo máte špatnou obranyschopnost, tak asi není něco úplně v pořádku. A samo to většinou neodezní. Zaměřte se nejprve na to, ať se perfektně cítíte ve vlastním těle!

Já sám třeba teď mnohem víc naříkám nad tím, proč už se pořádně neprotahuji a nevěnuji mobilizačním cvičením déle, když teď cítím, jak mám – stejně jako většina chlapů – zkrácené hamstringy, jak mám kvůli hokeji a nedostatečným kompenzačním cvičením problémy s pohyblivostí ramen, slabý spodek břišních svalů, zkrácené flexory kyčlí, které způsobují, že mám normálně zadek vystrčený dozadu jako kačer a takhle bych mohl pokračovat ještě pár minut!

1*QhZ0IDaqknx9T9LqHQ5dMg

Největším problémem fitness průmyslu, když budu upřímný, tak je hlavně nevědomost! Překvapuje vás, co jste si zrovna přečetli?? Ale ano, je to tak! Nevědomost lidí, kteří nejsou úplně zasvěceni a myslí si, že každý může vypadat z fleku jako ty holky a kluci na obálkách fitness magazínů a instagramových účtech s nespočetně mnoho followery. Jasně, teoreticky to možné je. Ale rozhodně to není hned a zadarmo! Kolik z vás ví, jak moc rozšířené jsou ve fitness světě steroidy? Myslíte si, že to berou jenom ti největší kulturisté, kteří pak už na soutěžním pódiu nevypadají ani jako lidé? Steroidy nejsou jenom na budování svalů! Pomáhají také zvyšovat výkonnost, hubnout a mají spoustu dalších super účinků. A není to jenom v kulturistice, steroidy jsou přítomné ve spoustě sportovních odvětví a fitness modelingu! Víte, jak rozšířené a kolik takových látek existuje? Vědět to asi všechno, všichni bychom koukali a nepřestávali bychom žasnout! Možná lepší nevědět… Ach ta sladká nevědomost! Chápete ale, co jsem se tímhle vším snažil říct?:)

Hlavně jde o to, nesnažit se bezhlavě hnát za nějakým ideálem krásy. To by rozhodně nemělo být prioritou. Vždyť to může být i zdraví nebezpečné! Všichni často zapomínáme na to, že nikdo jiný za nás ten nás život žít nebude. A tak ať už mluvíme o vzhledu nebo o dalších aspektech života, měli bychom se soustředit převážně na sebe a na to, co nám dělá dobře a činí nás šťastnými. Vždyť by byla škoda, kdybychom všichni vypadali stejně a měli stejně krásně obličeje a stejně úžasně vypracovaná těla! Pak by se to dost pravděpodobně zase všechno otočilo naopak! Základem je cítit se dobře, být zdravý a fungovat na maximum tak, jak je pro vás osobně důležité! A taky rada na závěr, když vás někdo pochválí nebo vám zalichotí, neberte to hned jako něco podezřelého a přijměte to, pochvaly v dnešním světě na denním pořádku už nejsou, tak si jich važte a věřte, že to ten dotyčný myslí upřímně!:) A taky, nebojte se chválit víc! Ať už je to někdo hodně blízký nebo někdo, koho potkáváte jen zřídka, člověka upřímná pochvala (i třeba maličkosti) potěší a nikdy nevíte, komu můžete udělat den šťastnějším a krásnějším! A o tom to přeci také je, ne?

Naučte se mít rádi sami sebe a nezapomínejte být vděční!

V.

How-to-achieve-a-perfect-body-in-7-days

Spread The Love!Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrShare on StumbleUponShare on Reddit

  4 comments for “#FitFriday: The Perfect Body

 1. May 15, 2016 at 20:47

  Opět skvělé zamyšlení :)

 2. May 14, 2016 at 09:07

  Pekne napísaný článok, takéto úvahy ma baví čitať a úplne sa s nimi stotožňujem :) palec hore, Vojta ! :)

  http://andrea-de-blog.blogspot.sk/

 3. May 14, 2016 at 08:45

  Neuveritelne vystizny clanek, moc vam za nej dekuji, ted uz se jen naucit mit doopravdy rad sam sebe, haha :D

  http://www.shineoffashion.com

 4. May 14, 2016 at 07:58

  Krásný článek! Přesně takhle by to mělo být :)

Leave a Reply

Or

Your email address will not be published.