#FitFriday: Stretching

DSC-0002

 

Ahoj!

Dneska bych se s vámi chtěla podělit o další #FitFriday a tentokrát sepíšu něco málo o strečinku a jeho výhodách pro tělo. Tak jdeme na to:

 1. Protahování je neuvěřitelně důležitá věc a pokud člověk cvičí, rozhodně by jí neměl zanedbávat. Cvičením se totiž sval zkracuje a pokud je zkrácený až moc, začne v těle dělat neplechy. Sval se zkracuje nejen cvičením, ale i opakovaným pohybem, což může být i dlouhé sezení v kanceláři nebo v autě pořád dokola ve stejné pozici.
  Nejčastěji se to projevuje na zádech a vtip je v tom, že to neznamená, že máte zkrácená záda, ale může to být i od zkrácených hamstringů nebo kyčlí.
  Mezi často nejvíce zkrácené svaly patří svaly flexorů kyčle, hamstringy, vzpřimovače páteře a trapéz, takže pokud vás záda bolí, zkuste nejdříve nějakou dobu protahovat tyto svaly a až potom hledejte doktory:)
 2. Zároveň protažení pomáhá flexibilitě, se kterou potom cvičíte. Pokud flexibilní nejste, většinu cviků děláte jen napůl, protože vám to dál prostě zkrácený sval nedovolí. Naopak přílišná flexibilita, čili hypermobilita, ale také není to pravé ořechové, protože jsou v tomto případě příliš uvolněné i klouby a vazy.
 3. Protahování dokáže pomoct i v případě, že to přeženete s tréninkem a nebaví vás pocit namožených nohou tak, že nemůžete chodit. V tomhle případě pomáhá i třeba protahování v sauně, protože díky teplu je sval se schopen více natáhnout.

A co vy? Protahujete se? Trápí vás bolest zad? :)

E.

Hello!

Today I would like to share another #FitFriday and this time I’ll write a little bit about stretching and its benefits for the body. Ok let’s start then!

 1. Stretching is an incredibly important thing for the body, and if you exercise, you certainly should not skip stretching. Muscles are during an exercise shortened and if it’s shortened too much, it gets tight and starts to hurt somewhere. Muscles get tight not only by exercising, but also by some repetitive movements, such as sitting in the office or in the car again and again in the same position.
  In most cases, it has an impact on your back muscles and the point is, that it doesn’t always have to mean that your back is too tight, but the problem can also be tight hamstrings or pelvis muscles. 
  The most frequently tight muscles include the hip flexors, hamstrings, the erectors of the spine and trapezes, so if your back hurts, first try some stretching of those muscles and then go to see a doctor :)
 2. At the same time stretching helps the body to be more flexible. If you are not flexible at all, you are doing most of the exercises not properly, because you those tight muscles wouldn’t allow you to. On the other hand, excessive flexibility or so called hypermobility, is not good either, because the joints and ligaments are too loose.
 3. Stretching can also help if you have a feeling, that your muscles will be strained the next day after a workout. In this case I really recommend stretching in a sauna, because due to the heat, the muscle can stretch a bit more. 

And what about you guys? Do you stretch? Do you suffer from back pain? 

E.

DSC-0005DSC-0006

Spread The Love!Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrShare on StumbleUponShare on Reddit

Post navigation

  3 comments for “#FitFriday: Stretching

 1. Verča
  October 16, 2016 at 19:31

  Ahoj Eli, mě teda bolest zad trápí už poměrně dlouho.. jen teda asi pořádně nevím, jak se protahovat… Máš nějaký tipy (videa) nebo stačí takový to známý tělocvikový protahování? Díky moc za radu :))

  • October 17, 2016 at 08:37

   Zkusím něco natočit!:) Ale pro začátek stačí, když si na googlu najdeš protahování na ty partie, o kterých jsem psala:) zkus hledat spíš v angličtině, v čj toho bude asi málo:)))

 2. Verča
  October 16, 2016 at 19:28

  Ahoj, mě trápí bolesti zad už poměrně dlouho.. Jen teda asi pořádně nevím, jak se protahovat.. Máš nějaký doporučený cviky, nebo stačí takový to známý protahování ze školního tělocviku? Díky :))

Leave a Reply

Or

Your email address will not be published.