#fitfriday: How to detox

Detox-Diets-For-Weight-Loss.

Ahoj!

Oficiálně už je tu zase jaro a snad už se i teploty trochu umoudří a zůstanou na nějakém příjemnějším čísle . Klasicky s příchodem jara (a vlastně i Nového roku, podzimu atd.) se začínají objevovat veškeré, pro někoho téměř nezbytné, jarní očisty a různé detoxikační a čistící kůry. Určitě jste všichni z vás už někdy (minimálně na FB nebo Instagramu) viděli různobarevné sklenice slibující nastartování organismu po náročné zimě. Někdo z vás už má dokonce nějaké odzkoušené a určitě si nepřiznává, že by nezapůsobily a obrovsky neprospěly. A proto je také provádíte po celý rok:)

Ale k věci. Na naší tréninkovou FB stránku jsem sdílel odkaz na velmi podrobný článek z jednoho z nejlepších online zdrojů, co se oblasti výživy týče a napadlo mě, že by možná stálo za to, se k tomu trochu vyjádřit i tady. Zkusíme to ale trochu stručněji:)

Co je vlastně detox a jak vám prospívá?
Většina detoxikačních programů vám “zaručuje”, že během dané detoxikační kůry, která je postavena na speciálních potravinách, zázračných šťávách a džusech, detox čajích a/nebo dokonce výplaších, se vaše tělo zbaví všech toxinů a očistí se od všech špatných bakterií. V současné době však nejde posuzovat stravu pouze podle toho, jestli je to toxické nebo ne. To bychom nemohli jíst skoro nic, protože téměř všechno obsahuje určitý level toxických chemikálií. Například příjmem nadměrného množství vitaminu A u vás může dojít k bolestem hlavy, ospalost nebo dokonce anorexii, to samé platí pro vitamin B, fytochemikálie, lektiny, cukr, alkohol a další.

Jak tělo funguje?
Možná si řeknete, že by se teda nějaký ten detox přeci jen udělat měl. Věc se má tak, že tělo se v podstatě dokáže detoxikovat samo díky poměrně složitému detoxikačnímu systému, který je prováděn trávícím ústrojím, ledvinami, kůží, plícemi, játry, lymfatickým systémem a dýchací soustavou. Tento systém rozkládá chemikálie tak, že tělo je následně možné je vyloučit dýcháním, potem nebo pomocí trávícího ústrojí. Plusem samozřejmě je, pokud vám vše výše zmíněné funguje tak, jak má.

Je pravdou, že tělo má tendenci v dnešní době poskytovat útočiště pro mnohem více toxinů, což je však způsobeno zneužíváním léků, nedostatku spánku a fyzické aktivity, nadměrné spotřeby alkoholu kouření, smogu, nadměrnému využívání suplementů a především také konzumaci špatných jídel, které tělo tak úplně jako jídlo nebere. Asi chápete, kam tím mířím.

“Detoxujete” kvůli hubnutí?
Pokud nejdete do detoxu kvůli tomu, že chcete tělo pročistit, ale slyšeli jste, že to pomáhá v hubnutí, nenechte se zmást! Ano, pravděpodobně zhubnete relativně velkou (záleží samozřejmě na délce programu) porci kilogramů, ale především proto, že tělo je najednou prázdné, což se promítne v menším zadržování vody, úbytku glykogenových zásob a nezatěžovaným střevům.

Ano, tuk vám neubude téměř žádný a váha se během několika hodin/dní po skončení vrátí zpět tam, kde byla. Jsou udržitelnější a zdravější způsoby, jak zhubnout.

Jaký je závěr?
Ať to moc neprodlužujeme, detoxy jako takové mají několik nevýhod, které rozhodně mohou převažovat nad jejich potenciálními výhodami.

 • Jsou náročné a nákladné,
 • příjem energie z detoxů je extrémně nízký (a obsahuje málo bílkovin, aminokyselin, vlákniny a probiotik),
 • nadměrná spotřeba ovoce a zeleniny může vést k většímu výskytu oxalátů, nitrátů atd., čímž vlastně tělo mnohem více zatěžujeme a detox se paradoxně stává pro tělo toxickým,
 • vysoký obsah nitrátů (např. v celeru a řepě) může způsobit rozšiřování cév, což může vyústit třeba v nesnesitelné bolesti hlavy,
 • velké výkyvy cukru v krvi (z nadměrné konzumace ovoce) a elektrolytů v těle
 • zažívací ústrojí potřebuje k správné funkčnosti pevná jídla,
 • nízký obsah potřebných zdravých tuků a další.

Ať tedy míříte za shazováním přebytečných kil nebo snahou o očistu celého těla, tohle není úplně ta správná cesta, kterou se vydat. Ano, některé detoxikační programy mohou občas pomoci, je však potřeba si předem zjistit, jak fungují a co za jídla/”jídla” obsahují. Základem je vždy zdravá strava, nespoléhat jenom (nebo převážně) na doplňky, a trocha selského rozumu. Samozřejmě to neznamená, že si nemůžete dát v Ugově salaterii jeden ze svých oblíbených nápojů, hlavně z toho nedělejte tradici, kterou budete dodržovat třikrát denně a nahrazovat tak normální, pevnou stravu.

Pokud vás toto téma zajímá a máte ještě nějaké dotazy nebo se chcete podělit o zkušenosti, neváhejte psát do komentářů. Doufám, že se vám první #fitfriday líbil a příští pátek se zaměříme na to, jak je to s počítáním kalorií!

V.

Hey everyone!

Officialy, it’s spring again and hopefully the weather will stay nice for good. Typically, with the arrival of spring (and also New Year, autumn etc.) comes a lot of (for someone almost essential) spring cleaning and you can seea variety of cleansing programs everywhere. I’m sure all of you have (at least on Instagram or FB) seen colorful glasses full of vegetables and fruits, promising revival of your organism after a demanding winter. Some of you have already even tested some of these cleanses and you certainly got great results. Therefore you surely detox often throughout the year:)

But to get to the point… On our trainings’ FB page, I recently shared a link to a detailed article (posted on one of the best online nutrititon sources’ website) and I thought it might be worth it to dig little deeper here as well. This time I will try to be more brief:)

What is detox and how you can benefit from it?
Most detox programs will “guarantee” that during the detoxification pogram, which is based on special foods, miracle juices and juice detox teas and/or even washes, your body gets rid of toxins and cleanse itselves from all the bad bacteria. Nowadays, however, you can not really divide foods into toxic or nontoxic. That would mean we couldn’t eat pretty much anything, because almost every food has a certain level of toxic chemicals. For example, excessive intake of vitamin A may cause headaches, drowsiness or even anorexia, the same goes for B vitamins, phytochemicals, lectins, sugar, alcohol and others.

How the body works?
You might think it would be therefore useful to detox after all. The thing is that the body is essentially able to detoxify itself due to relatively complex detoxification system which covered by digestive tract, kidneys, skin, lungs, liver, lymphatic and respiratory system. This system breaks down chemicals for the body to be able to get rid of them through breathing, sweating, or through the digestive tract. Plus, of course, it is helpful if your organs work as they should.

It is true that currently the body has a tendency to provide shelter for more toxins, which is caused by medications abuse, lack of sleep and physical activity, excessive consumption of alcohol, smoking, smog breathing, excessive use of supplements and especially the consumption of bad food, which isn’t really a food to the body. Perhaps you see where this is going.

Do you detox to lose weight?
If you’re not going to detox because you want to cleanse the body, but have heard that it helps with weight loss, do not be fooled! Yes, you probably will lose weight, and relatively large (of course it depends on the length of the program) amount of weight, but mainly because the body is suddenly empty, which reflects in less water retention, loss of stored glycogen and idling bowels.

Yes, you will not get rid of almost any fat and your weight will be about the same just a couple of hours/days after you finished the cleanse. There are better and healthier ways to lose weight.

What’s the conclusion?
Let’s not prolongmake this any longer – detox programs, as such, have several disadvantages that can very much outweight the possible advantages.

 • They are incovnenient and expensive,
 • energy intake from detox programs is extremely low (and contains little protein, amino acids, fiber and probiotics)
 • Excessive consumption of fruits and vegetables can lead to higher presence of oxalates, nitrates, etc., which actually puts the body under much more stress and detoxing becomes toxic to the body,
 • high nitrate content (eg. in celery and beets) may cause dilation of blood vessels, which may result in unbearable headaches
 • large swings of blood sugar (excessive consumption of fruit) and electrolytes in the body
 • digestive system needs solid foods for proper functioning,
 • low on essential healthy fats and others.

Therefore, whether your goal is to shed excess pounds or attempt to purify the whole body, this is not quite the right way to go. Yes, some detox programs can occasionally help, but you need to know in advance how they work and what kind of food/”foods” they are based on. Start with a healthy diet, rather than relying only (or mostly) on supplments, and a little bit of common sense. Of course this does not mean that you can not chug some of your favorite drinks at Jamba Juice, just don’t make it a tradition which you will follow three times a day and replace normal solid food with it.

If you liked the topic, have some questions, or just want to share your experience, do not hesitate to write in the comments section. I hope you liked the first #fitfriday and next Friday I will focus on the true about counting calories!

V.

dietox-detox-dieta

Spread The Love!Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrShare on StumbleUponShare on Reddit

  8 comments for “#fitfriday: How to detox

 1. Karoliina
  April 20, 2016 at 20:30

  Diky moc za clanky tohoto tipu ! :))

 2. Veronika
  March 31, 2016 at 20:16

  Konečně mi někdo vysvětlil, jak to s těmi detoxy je :)) Snad první bloger, který to úplně nepodporuje! Mě by zajímalo, jco dáváte ráno do koktejlů? (nějaký recept:D)? Díky

  • Vojtěch Roušar
   March 31, 2016 at 20:42

   Tak to jsem rad, ze to snad trochu pomohlo!:)) receptu mame spoustu, ale vetsinou se drzime toho, co je po ruce:D zitra udelam nejaky clanek s par variantami, at to inspirue treba i ostatni, pokud ti nevadi, ze neodepisu primo konkretne sem:) pokud jo, tak to hned napravim!:)

   • Veronika
    April 2, 2016 at 17:59

    Nene, přesně článek s nějakou inspirací by byl super :) třeba jaký dáváte základ, nebo nějakou netipickou ingredienci :)

 3. Nikola
  March 28, 2016 at 07:44

  Ahoj Vojto,
  díky za hezký článek :-). Měla bych k tomu dotaz. Pravidelně nahrazuji některé denní jídlo smoothie, především proto, že mi to moc chutná a občas je fajn si snídani vypít po cestě :-). Zajímá mě tedy, jestli je to špatně? Pokud bych například na večeři snědla talíř zeleniny, ale takhle ho rozmixuji a doplním vodou nebo na snídani si ovoce s bílým jogurtem místo do misky dám do mixéru, je v tom nějaký rozdíl? Vnímá to tělo jinak? Jinak po celý den jím úplně normálně, ale většinou tomu jednomu smoothie denně se zkrátka nevyhnu. Předem děkuji za odpověď :-).

  • Vojtěch Roušar
   March 28, 2016 at 18:13

   Ahoj Nikolo, dekuju za reakci, aspon nekoho to snad trochu zaujalo!:)
   Tekute jidlo telo rozhodne vnima hodne rozdilne od pevne stravy, coz ale uplne neznamena, ze je to tak spatne. Jsou chvile, kdy telo i tekutou stravu (kterou stravi pohodlneji, protoze uz je nejakym zpusobem rozmixovana) prijme lepe nez pevnou. Samozrejme prvnim bodem je, ze kazdemu vyhovuje neco jineho. Druhym je to, ze i treba my s Eli uz skoro nikdy nesnidame pevnou snidani, ale uz vyhradne jedeme jenom ruzne domaci koktejly!! (Az tedy na prilezotostna vajicka, palacinky a tak:)) Koktejl tedy rozhodne neni spatna volba, k snidani spis naopak, jelikoz telo je po rano trochu “mimo” a pevna strava, ve ktere treba jeste pravuzhi spousta sacharidu, ho muze poradne zatizit na velkou cast dne. Je tady vsak potreba si dat pozor na skladbu koktejlu. My treba vzdycky zaciname zdrojem bilkovin, zdravych tuku, vitaminu a antioxidantu a pripadne take nejakych sacharidu, to pak uz zalezi, co nas zrovna ceka a v kolik snidame:) nevim, jak moc chces slyset, ze zelenina k veceri je hrozne malo stravy, ale k te snidani tvuj priklad urcite jde:) jeste pridat nejake orisky/chia nebo lnene seminko/kokosovy olej a bylo by z toho plnohodnotne jidlo a dobry zaklad do zbytku dne! Zaverem teda, rozdil urcite v pevnosri potravy je – tekuta strava se vstreba rychleji, ale zase telo potrebuje travit, takze to s ni neprehanet:)
   Snad jsem tak nejak odpovedel, ze ti to trochu pomohlo a dava to smysl! Kdyby ne, rad to upresnim. Mej se krasne!

   • Nikola
    March 28, 2016 at 19:35

    Určitě mi to moc pomohlo, super. Teď už v tom mám jasněji a s večeřemi se tedy polepším :-D. Ještě jednou díky a mějte se oba hezky, moc vám fandím :-)

 4. Tereza
  March 27, 2016 at 12:20

  Skvělý článek ! Těším se na další takové :)

Leave a Reply

Or

Your email address will not be published.