Dress, for Which I Spent My Last Money

Ahoooooj!

Mám jeden takový zvyk. Vždycky když jedu někam do zahraničí, koupím si suvenýr, který mi bude danou destinaci ještě dlouho připomínat. Nic zvláštního, že? Ale abych pravdu řekla, nějaké matrijošky nebo podobné blbosti mě moc netankují, takže vždycky poslední den vlezu do nějakého obchodu a prostě si koupím něco na sebe. Tentorkát jsem si z Budapešti nepřivezla jenom jeden suvenýr, ale rovnou dva. Dvoje šaty z Cosu, za které jsem utratila svoje poslední peníze (hihi). Doslova. Na účtě mi zůstalo 89 korun. Moc často se nestává, že bych si kupovala předražené značkové kousky, ale tyhle jsem tam prostě nemohla nechat.

Vím, že je Cos má určitě i v Praze, ale kdybych si je koupila v Praze, tak pro mě nemají takový význam.

A možná vás zajímají i ty druhé šaty, které jsem s hysterickým záchvatem objevila na ramínku v sekci “last pieces” a dokonce v mojí velikosti. Ty můžete najít na mém Instagramu, protože jsem si je oblékla hned po tom, co jsem si je koupila a hrdě je v Budapešti nosila po zbytek odpoledne. Jsou to ty zelené košilové.

A co vy? Vozíte si taky nějaký suvenýr z cest? :)))

Krásný prosluněný den!
E.

Hey everyone!

I have one habit. Whenever I go abroad, I get a souvenir that would remind me of the destination for a long time. Nothing special, huh? But to tell the truth, some keychains are not my kind of a thing, so the last day in that destination I just go to a clothing store (local’s better) and just buy something to wear. I did not bring just one souvenir from Budapest, but two. Two dresses from Cos, for which I spent my last money (hihi). Literally. My account was totally empty. I don’t usually do that, I mean spending lots of money on expensive clothes, but I just could not leave them there.

I know that these dresses can be definitely found in their Prague store, but if I bought them in Prague, they wouldn’t have such a meaning for me.

And maybe you are interested in the other dress I discovered in the “last pieces” section and even in my size. You can find them on my Instagram because I put them on right after I bought them and proudly wore them for the rest of the afternoon. It’s the green shirt dress. 

And what you guys? Do you also buy a souvenir from your trips? :)))

Have a beautiful sunny day!
E.

WEARING: 

Dress – Cos
Shoes – Reserved
Handbag – FEZ (via Zoot.cz)
Scarf – my mom’s
Watch – Nicole Vienna

   

Spread The Love!Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrShare on StumbleUponShare on Reddit

  5 comments for “Dress, for Which I Spent My Last Money

 1. Zuzi
  July 16, 2018 at 21:12

  Ano I u me je suvenyr v podobe hezkeho kousku na sebe. Tesim se Co objevim v srpnu v Irsku!

  • July 16, 2018 at 23:49

   Tak to jsem ráda, že to má někdo stejně!:)))) Držím palce při lovu v Irsku! <3

 2. Viki
  May 14, 2018 at 08:00

  ja by som v nich vypadala ako v pytli ale ty v nich vypadáš skvele :)

  My Supercalifragilisticexpialidocious Diary | Live Better, Love Harder & Cure Hangovers

 3. Ian
  May 12, 2018 at 16:12

  That is a good idea to make a habit of. I buy native traditional hats so I have quite a collection of USA, Auz, Scandinavian etc hats. Things you normally can not easily buy here a f the same quality.

 4. Veronika
  May 10, 2018 at 11:39

  Ty šaty jsou skvělý! Rozhodně za ty poslední peníze stály.

Leave a Reply

Or

Your email address will not be published.