Drábské Světničky

Ahoooj!

Tak abych necourala jen pořád mimo ČR, tak jsem se vydala i do jedné z českých krás! Minulý týden jsem s Corny vyrazila do Drábských Světniček v rámci kampaně #epicsunrise, ve které – jak už jak název vypovídá – jde o východ slunce.

Ten den jsem vstávala ve 3:15, abych ve 4:00 stála na domluveném místě připravená na další dobrodružství. Kolem 5:00 jsme spolu s Pavlem Daňkem stáli na parkoviště pod Drábskými Světničkami a začínali se šplhat nahoru do skal. Na vrchol jsme se dostali kolem půl šesté ráno a sledovali výcházející sluníčko:) Co myslíte, povedl se východ?:)))

E.

Hey everyone!

So, because I always travel somewhere outside of my country, I managed to do a little trip within my beautiful Czech Republic. Last week, as a part of cooperation with Corny, we set off to Drábské Světničky to shoot some pictures for the #epicsunrise campaign, which – as the name suggests – challenges people to explore places at sunrise.

That day I got up at 3.15am, was ready to hit the road at 4.00am and around 5.00am we were already at the parking lot, where the trail began. We climbed for about half an hour to get to the viewpoint. By 5.30am we got there and watched the sun rise :) What do you guys think? Was it worth it? :))))

E.


Spread The Love!Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrShare on StumbleUponShare on Reddit

Post navigation

  3 comments for “Drábské Světničky

 1. Teta
  October 3, 2017 at 18:18

  Jsem zvědavá, kdy s námi půjdeš na Drápky lézt a nejen “šmajdat” na východ slunce …… :-)

 2. Teta
  October 3, 2017 at 18:16

  Jsem zvědavá, kdy s námi půjdeš lézt a nejenom “šmajdat” na východ slunce …… :-)

 3. September 21, 2017 at 20:21

  Ta první fotka ♥ ♥ ♥

Leave a Reply

Or

Your email address will not be published.