Death Valley

death_valley_road

Ahoooooj!

Dnešním dnem vás konečně přestanu otravovat článkama z USA, protože tohle je ten poslední!

Jak jsem psala v tom minulém, do národního parku Death Valley jsem vyrazila na poslední den před odletem a jenom na pár hodin. Jo, zajižďka 3 hodiny tam a 3 zpátky jenom kvůli nějaký poušti. Šílený, já vim, ale kdo mě zná, už ho to vůbec pravděpodobně nepřekvapuje.

Přespala jsem v megadivnym motelu v Bakersfield a vstala brzo ráno, abych byla na desátou v NP. No místo 3 hodin mi to z Bakesfieldu trvalo 4, protože jsem neustále někde zastavovala a fotila.

Hey guys!

Today’s day when I finally stop you bothering you by articles from the US because this is the last one!

As I wrote in the past, I went to Death Valley National Park for the last day before departure and only for a few hours. Yeah, I had to drive 3 hours there and 3 back just because of some desert, haha! Crazy, I know, but those who knows me are no longer surprised, right?

I slept in a super-weird motel in Bakersfield and got up early in the morning to be in the NP by ten. Instead of 3 hours, it took me four, because I was stopping and taking pictures of everything, haha!

deat_valley_national_park deat_valley_national_park deat_valley_national_park deat_valley_national_park deat_valley_national_park

Při vjezdu jsem zaplatila $25 za vstup a vyrazila jako první na Mesquite Flat Dunes.

V létě se v Death Valley absolutně nedá být kvůli nesnesitelnýmu vedru, ale teď na konci listopadu tu bylo příjemných 25 stupňů. Pamatuju si, že před třema rokama, když jsem byla na Mesquite Dunes, ušla jsem asi 300 metrů a začala se mi motat hlava z vedra. Tehdy mohlo na sluníčku být třeba 60 stupňů.

At the entrance, I paid $25 fee and started out first at the Mesquite Flat Dunes.

In summer, Death Valley can be absolutely unbearable due to the heat, but now at the end of November the temperature dropped to pleasant 25 degrees. I remember three years ago when I was at Mesquite Dunes, I walked about 300 meters and started to feel dizzy and sick from the heat. Back then it might have been about 60 degrees.

mesquite_flat_sand_dunes
mesquite_flat_sand_dunes mesquite_flat_sand_dunes
mesquite_flat_sand_dunes

Když jsem se dostatečně vyblbla, vrátila jsem se zpátky k autu, vysypala písek z bot (který jsem jím dokonala zničila) a vyrazila dál.

Vzala jsem to přes celý park až k Badwater Basin, což je místo, které leží asi 80 metrů pod hladinou moře, ale žádné moře tam není. Celou plochu tvoří zvláštní solné útvary na zemi (je to opravdu sůl, ochutnávala jsem jí). Na začátku jsou obrazce dost rozšlapané, ale když popojdete třeba o kilometr, uvidíte něco úplně jiného, fakt to za tu procházku stojí.

When I got enough of acting like a retard on the dunes, I went back to the car, poured the sand from my shoes (which I destroyed perfectly) and got going again. 

I drove across the whole park all the way to Badwater Basin, which is about 80 meters below sea level, however there is no sea. The whole area is covered by specific salt formations (it’s really salt, I tasted it, haha!). In the beginning, the shapes are pretty destroyed by people walking around, but if you go for about a kilometer, you will see something completely different, which is definitely worth the walk. 

badwater_basin badwater_basin badwater_basin badwater_basin badwater_basin

Potom jsem se přesunula na další záchytný bod, a to byl Artist’s Palette, kde najdete doslova barevné hory. Je neuvěřitelný, co příroda dokáže. Tuhle vyhlídku si můžete vychutnat asi 300 metrů od parkoviště.

Then I moved to the next spot, which was called Artist’s Palette and where you’ll find literally colorful mountains. It’s incredible what nature can do. You can enjoy this outlook about 300 meters from the parking lot. 

artists_palette


artists_palette devils_golf_course

A jako poslední jsem si střihla procházku na Golden Canyon, který jsem nikdy předtím neviděla (asi mi název nepřišel tak atraktivní:D). Ale musím říct, že tohle místo se mi kupodivu líbilo ze všeho nejvíc. Bylo už pozdě odpoledne, takže lidí výrazně ubylo. Ukazatel říkal, že trail je dlouhý asi 5 km. Už jsem byla strašlivě unavená a vůbec se mi tam nechtělo, ale řekla jsem si, že se sem už pravděpodobně nikdy nepodívám, tak jsem jen s foťákem kolem krku vyrazila. A udělala jsem dobře.

Cesta mezi samotnými skalami tak zajímavá nebyla, ale jakmile jsem se dostala ven, nechápala jsem, co vidím. Obklopily mě strašně zvláštní bílé hory a v nich zasazená jejich rudá varianta. Byla jsem tu ÚPLNĚ sama. Nakonec jsem se vyškrábala na jednu z těchhle divných hor a sedla si a rozjímala o životě.

And last, I did a walk in the Golden Canyon, which I never saw before (its name wasn’t attractive enough the last time I guess, hahahaha). But I have to say that this place has surprised me the most. It was already late afternoon, so the amount of people dropped a lot. The sign said the trail was about 5 km long. I was terribly tired and I didn’t want to go there, but I thought I was probably never gonna see this again, so I just started walking just with a camera around my neck. And it was a good decision. 

The path between the rocks was not so interesting, but once I got out of it, I couldn’t believe my eyes.  I was surrounded by strange white mountains and their red variation in the middle. I was THE ONLY ONE here. Finally, I scrambled to one of these weird mountains, sat down on the top of it and thought about life, haha!:) 

golden_canyongolden_canyon golden_canyon golden_canyon red_cathedral golden_canyon golden_canyon golden_canyon

Pak slunce zapadlo za hory a já musela vyrazit, protože jsem chtěla co nejvíc cesty zvládnout za světla. Vrátila jsem se k autu a vyazila pryč z parku. Míjela jsem Mesquite Dunes, kde bylo zaparkovaných snad sto aut. Ťukala jsem si na čelo a divila se strašně, co tam všichni dělaj. JENŽE! Když jsem z něj vyjela, začala se obloha zbarvovat do oranžova a já pochopila, co tam všichni dělali. Čekali na západ slunce. V tu chvíli mě zamrzelo, že jsem tam nezůstala taky, protože jsem zažila TEN NEJKRÁSNĚJŠÍ ZÁPAD SLUNCE V ŽIVOTĚ. Přísahám bohu, že jsem nikdy krásnější neviděla! No posuďte sami! :)))

E.

Then the sun started to set down behind the mountains and I had to go back to the car because I wanted to make the most of the way in the light. I was passing Mesquite Dunes, where there was like a hundred cars parked. I was wondering what they were all doing there. BUT! When I left the park borders, the sky began to turn orange and I suddenly understood what those people were all doing. They were waiting for the sunset. At that moment I was mad at myself, that I didn’t stay too, because I experienced the BEST SUNSET I’VE EVER SEEN IN MY LIFE. I swear to God that I have never seen more beautiful colors! Well, I’ll let you guys be the judge of that! <3 

E.

death_valley_sunset death_valley_sunset death_valley_sunset death_valley_sunset death_valley_sunset

Spread The Love!Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrShare on StumbleUponShare on Reddit

  1 comment for “Death Valley

  1. Anonymous
    December 16, 2017 at 19:39

    Wow, ten zapad slunce je nadherny. Diky za zprostredkovani.

Leave a Reply

Or

Your email address will not be published.