Death Valley I California

Ahoooj!

Po třetí v Death Valley a stále v úžasu. Tentokrát jsem to ale nevychytala časově. Původní plán bylo dojet do Death Valley na západ slunce, přespat někde v parku, vstát na východ slunce a pak odcestovat dál na sever směr Tahoe. 

Bohužel jsem západ slunce stihla na úplném kraji národního parku a do nitra se dostala skoro až za tmy. Jela jsem rovnou na svoje tajné místo. Je to podle mě nejhezčí část Death Valley a najdete ho po cestě do Badwater Basin. Jmenuje se Golden Canyon. Moc lidí tu nepotkáte, protože všichni míří na Zabriskie Point, a možná proto je tak kouzelné. Od parkoviště jsou nejkrásnější výhledy asi 30 minut pěšky a západ slunce je tam absolutně k nezaplacení.

Každopádně pokud by vás zajímalo víc míst v Death Valley NP, tak mrkněte na můj předchozí článek z listopadu.

E.

Hey travellers!

Third time to Death Valley and still in awe. This time, however, I didn’t really do well with the timing. The original plan was to get to Death Valley for the sunset, sleep somewhere in the park, get up for the sunrise and then travel further north towards Tahoe.

Unfortunately, I managed to catch the sunset at the very edge of the national park and got to the center of it when it was almost dark. I went straight to my secret place. I think it’s the nicest part of Death Valley and you can find it along the way to Badwater Basin. Its name is Golden Canyon. You won’t run into too many people because they’re all heading for Zabriskie Point, and maybe that’s why it’s so magical. From the parking lot, the most beautiful views are about 30 minutes of walking and the sunset is absolutely priceless there.

Anyways, if you are interested in more places in Death Valley NP, check out my article from November.

E.

 

 

 

Spread The Love!Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrShare on StumbleUponShare on Reddit

Leave a Reply

Or

Your email address will not be published.