Starobylá Břidlicová Vesnička Corippo I Switzerland

corippo

Ahooooj!

V minulém článku jsem psala o koupačce v Lavertezzo a jenom okrajově jsem zmínila i městečko Corippo. Nakonec jsem se ale rozhodla, že si zaslouží krátký článek sám pro sebe!

V Corippo žije dohromady 12 obyvatel a zajímavé je proto, že je celé z břidlice, takže překrásné na pohled. Autem se dá vyjet do kopce až přímo před bránu vesnice a potom se dá prozkoumat během pár minut po svých. My jsme měli to štěstí, že jsme potkali i pár místních, takže jsme si odvodili, jak to tu asi funguje. Taková perlička je to, že tu mají 0% nezaměstnanost. Úplně si upřímně nedokážu představit, čím se tihle lidé živí, protože to tu vypadalo jako v minulém tisíciletí.

Každopádně se tu určitě po cestě do Lavertezza zastavte, za ten zážitek to rozhodně stojí!

E.

Hello everyone! 

In the last article I wrote about a bath in Lavertezzo and mentioned the town of Corippo. But in the end I decided that this little town deserves a separate short article. 

Corippo has a total of 12 inhabitants. We found it super interesting because it’s all made of slate, so it’s beautiful to look at. By car you can go all the way up to the village gate and then walk around & explore the “streets”. We were lucky enough to meet a couple of locals, so we imagined out how their ordinary day looks like. Another interesting thing is that they have 0% unemployment here. Quite frankly, I can’t imagine what these people do for a living, because it looked like they were living in the last millennium.

Anyway, be sure to stop by on the way to Lavertezzo, it’s definitely worth the experience!

E.

corippo

corippo

corippo corippo corippo corippo corippo corippocorippocorippo corippo

corippo

Spread The Love!Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrShare on StumbleUponShare on Reddit

  2 comments for “Starobylá Břidlicová Vesnička Corippo I Switzerland

  1. Viki
    November 26, 2019 at 18:12

    wow tak toto je krása :)

    WHEN PIGS FLY

Leave a Reply

Or

Your email address will not be published.