Christmas Vienna

christmas_vienna

Ahoooj!

18.12. ráno pro mě dorazila mamka s obrovským kufrem a ještě větším „příručním“ (!!!) zavazadlem (nebojte, nejdeme na Kilimanjaro s kufrem). Navzdory fyzikálním zákonům se nám podařilo do kufrů přibalit ještě několik metrů čtverečních oblečení a vyrazily jsme na vlak do Vídně, odkud nám letělo letadlo do Tanzánie.

Ve vlaku jsme skoro celou cestu jedly – asi jsme si chtěly vykompenzovat to vánoční obžerství, o které jsme letos přišly.

Ve Vídni jsme se ubytovaly a vyrazily do nazdobeného centra na procházku. Vánoční Vídeň je nádherná, kýčovitá, romantická a opravdu úžasná. Jezdily jsme sem každý rok na vánoční trhy a nikdy mě neomrzela.

Začaly jsme ve Stephansdomu a původně jsme chtěly jít na Wiener Schnitzel k Figlmüllerovi, ale naštěstí byl fully booked až do 5.1.2018. Samozřejmě jsme nestrádaly a vynahradily si gurmánský zážitek v Sacher Café. Večer jsme strávily na Rathausplatz na Christkindlmarktu, kde jsme nemohly vynechat Glühwein a ochutnávaly vánoční dobroty.

Druhý den ráno jsme ještě stihly procházku po Belvederu a v poledne se vydaly na letiště vlakem, který jsme (jak jinak) musely dobíhat. Letadlo jsme nakonec stihly a odletěly v pohodě do Dubaje.

E.

Hey everyone!

In the morning of Dec 18th, my mom arrived to my place with a huge suitcase and even bigger “hand luggage” (!!!) (don‘t worry, we’re not climbing Kilimanjaro with a suitcase, haha). Despite the laws of physics, we managed to pack a few more square meters of clothes into the suitcases and set off for a train to Vienna from where we were supposed to catch a plane to Tanzania.

On the train we were eating almost the whole way – maybe we wanted to compensate for the Christmas overeating we missed this year.

We checked in the hotel in Vienna and headed for a walk in the decorated downtown. Christmas Vienna is beautiful, romantic and truly amazing. We go there every year for the Christmas markets and I never got tired of it.

We started at Stephansdom and afterwards, we originally wanted to go for a Wiener Schnitzel to Figlmüller, but luckily it was fully booked until January 5th. Of course, we wanted to make it up, so we headed to Sacher Café for their delicious cake & coffee. We spent the evening at Rathausplatz at Christkindlmarkt, which we couldn’t leave without a proper Glühwein and other Christmas treats.

The next morning we managed to stroll along Belveder, and at noon, we went to the airport by train, to which we (as usually) had to sprint. In the end, we hit the airport on time and left to Dubai at peace, haha.

E.

 

 

Spread The Love!Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrShare on StumbleUponShare on Reddit

  2 comments for “Christmas Vienna

  1. Viki
    January 2, 2018 at 13:35

    jééé to je krása :) snáď si už o rok vianočnú Viedeň užijem aj ja

    Viki Ceglédyová

Leave a Reply

Or

Your email address will not be published.