Cascate di Fanes Falls I Dolomites

Cascate_di_Fanes

Ahooooj!

Roadtrip Dolomitami pokračuje! Tentokrát nás kroky zavedly zpátky do Cortiny, která je sama o sobě naprosto kouzelným městečkem. Co je ale ještě kouzelnější, jsou vodopády jen pár kilometrů od ní. Jmenují se Cascate di Fanes a nejlepší je na nich to, že nejsou úplně známé. 

Hned jak jsme zaparkovali auto, uvědomila jsem si, že jsem tu už jednou před několika lety byla. Ale pamatuju si, že jsem tehdy došla jen na vyhlídku na první (ale zato největší!) vodopád, která je asi 3 km od parkoviště. Tentokrát jsem ale zjsitila, že se dá sejít až dolů k vodopádům, což jsme přesně udělali.

A pokud se sem někdy vydáte i vy, tak rozhodně vyražte taky, protože ta vyhlídka je oproti tomu, co najdete dole, úplné nic. Nejenom, že sejdete k k úplnému úpatí jednoho z vodopádů a můžete se pod ním klidně osprchovat, ale dokonce se dá u dalšího vodopádu v pořadí projít za ním.

Podtrženo sečteno, viděli jsme tři vodopády, jeden krásnější, než druhý. Celá cesta tam i zpátky nám mohla zabrat takové tři hodinky, ale to jsme na několika místech zastavovali a dlouze fotili nebo svačili.

Doufám, že jsem vám dneska předala tip na zajímavé místo, které jste neznali, a že se sem někdy po mých stopách vydáte!

E.

P.S.: Mrkněte i na Kubův článek o Cascate di Fanes, kde najdete i mapu a video!

Hello everyone! 

Our roadtrip in the Dolomites continues! This time, our steps have taken us back to Cortina, which is itself a magical little town. But these waterfalls which are just a few miles away are even more magical. Their name is Cascate di Fanes and the best thing about them is that they are not very well known. That means that they don’t get crowded. 

As soon as we parked the car, I realized I was there a few years ago. But I remember that at that time I only reached the viewpoint of the first (but the biggest!) waterfall. The viewpoint is located about 3 km from the parking lot. But this time I realized that we could go all the way down to the waterfalls, which is what we did. 

And if you ever come here, you should definitely explore the valley too, because the viewpoint is nothing compared to what you find down there. Not only can you see the foot of one of the waterfalls and therefore you can take a shower under it. You can even walk behind the next waterfall just a few minutes away. 

Bottom line, we saw three waterfalls. The whole trip there and back took us about three hours, but we stopped at a few places and took tons of pictures and had a long snack/chill break.

I hope I gave you a helpful tip for an interesting place today, and that you will come here sometimes!

E.

P.S.: Check out Kuba’s article about Cascate di Fanes, where you can find a map and video!

Cascate_di_Fanes

Cascate_di_Fanes
Cascate_di_Fanes Cascate_di_Fanes

Cascate_di_Fanes

 

Spread The Love!Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrShare on StumbleUponShare on Reddit

  1 comment for “Cascate di Fanes Falls I Dolomites

Leave a Reply

Or

Your email address will not be published.