Cappadocia

Ahoooooj!

Asi jste si na mém Instagramu všimli, že jsem vyrazila do oblasti zvané Cappadocia, jež se nachází ve středním Turecku. Ano, je to takové Instamísto, ale zároveň má bohatou a nesmírně zajímavou historii. Byla jsem tu “testovat” a nafotit novou zimní kolekci od mé oblíbené značky Peak Performance a při té příležitosti zažila neuvěřitelné množství zážitků, o které bych se s vámi ráda podělila.

Dohromady jsem tu strávila tři dny, ale myslím, že by se ještě jeden navíc klidně hodil, protože jsem nestihla prolézt všechny místa, která jsem prolézt chtěla. Cappadocia je totiž OBROVSKÁ oblast, sama jsem byla překvapená, takže nepodceňte rozlohu, až se sem vydáte!:) Létá sem Turkish Airlines přímo z Istanbulu, takže z Prahy tu jste za pár hodin.

A v čem je tohle místo vlastně tak speciální? Svými přírodními komíny a skalními útvary všech možných tvarů, které jsou nyní zapsány na seznamu UNESCO. Tyto komíny jsou zevnitř vydlabané a římanům v minulosti sloužily jako domov. Proto i v dnešní době je tu většina hotelů zabudovaná přímo do skály. Pokud se sem vydáte, doporučuju vybrat hotel, který ve svém názvu nese “cave”, protože je to opravdu zážitek na celý život.

Druhá věc, která stojí určitě za zmínku, jsou horkovzdušné balóny. To opravdu není Photoshop. Opravdu KAŽDÉ ráno nad Cappadociou vzlétne až 150 balónů. Podívaná je to parádní jak přímo z balónu, tak i z nějaké skály (případně vašeho hotelu). Má to ale jednu nevýhodu – musíte vstát na východ slunce, protože všechny balóny vzlétají ještě za tmy kvůli větru a sluníčku.

Důležitá je i zmínka o počasí. Turecko jsem vždycky pokládala za subtropy, kam i když vyrazíte v zimě, tak bundu potřebovat nebudete. To ovšem neplatí pro centrální Turecko, které se nachází v poměrně vysoké nadmořské výšce. Na konci listopadu tady přes den teplota přes nějakých 6 stupňů rozhodně nestoupla. V noci při nějakých -8 stupních sněžilo.

Pokud se sem vydáte a máte čas, ještě bych vám stoprocentně doporučila vyjížďku na koních, kterou jsem absolvovala i já a bylo to naprosto fantastické. Trochu jsem se jakožto celkem pokročilý jezdec bála, že půjdu hodinu v zástupu krokem, ale nakonec jsme se několikrát procválali mezi skalními útvary a několikrát jsme stavěli i na vyhlídkách na fotky, takže přesně podle mého gusta :)))

Lidi jsou tu neuvěřitelně milí a ochotní, takže bych se sem nebála vydat ani sama. Za highlighty považuju určitě Lover’s Valley a Devrent Valley, naopak mě trochu zklamala vesnička & přírodní muzeum Göreme, kam se platí vstupné a chodíte po vybetonovaných chodnících kolem komínů. Na druhou stranu se dostanete dovnitř vydlabaných skal a uvidíte, jak lidé dříve bydleli.

Rozhodně Cappadocii nedopočuju lidem, co milujou psy a žádného doma nemají, protože jich tu běhá asi milion a pokaždé když se k vám nějaký roztomilouš připlete, nechcete ho už nikdy pustit. Bohužel do kufru se mi vešel jenom jeden.

Enjoy!

E.

Hi travellers!

You might have noticed on my Instagram that I went to a place called Cappadocia, located in central Turkey. Yes, it’s an Instaplace indeed but it also has a rich and extremely interesting history. I went there to “test” and shoot some pictures of the new winter collection of my favorite brand Peak Performance, and on this occasion I  experienced so many incredible things which I would like to share with you.

I spent three days here in total, but I think one extra day might have been good because I didn’t get to see all the places I wanted. Cappadocia is HUGE! I was surprised how large this place was, so don’t underestimate the size of it when you decide to visit it too! :) Turkish Airlines fly directly from Istanbul, so from Prague you can get here in a few hours.

And why is this place so special? With its natural chimneys and rock formations of all shapes Cappadocia is a part of the UNESCO list. These chimneys are hollow because in the past the Romans used to build their homes right in the rocks. That is why even today, most of the hotels are built directly into the rock too. If you come here, I recommend choosing a hotel that carries “cave” in its name, because it’s a real life experience.

The second thing worth mentioning are hot air balloons. It really isn’t Photoshop. Every morning there is up to 150 balloons taking off. It looks great, both from the balloon and from some hill (or your hotel balcony). But it has one disadvantage – you have to get up for the sunrise because all the balloons take off when it’s still dark because of the wind and the sun.

The weather is also important. I have always considered Turkey as subtropical, where even if you go in the winter, you wouldn’t need a jacket. This doesn’t apply to central Turkey, which lies at a relatively high altitude. By the end of November, we got about 6 degrees Celsius during the day and about -8 degrees at night & some snow.

If you come here and have a bit of time, I would recommend you a horseback riding trip. I did do that and it was absolutely fantastic. As an advanced rider, I was a little bit afraid that it was gonna be an hour of walking in a row of horses but eventually we got to gallop several times between the rock formations and we even stopped for the pictures, which was great. 

People are incredibly nice and helpful, so I wouldn’t even be afraid to go alone. The highlight was definitely the Lover’s Valley and the Devrent Valley; on the contrary, I was a little disappointed with the village & nature museum Göreme, where you have to pay the entrance fee and then you walk along paved paths around the chimneys. On the other hand, you get to see these caves from the inside and therefore how people lived before.

Definitely, I don’t recommend Cappadocia for people who love dogs and they don’t have one, because there is about a million homeless dogs and every time this cute little thing comes to you, you don’t want to let it go and you wanna bring it home. But be careful, only one can usually fit in your suitcase, haha:) 

Enjoy!

E.

 

Spread The Love!Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrShare on StumbleUponShare on Reddit

  4 comments for “Cappadocia

 1. January 8, 2019 at 11:00

  Ahoj, muzu se prosim zeptat, ze ktereho Istanbulskeho letiste jsi letela a na ktere v Kappadokii? Prejizdeni mezi letisti v Istanbulu je pry dost komplikovane a drahe, tak by me zajimala tva zkusenost. Diky :)

  • January 13, 2019 at 10:19

   Z Istanbulu jsem letela normálně z Atatürku a do Cappadoccie jsem přiletěla na Nevşehir Kapadokya Airport:)

 2. Hanka
  December 10, 2018 at 12:00

  Krasne ako vzdy!a co budget-wise?najlacnejsie to asi nebude vsak?:)

  • December 10, 2018 at 21:09

   No, nejlevnější to zrovna nebylo, to je pravda. Třeba ta vyjížďka na koních nebyla tak strašná, ale ten let balonem a hotel byl dost drahej:/ Na druhou stranu si myslím, že se dá docela dobře spát i ve stanu a celkově to pojmout jako lowcost :)))

Leave a Reply

Or

Your email address will not be published.