Camping at Julier Pass I Switzerland

julier_pass

Ahooooj

Julier Pass (2284 m.n.m.). Další epesní místo ve Švýcarských Alpách, které stojí za to nejen vidět, ale i tu přespat. Že je to další tuctový průsmyk? Ani náhodou. Pyšní se totiž výjimečnou architekturou. Julier Tower, kterou postavil Giovanni Netzer, je dřevěná věž, která slouží přededvším k festivalovým, koncertním a divadelním účelům. Mimo tyto festivaly, koncerty nebo představení se do věží dostat nedá, což my jsme s Kubou při našem roadtripu nevěděli. Měli jsme tak velké štěstí, že jsme se úplnou náhodou trefili do jednoho z představení, takže jsem měla tu možnost nepozorovaně proklouznout dovnitř a cvaknout jednou fotku interiéru. 

Věže na Julier Passu budou stát jen do roku 2020, tak si pospěšte, pokud byste je rádi viděli!

No a co se přespání týče, tak náš spot byl těsně pod průsmykem směrem k St. Moritz. Na levé straně silnice uvididíte fungl nový dřevěný můstek. Podél říčky se dá vyškrábat nahoru do svahu, kde asi po 10 minutách chůze najdete ultra rovný plácek s božským výhledem. Na silnici odtamtud vidět není, takže není vidět ani ze silnice tam :) Ránní sprcha v horském potoku také úplně k zahození není.

Enjoy!

E.

Hello everyone! 

Julier Pass (2284 m.a.s.l.). Another epic place in the Swiss Alps, which is worth not only seeing, but also camping at. Julier is definitely not just another mountain pass. It’s got exceptional architecture. Julier Tower, built by Giovanni Netzer, is a wooden tower that serves primarily for festival, concert and theater purposes. Unfortunately, you can’t get in outside of these festivals, concerts or performances. We didn’t know this since there’s not much information about these towers on the internet. We were so lucky that we happened to hit one of the performances, so I had a chance to slip in unnoticed and take a picture of the interior. 

The Julier Pass towers will only be available to see until 2020, so hurry up! 

As far as camping goes, our spot was just below the pass towards St. Moritz. You will see a brand new wooden bridge on the left side of the road. Along the river you can scratch up the slope and after about 10 minutes of walking you will find an ultra-flat spot with an incredible view. The road is not visible from there, that means the chance of being seen is pretty low :) Morning shower in the mountain stream is not bad either. 

Enjoy!

E.

julier_passjulier_pass julier_pass julier_pass julier_pass julier_pass julier_pass julier_passjulier_pass julier_pass julier_passjulier_pass

julier_pass

 

 

Spread The Love!Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrShare on StumbleUponShare on Reddit

  1 comment for “Camping at Julier Pass I Switzerland

Leave a Reply

Or

Your email address will not be published.